Whaler: Do boje s „Mullins Army“
Nadcházející víkend přináší na ostrovech řadu zajímavých dostihů. V centru pozornosti budou v sobotu závodiště Ascot a Haydock, kde jsem si vybral nějaké tipy, těšit se ale lze i na nedělní Leopardstown.
Úvodem se ale podívám na naší scénu, kde zimní spánek narušily dvě události. Tou první je samozřejmě dopingová aféra ve Velké pardubické. Na této věci těžko hledat něco pozitivního, pochvalu ale zaslouží Jockey Club, který kvůli vzorku „B“ svolal tiskovou konferenci. Je dobré, že si vzal ponaučení ze situace, kdy celá aféra vypukla, a kde byla iniciativa přenechána zejména bulvárnímu tisku.
Na obranu týmu okolo Nikasa vznikla následně na sociálních sítích petice, která požaduje ponechání triumfu svěřenci trenéra Popelky. To lze však brát spíš jako vyjádření sympatií zejména ke smolařovi Velké, žokeji Stromskému. V diskuzi pod peticí jsem ale zachytil jeden zajímavý názor, a to ten, že podobná aktivita měla spíš přijít po jeho diskutabilním druhém místě s Amant Grisem. Kdyby tehdy dostihová komise doběh přehodila, asi by se mohl jen těžko někdo divit. Na obranu komisařů lze říct asi jen to, že žádný z dostupných záběrů nedokazoval křižování vedoucím koněm (což ovšem neznamená, že k němu nedošlo). Asi by tenkrát petice také nic nezměnila, možná by ale došlo alespoň k tomu, že by se začalo uvažovat o kameře s čelním záběrem do cílové roviny.
Druhou zajímavostí z naší scény je avizovaný termín Derby, který byl stanoven na čtvrtek. Bohužel, víkend zabírá ME ve fotbale, takže vzhledem k televiznímu přenosu se pořadatel musí poohlédnout po všedním dnu. Čtvrtek byl zatím zvolen z obav, že v pátek už se potencionální návštěvníci budou rozjíždět na dovolené. Já myslím, že to by takový úbytek diváků způsobit nemělo, protože jestli někdo jede v pátek na dovolenou, pravděpodobně by na dostizích nebyl ani v neděli. Lepším termínem mi tak připadá pátek, protože i když i to je všední den, tak nějak podvědomě ho máme spojený s víkendem. Navíc po odběhnutí dostihů je zvykem, že řada návštěvníků zůstává na neoficiální „party“, což ve čtvrtek podle mého názoru asi moc lidí na závodišti nezůstane.
Tolik tedy k zajímavostem na naší scéně a teď už vzhůru na ostrovy. Jak jsem zde psal nedávno, touto dobou je ideální čas na poslední přípravný start před březnovým Festivalem v Cheltenhamu. Tomu nasvědčují i startovní listiny, kde je z čeho vybírat. Bohužel, já jsem o jeden tip přišel krátce po pátečním poledni. Z Champion Hurdle Trialu v Haydocku byl na poslední chvíli škrtnut Peace and Co, proti kterému jsem chtěl jít s The New One. Ten byl ještě ráno v pěkném kurzu 2,5:1, bohužel po škrtu favorita šel logicky dolů na přibližně 1,45:1, což vzhledem k ne úplně čistému skokanskému projevu tohoto koně mi už přijde dost riskantní.
Nechám tedy zatím ležet, a vzhledem k tomu, že v Ascotu je dvojice Mullinsových svěřenců nabízena též v desetinách, sestavil jsem netradičně akovku. Jeden tip s vyšším kurzem jsem pak našel v handicapu v Haydocku.
Sobota 23. 1., Ascot 14:50, Vroum Vroum Mag @ 1,5:1 V
16:00, Un de Sceaux @ 1,57:1 V, ako @ 2,35:1 (bet 365), 2 body
První na řadě v této akovce jsou klisny a jejich dostih OLBG.com Mares Hurdle na necelé čtyři kilometry. Favoritkou je Vroum Vroum Mag, která kvůli svému poetickému jménu dostala na českých sociálních sítích přezdívku „Motůrek“. Ovšem i její projev odpovídá dobře šlapajícímu motoru. Od svého příchodu z Francie neprohrála, když šest triumfů zaznamenala na těžkých skocích. Naposledy se ale představila na proutěných překážkách, a ani tam se k ní žádná soupeřka ani nepřiblížila. Sobotní start by měl pomoci jejímu týmu v rozhodování, kam se bude ubírat její cesta na březnovém Festivalu. I když s proutěnkami tolik zkušeností nemá, měla by tady ostatní převyšovat svojí třídou. Distance a měkký podklad by jí rovněž měly hrát do not.
Co se týče soupeřek, tak zmínit musím nejvyšší váhu nesoucí Aurore d´Estruval (9:1). Té se podařilo v podobném dostihu zvítězit vloni v lednu, pak se ale na rok odmlčela. Naposledy se ukázala před třemi týdny v Cheltenhamu, kde mezi zástupci silnějšího pohlaví stačila na čtvrté místo. Tady si jistě může dělat medailové ambice, což se dá říct i o ve stejném kurzu nabízené The Govanes. Ta byla začátkem ledna těsně druhá mezi klisnami v Sandownu a i jí by měla vyhovovat měkká půda.
Poslední z desetičlenné sestavy, kdo si může dělat zálusk na „bednu“ je Desert Queen (8:1). Svěřenkyně trenéra Fry je na kobylu hodně urostlá, oproti populární stájové družce „Puzzle“ ale spíš hrubší typ. I jí by měla vyhovovat půda, možná by potřebovala ale ještě o trochu delší trať. Všechny tři zmíněné jsou slušné klisny, na Vroum Vroum Mag by ale neměly mít nárok.
