Whaler: Cheltenham otvírá brány, tak ať to má „Glance“

Whaler: Cheltenham otvírá brány, tak ať to má „Glance“

Česká dostihová sezóna skončila, pro někoho to znamená téměř půlroční zimní spánek, ten kdo ale sleduje ostrovní překážkové dění, musí být v maximální ostražitosti. Tamní „jumps season“ totiž nabírá obrátky.

Ještě než se dostanu k nadcházejícímu dění na ostrovech, ještě pár řádků k naší sezóně. Jistě se objeví ještě dost článků, které budou hodnotit, jaká vlastně byla. Já bych byl spíš pozitivnější, zvlášť po hodně rozpačitém rozjezdu, kdy se objevila nenadálá rozepře kvůli majitelským prémiím. Nové vedení Jockey Clubu stačilo vše „uhasit“, a tak se sezóna nakonec dostala ke zdárnému konci. Jistě je tu ještě dost věcí, které je třeba vylepšit, ale aspoň je od čeho se odrazit.

Já jsem si po odběhnutí Ceny prezidenta (podle mě vydařené, i když jsem četl i rozdílné názory) vzal pár dnů pauzu. Ono strávit víc jak půl roku s kurzy Betina není snadné a stojí to i poměrně hodně sil. Ještě dnes se mi rosí čelo, když si vzpomenu na cifry za jmény koní, s hodnotami 2 – 2,5 – 3 – 3,5 – 4 – 4 … Navíc mám i jiné povinnosti, než probírat se těmi hrůzostrašnými seznamy vycházejícími ve středu v podvečer. Musím chodit do práce a také mám doma dvě malé děti, což něco času zabere. Najít si pak hodinku na sepsání nějakého tipu není nic snadného, na což se ovšem nechci vymlouvat. Někdo se tady může inspirovat, jiný si jen tak počíst. Někdo zas může mít na věc úplně jiný názor, je třeba mít ale na paměti to, že finální rozhodnutí je na každém samotném.

Takže to je pár slov na úvod a teď už k probíhající „jumps season“. Ta už je v plném proudu, a protože jsem si vzal již výše zmíněný oddech, tak jen něco, o čem jsem chtěl napsat dříve. Hned úvodní velké mítinky mi udělaly radost, když v hlavních dostizích v Aintre a Wetherby zvítězili dva „skoro – veteráni“, Wishfull Thinking a Menorah. Neříkám, že jde o nějaké moje oblíbence, ale jejich triumfy ukázaly to, co je na překážkovém sportu pěkné. Zatímco na rovinách, když se objeví nějaká hvězda (jako třeba Kingman nebo Australia letos), absolvuje pár startů a mizí do chovu. Nezbývá tedy, než hledat nějakou novou, vycházející. Jelikož u překážek odchod do chovu „nehrozí“, koně zůstávají na dráze několik sezón. Sledovat jejich vzestupy i pády, konfrontaci s novou generací nováčků můžete několik sezón, což je něco, co mě už několik let fascinuje, i když kořeny mám pochopitelně „rovinové“. Pro příklad, dva výše zmínění trenéra Hobbse mají na svém kontě 33 (Wishfull Thinking v 11 letech), respektive 31 startů (Menorah jako 9ti letý)…

Tolik tedy k vysvětlení mojí fascinací ostrovním překážkovým světem. Už dnes ale začal „open day“ v Cheltenhamu, který má zítra jako vrchol první velký handicap, Paddy Power Gold Cup Chase. Já samozřejmě nemůžu zůstat mimo a z 19 ti členného pole jsem si vybral dva kousky.

15.11. Cheltenham 15:30 Attaglance a

                                           Persian Snow  @ 15:1 V/M (místo 1-5 @ 4,5:1), bet 365, oba 1 bod

Samozřejmě v podobně obsazených handicapech je těžko psát o nějakých favoritech, ale o těch, kteří jsou momentálně na trhu nejžádanější se zmínit musím. S číslem 2 a pod největší váhou půjde na start Johns Spirit (9:1), který se tu před měsícem představil pohledným vítězstvím v podobném dostihu cl. 2. Při tomto triumfu měl ještě viditelné rezervy a vzhledem k tomu, že se jedná o obhájce trofeje, není divu, má jeden z nejnižších kurzů (pokud bude na tabuli, je kurz 3:1, jen si tak říkám, kolik by asi nabídla naše SK Betino…).

Hodně příznivců bude mít jistě i se stejnou zátěží nastupující Oscar Whisky (10:1), který býval velkou proutěnkářskou hvězdou, a celkem se chytil i při přechodu na skoky. Já ale nejsem velkým příznivcem takových typů, stačí si vzpomenout vloni na Rock on Rubyho, který už je zpět na „hirdách“. Zajímavější by tak měli být Buywise a Present View (oba okolo 8:1). Prvně jmenovaný zvítězil v posledních šesti startech pětkrát, přičemž jedinou porážku poznal právě tady v Cheltenhamu. I když následně vše napravil, možná bude jeho budoucnost ležet na třech mílích a víc se mi tak líbí druhý v řadě. Ten tady zvítězil při březnovém vrcholu mezi nováčky a do aktuální sezóny už se stačil „nahřát“ na proutěnkách druhým místem.

Mě se ale do takového dostihu s jednociferným kurzem nechce, a proto jsem se poohlédl dál. Přece jen v takhle velkém poli jsou jistá rizika a navíc dráha je stále měkčí, zatímco většina koní na startovní listině se specializuje na rychlejší dráhu. Z tohoto pohledu musím zmínit Indian Castle (11:1), u kterého jako jednoho z málo lze vyčíst sympatie k měkčímu podkladu. Uvidí se, jak bude dráha vypadat v sobotu, já jsem si vybral dvojici, která by to měla zvládnout taktéž.

Attaglance umí v Cheltenhamu zaběhnout, když vloni tu finišoval čtvrtý a v březnu byl těsně poražen právě od spolufavorita Present View. Do sezóny vstoupil pátým místem v listed handicapu v Market Rasen, i když jeho výkon měl k optimu dost daleko. To je ale spíš rychlejší a „placatější“ dráha a Cheltenham by mu měl sednout lépe. Pozitivní je, že jeho známka zůstala na stejné hodnotě a bez zajímavosti také není to, že s vyšším ratingem už se dokázal dříve poprat na proutěných překážkách. Z měkčí dráhy bych měl v jeho případě větší obavu, zas ale ponese poměrně příznivou váhu.

Persian Snow se do aktuální sezóny uvedl druhým místem v trialu na tento dostih (vítěz Johns Spirit), když v cíli ztrácel délku. Za to sice dostal něco přidáno, ale i tak mu to dává slušné šance do odvety. V jeho případě hraje roli i velmi dobrá stájová forma trenéra Hobbse, jak už jsem zmínil v úvodu. Dnes v pátek navíc získala stáj další dvě velká vítězství, což tipu nahrává a dá se čekat, že kurz půjde dolů. U tohoto koně bych neměl ani obavy z případného dalšího deště, když vloni na přelomu ledna a února na dráze ve Warwicku získal dvě vítězství na „soft“ půdě. Každopádně je určitě na co se těšit, hodně štěstí při vstupu do jumps season!