Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Whaler: Dally Hit před životní výzvou

Whaler: Dally Hit před životní výzvou

Dnes se v sousedních Drážďanech koná závěrečný mítink, který současně i uzavírá německou sezónu na trávě. Vrcholem je tradiční Dresdner Herbspreis, s účastí naší výjimečné Dally Hit.

Ta se kromě slušné německé konkurence bude muset popasovat i s místními podmínkami. Na dráze ještě v pondělí ležel sníh (viz foto), což pokud by se stalo u nás, nejspíš by byly dostihy už dávno zrušeny. Na dnešek jsou ale hlášeny teploty kolem 9 stupňů a déšť, takže se dá počítat s tím, že dráha bude jistě měkčí, překvapením by nebyl ani stav „tief“ (tedy hluboká).

Já myslím, že co se týče třídy, tak se může klisna, která u nás letos v podstatě neměla konkurenci, německým soupeřům postavit. Přece jen ale, distance 2200 metrů už může být pro ní dlouhá, a hlubší půda to může ještě zvýraznit. Profil dráhy by jí problém dělat neměl, já říkám, že Drážďany jsou taková „delší Lysá na druhou ruku“. Oblouk do cílové roviny se totiž láme dvakrát, subtilnější a mrštnější zvíře by se s tím ale mělo popasovat lépe, než třeba typy jako Aztek.

Každopádně podle vývoje kurzů je vidět, že Němci to neberou tak, že svěřenkyně trenérky Pejškové se jde jen zúčastnit. Open na Dally Hit byl 41:1, po uzávěrce startovní listiny 34:1 a v průběhu včerejška klesl na 21:1. Ani tam ale kurz dlouho nevydržel, a tak racebets dneska ráno otvírá na 17:1. Pojďme se tedy podívat na domácí opozici, pro tip jsem si dnes vybral „uličku“.

Dresden 16.11., 14:00, Apoleon lépe než Tim Rocco @ 1,8:1 (racebets), 2 body

Favoritem Dresdner Herbstpreis je tříletý Global Storm (2,2:1), který při svém posledním představení šokoval třetím místem v Preis der Deutsche Einheit v Hoppegartenu. Do té doby běhal pouze handicapy, tak v Gr. 3 zkoušce se s ním příliš nepočítalo. „Boržan“ Murzabajev v jeho sedle ho tehdy držel blízko čelu dostihu, a jelikož se na rychlé dráze nešlo v nijak převratném tempu, v cílové rovině se už žádné velké převraty nekonaly. Tato forma ho tedy posílá do čela sázkové nabídky, dnes se ale půjde za velmi rozdílných podmínek.

V Hoppegartenu za ním tehdy zaostal Palang (7:1) i Apoleon (16:1), ovšem mnoho délek neztráceli. Prvně jmenovaný to pak zkoušel s blinkersem dál na Gr. 3 úrovni a pátým a šestým místem vyběhl svůj standart. Tady půjde ale už ke čtvrtému startu během šesti týdnů a náročný program se už může projevit. To druhý v řadě obhajuje stříbro z loňské edice drážďanského podzimního vrcholu. I tehdy se šlo na měkké půdě a na místní dráze dokáže podat nejlepší výkony. Zajímavostí je, že za jeho jménem najdeme zkratku „H“ (tedy halbblut, po našem polokrevný kůň). To vysvětluje fakt, proč mu právě měkčí podklady pasují. Představa, že v zemi, která produkuje vítěze vrcholných zkoušek v Anglii, Francii či třeba nedávno v Austrálii (Almandin v Melbourne Cupu), si black type triumf připíše „polokrevák“ je ovšem trochu bizarní. Na jeho vítězství bych si tak představoval ještě o trochu vyšší kurz, do „duelu“ ho ale využiji rád.

Z ostatních bych ještě zmínil několik tříletých, přičemž u všech platí, že toho ještě tolik nenaběhali, a případný progres by měl být tak v jejich silách. Cashman (6,5:1) z velkostáje  trenéra Wöhlera usiloval i o účast v Derby, v trialu Union Rennen se ale upuloval. Následně už ho jeho tým nechal cválat a výsledkem bylo druhé místo z francouzského Deauville. To bylo na měkčí dráze, následně v Chantilly na písku už se mu tolik nedařilo. I tak tyto výkony byly ohodnoceny známkou 42,5, což vzbuzuje respekt.

Klisna Fosun (6,5:1) se zúčastnila i Oaks v Düsseldorfu, kde se ovšem neodlepila z poslední pozice. Od té doby sice dvakrát zvítězila, to bylo ale v menších dostizích. Mě tady přijde trochu přeceňovaná, byť nejnižší váha v poli se jí může hodit. Tříletý je i Wild Horse (12:1), jenž přichází z handicapů a tuto úroveň okusí poprvé v kariéře. Jeho poslední vystoupení v Kolíně ale naznačuje, že na nejlepší tady by dostatek třídy mít neměl. To o rok starší Tim Rocco (16:1) letos vystoupal strmě vzhůru a jeho známka je o 20 kg vyšší než na jaře. Pět vítězství v handicapech je úctyhodných, respekt vzbuzuje i to, že tři z nich dosáhl v Drážďanech. Je to mohutně narostlý kůň a mám u něj trochu obavy, jak si poradí s dnešní půdou. Na podobné se představil před necelým měsícem v Baden baden a v cílové rovině vypadal už hodně vyčerpaný.

Pokud bych měl vybrat nějaký hodnotný kurz na „each way“, byl by jím Iraklion (12:1). Já jsem si ho vsadil včera, když byl kurz vyšší, takže tady nechám rozhodnutí na každém. Tento čtyřletý ryzák se v poslední době koncentruje hlavně na maratónské  tratě (mohli jsme ho vidět třeba v Langer Hamburger, v letošním St. Leger bral páté místo). Mě ale jako nějaký ultra vytrvalec nepřipadá. Jako tříletý zvítězil na 2200 metrů v Derby trialu v Brémách, v „modré stuze“ přilétl závěrem na ve středu pole. Každopádně, po startu mu chvíli trvá, než přijde na nohy, měkčí půda by ale mohla způsobit, že se nepůjde od startu v tak rychlém tempu.

Třídu na podobné soupeře určitě má, bude záležet, jak se vyrovná s dnešními podmínkami. Kurz na něj už mi přijde ale skoro jako „fair“, takže do tipu volím jen duel. Hodně štěstí!

foto: archiv Filipa Minaříka