Co se týče druhého z akovky, Un de Sceaux, na něj bych si dokázal v dvoumílové Clarence House Chase představit ještě o desetinku nižší kurz. Ten současný je zřejmě způsoben jeho jediným představením v aktuální sezóně, když na vedoucí pozici spadl na třetí překážce před cílem. Okopíroval tak svůj vstup do minulé sezóny, který skončil také pádem. Pak už ale přicházely jen snadná vítězství a já bych určitě neřekl, že je nespolehlivým skokanem.
Problém je spíš v jeho temperamentu. On chodí stylem start – cíl a při obou neúspěšných startech bylo vidět, že má Ruby Walsh problém ho dostat pod kontrolu. Oba tyto starty se ale udály po letní pauze a mám takový dojem, že právě odpočinek způsobil, že Un de Sceaux byl „fresh“ až moc. Možná prostě potřebuje vypustit přebytečnou páru, protože v dalších loňských startech už s ním Ruby takové problémy neměl. S měkčím podkladem by problém mít neměl, vždyť naposledy v Irsku na „heavy“ před pádem nedaleko před cílem byl ještě plný sil. Dráha v Ascotu by mu měla vyhovovat, tady jsou překážky poměrně blízko za sebou, což by mu mělo pomoci upřednostnit koncentraci před „zdrháním“ soupeřů.
Z těch by si pro stříbro měl dojít Sire de Grugy (3,5:1), který i když už je skoro veterán, pořád to ještě v této disciplíně stačí. Přesto je z jeho výsledků vidět, že už je za zenitem. Vítězství v Sandownu bylo z kategorie těch šťastných, a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby na poslední překážce nestrčil do dotírajícího Special Tiary. Následně svedl velký souboj se Sprinter Sacre v Kemptonu, který ovšem jako „Sir“ už má svůj věk a to nejlepší za sebou. Ještě za nimi dokončil Vibrato Valtat (13:1), který je sice mladší a spolehlivý, na ty nejlepší ale prostě nemá.
Když to shrnu, jak „Motůrek“, tak Un de Sceaux soupeře značně převyšují a měli by potvrdit role horkých favoritů. Kurzy na ně jsou sice tak na hraně, do akovky ale použitelné. A teď za vyšším kurzem do handicapu.
Sobota 23. 1., Haydock 16:15, Gas Line Boy @ 19:1 V/M (místo @ 5,5:1, bet 365), 1 bod
Handicapy jsou samozřejmě na tipování složitější, ale když už kurz stojí za to, tak proč ne. V Peter Marsh Chase na tři míle se představí 13 koní, což není zas tak moc.
Trochu mě zaujalo, že tady je favoritem úspěšný proutěnkář, Reve de Sivola (5:1), který se na těžké skoky vrací poprvé od roku 2011. Na první pohled to může být lákavý tip, na ten druhý už to ale až tak jasné není. Člověk nemusí být velkým znalcem ratingů (tedy handicapových ohodnocení), aby zjistil, že kůň, který má proutěnkách známku 160, má na steeplu 139. To je opravdu obrovský rozdíl, ovšem vnímám i to, že „Sivola“ se v této disciplíně představil naposledy skoro před šesti lety a na své oblíbené dráze v Ascotu dokončil třetí. A aby toho nebylo málo, je na sobotu hlášen ještě do jiného dostihu, právě v Ascotu. Tam je to ovšem na čtyři kilometry, což je pro něj dost krátké.
Každopádně se jedná o tip plný rizik, proto jsem se poohlédl jinde. Čelo sázkové nabídky dále okupuje Virak (6:1), jenž po dvou druhých místech vypadá, že narazil na svůj strop. S nejvyšší váhou to nebude mít na měkké dráze určitě snadné a půda může být problémem i pro Fingal Bay (6:1). Ten není nijak excelentním skokanem a preferuje spíš rychlejší podklad. Zajímavějším koněm tak může být Cloudy Too (8:1), jemuž se sice v poslední době až tak nedaří, tady ale může těžit z nižší váhy.
Mě z uvedených koní nikdo až tak nezaujal, proto jsem se poohlédl dál, kde už je situace poměrně otevřená. Zaujal mě Gas Line Boy, samozřejmě i díky poměrně vysokému kurzu. Tento kůň se v minulé sezóně zkoušel prosadit mezi supervytrvalci, a i když to nebyl úplně propadák, úspěch také ne. Z jeho minulých forem lze ale vyčíst, že na dráze v Haydocku se mu líbí. Mezi slabší společností zde zvítězil, v podobné bral následně čtvrté místo. Tam ale už bylo vidět, že ve zdejší dlouhé cílové rovině mu notně docházely síly.
Já si tedy myslím, že distance tří mílí by mu mohla pasovat akorát. Pak jsou zde faktory, které hrají proti němu, a i ty je třeba zmínit. V aktuální sezóně půjde na start poprvé a také skokansky to nebyla u něj žádná hitparáda. Pak jsou zde ale jiné věci, které už mi připadají zajímavé.
Poprvé zde nastoupí s visorem (tedy po našem něco jako „stínidla“), což by mu mělo pomoci v koncentraci na překážky. Rovněž tak poprvé nastoupí pod novým trenérem. Takové změny můžou hrát vždy svojí roli, zvlášť pokud se kůň přestěhuje z velké (P. Hobbs) do menší (J. Best) stáje, kde mají na jinde „bezvýznamného“ koně víc času.
Jistě že je řada otazníků, v tomto případě ale jisté riziko podstoupím. Gas Line Boy mi tady přijde až moc podceňovaný a pokud dá „gas“, můžou se ostatní divit. Hodně štěstí!