Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Whaler: Coneygree na cestě za miliónovým bonusem

Whaler: Coneygree na cestě za miliónovým bonusem

Po středečním skvělém výkonu Dally Hit na drážďanském „tankodromu“ se dá rovinová sezóna považovat za ukončenou. Překážkové dostihy na ostrovech ale nabízejí velmi pestrý program, jehož vrcholem bude první díl „překážkové trojkoruny“, Betfair Chase v Haydocku.

Na úvod ale začnu na naší scéně. Největší zprávou minulých dní se stalo podepsání smlouvy mezi Jockey Clubem a francouzskou sázkovkou PMU. I když se jedná o pouhé dva dostihové dny, na kterých se bude tento gigant podílet, je to určitě výborná zpráva. V jednom komentáři  na sociálních sítích jsem četl: „Malý krok pro PMU, ale velký skok pro české dostihy“. Lépe se to myslím říct nedá.

Já občas, když stojím u padocku při dostizích, tak slýchávám, že to „nové“ vedení vlastně nic neudělalo. I kdyby podepsání této smlouvy byl jediný její počin, mě už  by to stačilo. Nechci tím říct, že „staré“ vedení JC dělalo jen samé špatné věci, v posledních letech její vlády se český turf pohyboval kupředu jen jistou setrvačností. Prostě podle hesla „Hlavně že se běhá“, přičemž na tomto stavu se měli podílet majitelé čím dál větší měrou.

Chápu, že některé „maličkosti“, které nové vedení JC uvedlo do pohybu, jsou pro někoho téměř nepostřehnutelné. Byť je to třeba nový generální sponzor Mercedes Benz, srovnání handicapů nebo zpřísnění pravidel pro používání bičíku, díky kterému se dá koukat na české dostihy o něco lépe než dříve. Teď tedy přišel na řadu další krok, který by měl vést ke zkvalitnění sázkové nabídky na naší scéně. Jistě to bude běh na dlouhou trať, podle mě jde ale o cestu správným směrem. A ať se na mě nikdo nezlobí, že by k tomuto počinu došlo za starého vedení, to si prostě nedokážu představit.

Tolik tedy na úvod, a teď už k sobotním překážkovým dostihům. Z nabídky doslova přecházejí oči a je těžké něco vybírat. Haydock, kromě vrcholu o kterém se rozepíšu v tipu, nabízí i Price Rush Hurdle, kde se ukáže dvakrát druhý z Champion Hurdle My Tent Or Yours (1,9:1). V roce 2014 po boji nestačil na „Ježka“ Jezkiho, letos v březnu zas na fenomenální „Aničku“. Zdá se, že vynechaná sezóna se na jeho výkonnosti příliš neprojevila, a tady by měl pokračovat v podařeném comebacku. Problémem může být to, že na závodišti Haydock od včerejška hodně prší, a s „heavy“ půdou nemá svěřenec trenéra Hendersona moc zkušeností. To ovšem platí i o jeho hlavním vyzyvateli, kterým je Old Guard (3,25:1).

Ascot nabízí čtyrkilometrovou 1965 Chase, kterou jsem si rovněž vybral k tipování, neméně zajímavé jsou ale i Ascot Hurdle. Hvězda loňské sezóny mezi nováčky a druhý v cheltenhamské „Neptune“, Yanworth (2:1) se tu potká se staršími a zkušenějšími proutěnkáři. Zarkandar (4:1) se po dlouhé zdravotní pauze vracel před dvěma týdny v Aintree, ve velmi dobré pozici na poslední proutce ale brknul a ztratil žokeje. Bez šancí nemusí být ani Garde la Victoire (7:1), kterému to příliš nešlo na těžkých skocích a návrat k lehčím překážkám nemusí být od věci.

Teď už ale k tipům, když začnu tím „menším“ a dřív konaným dostihem.

Ascot  19. 11., 15:05, Kylemore Lough @ 7,5:1 V (bet 365), 1 bod

V 1965 Chase na 4200 metrů se sešla velmi zajímavá sestava. V sedmičlenném poli byli zatím do rolí spolufavoritů postavena protřelá dvojice Dodging Bullets a God´s Own (oba 3,5:1). Prvně jmenovaný zažil nejúspěšnější období v sezóně 2014/15, když v březnu zvítězil v Cheltenhamu v Champion Chase. Pak se ale na téměř rok odmlčel kvůli zdravotním problémům. Návrat na scénu se mu příliš nevydařil, když v únoru ho porazil Top Gamble, při obhajobě triumfu v Cheltenhamu dokončil sedmý. Do nové sezóny ale vstoupil o trochu lépe v Exeteru, kde musel v handicapu nosit nejvyšší váhu. Třetí místo nebylo tak špatné a prodloužení distance oproti tomuto startu nemusí být od věci.

To God´s Own měl oproti němu velmi vydařenou minulou sezónu, také tady ale ponese téměř o 5 kg víc. V Champion Chase byl čtvrtý, následně zvítězil překvapivě v Melling Chase v Aintree. I když tam upadl horký favorit Vautour, tak toho dokázal na „férovku“ porazit v irské edici Champion Chase v Punchestownu. I když to bylo na dvou mílích, což pro „Supa“ Vautoura nebyla ideální distance, má tento výkon svojí hodnotu. Mě se tedy i přes nejvyšší nesenou váhu líbí „God“ o trochu více než „Bullet“, otázkou je ale i půda. Ta je sice v Ascotu lepší než v Haydocku („good to soft“), tak nějaké deště jsou ještě hlášené a mě přijde, že právě na pevnější podkladu podává tento kůň nejlepší výkony. Při prvním startu v aktuální sezóně sice na „good“ groundu prohrál s Third Intention (10:1), ten ale nosil tenkrát o dost kilo méně. Vibrato Valtat (8:1) byl za touto dvojicí a ani teď není důvod, proč si myslet, se spolufavoritem poměr sil otočí.

Já proto zkusím nováčka, kterým je Kylemore Lough. Ten táhne šňůru pěti vítězství v řadě, když jediná jeho prohra přišla při debutu na těžkých skocích. Mě zaujal v prosinci, když si v Exeteru poradil celkem bez problémů s užitečným Dunraven Storm. Tato forma by tady jistě nestačila, na jaře ale dokázal dvakrát zvítězit v nováčkovských handicapech a sezónu završil celkem jistým triumfem v irském Punchestownu. Tehdy na jeho štítě zůstal Outlander, který před pár dny usiloval o vítězství Gr. 2 dostihu v Clonmelu, kde ho zastavil pád na poslední překážce.

Samozřejmě, že ho nečeká nic jednoduchého, když v této konkurenci absolvuje první start v nové sezóně. Co jsem ale viděl z jeho dosavadních startů, jde o téměř bezchybného skokana a místní podmínky by mu měly pasovat. Myslím, že Kylemore Lough by měl mít budoucnost před sebou, a jednotku na něj milerád investuji. A teď už k vrcholu dne.

Haydock 19. 11., Coneygree @ 2,88:1 V (bet 365), 1 bod

Pro ty, co sledují překážkové dostihy pravidelně, tu asi není moc nových informací, které bych mohl dodat. V Betfair Chase na tři míle půjde v roli favorita na start obhájce vítězství, Cue Card (2,6:1). O něm už jsem se dostatečně rozepsal před třemi týdny, kdy jsem předpokládal jeho lehké vítězství ve Wetherby. Tehdy ale zvolil velmi zvláštní taktiku, když už dost rychlé tempo dostihu začal ještě daleko před cílem stupňovat. Na protilehlé straně si vytvořil značný náskok, při vbíhání do cílové roviny bylo ale jasné, že to přehnal. Nad jeho síly tak byl Irish Cavalier (tady 15:1) i veterán Menorah. Jak je vidět z kurzů, na bookmakery tato prohra velký dojem neudělal, což má svůj důvod.

Už za pár dnů poté si totiž trenér Tizzard „posypal hlavu popelem“ a do tisku sdělil, že tato prapodivná strategie byla z jeho hlavy. Což já oceňuji, jakož i to, že pro příště nechá taktiku na žokeji Brennanovi. Cue Card by tak i tentokrát měl mít dobré karty, co mu ale do nich úplně nehraje, je počasí v Haydocku. V průběhu pátku se dráha změnila na „heavy“, což určitě není to, co by jako rychlý kůň potřeboval.

Naopak, vítěz Gold Cupu z roku 2015, Coneygree je větší silák než rychlík. Na těžkých překážkách je v pěti startech ještě neporažen, tady se na start ale postaví víc jak po roce. V minulé sezóně si totiž v přípravném startu poranil kloubek, což ukončilo už začátkem listopadu další plány. Otázkou tedy je hlavně to, jak bude pro tento start „fit“. To se dá samozřejmě těžko odhadovat, je to ale kůň, který umí zaběhnout po pauze. Já jsem viděl alespoň nějaké fotografie z posledního tréninku (přesněji „schoolingu“) s jeho „náhradním“ žokejem Richardem Johnsonem (stálý žokej Nico de Boinville se zranil při hromadném pádu minulý týden v Cheltenhamu). Jestli se to dá alespoň z fotografie posoudit, mě připadl Coneygree celkem „v cajku“.

Co se týče konkurence, zmínit musím i mého oblíbeného Silviniaco Conti (8:1), vítěze tohoto dostihu z let 2012 a 2014. V deseti letech se mi ale zdá, že to nejlepší už má za sebou. Více příznivců tak má Seeyouatmidnight (6,5:1), jenž by v osmi letech měl jít ještě nahoru. „Heavy“ půda by mu měla jít určitě k duhu, když na ní už mezi nováčky dosáhl dvou vítězství. I vstup do sezóny se mu povedl, vítězství v matchi v Carlisle na pouhých čtyřech kilometrech bylo překvapením. Já od něj tady předpokládám dobrý výkon, že by měl ale předčit hlavní favority tohoto dostihu, tomu příliš nevěřím.

Na závěr přihodím ještě jednu bonusovou sázku. Betfair Chase je prvním dílem „překážkové trojkoruny“ v originálu zvané Jockey Club Chase Triple Crown. Pokud by se nějakému koni podařilo zvítězit i o vánocích v King George Chase v Kemptonu a v březnu v Cheltenhamu, získá bonus 1 milión liber. Na to, že tento bonus získá jakýkoliv kůň, vypsala sázkovka bet 365 kurz 17:1. Dvojice Coneygree a Cue Card je pak ohodnocena shodně @ 34:1. Já myslím, že v Haydocku jsou jejich šance přibližně vyrovnané. Ten z nich, kdo tady zvítězí, bude mít jistě šance přidat další zářez v Kemptonu, protože tam by se měla na startu sejít přibližně stejná sestava (pokud mág Mullins nevyšle svého „Klokana“ Douvana). V Cheltenhamu by měl mít lepší šance určitě Coneygree.

Samozřejmě, musí zůstat zdráv a předčit prozatímního favorita, jímž je Thistlecrack (jehož program v začátku překážkové kariéry mě ovšem trochu děsí)., také se může ještě „narodit“ někdo jiný. Já si ale za minimální vklad sázku na to, že Coneygree dosáhne na „trojkorunu“ zkusím. Hodně štěstí!