Whaler: Festival začíná, na úvod „tři králové“
V úterý začíná vrchol překážkové sezóny a závodiště v Cheltenhamu otevře svoje brány. Hned úvodní den je nabitý hvězdami, v hlavním dostihu, Champion Hurdle, se utkají tři koně, kteří už si korunu nejrychlejšího proutěnkáře nasadili.
Na úvod se ještě sluší poznamenat, že nestálé počasí, které doprovázelo v podstatě celou zimní sezónu, se přihlásilo ke slovu i tentokrát. Zatímco ještě před týdnem to vypadalo na ideální Festival, konaný na „good to soft“ půdě, po deštích a mrazech je jisté, že celý mítink se odehraje na měkku. Dnes naměřili na dráze vítr o teplotě – 11 stupňů, ale dobrá zpráva je, že běhat se bude.
Důvod, proč se o tom zmiňuji je ten, že jsem musel vypustit některé ze svých předpokládaných tipů. První sledovaná sestava se ukáže na dráze v 15:05, kde horký favorit Simonsig (1,6:1) vyzve několik nováčků. Tady jsem měl v úmyslu jít proti němu, neboť Overturn (4,5:1) by na rychlé dráze byl jistě těžkým oříškem. Měkčí povrch ale hraje do karet favoritovi, což se projevuje i na vzestupu kurzu na Overturna, proto tento dostih ze svých úvah raději vypustím. Hlavní dostih si už ujít nenechám, i když i tady jsem měl původně v úmyslu sázku na jiného koně.
Cheltenham 16:20, Hurricane Fly @ 3,25:1 V (bet 365), 1 bod
Favority nehraju moc rád, ale tady udělám výjimku, protože opravdu nedokážu najít důvod, proč i v této hodně vyrovnané sestavě jít proti předloňskému vítězi. Původně jsem měl v úmyslu zkusit Hendersonova svěřence, jímž je Grandouet (8:1). Ten se vloni na Festivalu neukázal, ale po roční pauze se předvedl v dobrém světle, když nestačil jen na hvězdu aktuální sezóny, kterou je Zarkandar (4,5:1). Grandouet je velmi rychlým proutěnkářem, měkká dráha mu ale moc nesvědčí, což má zřejmě důvod i v tom, že disponuje vpravdě „žížalí“ postavou. Nakonec i na něj kurz stoupá stále nahoru. Oblíbený u sázejících je už zmiňovaný Zarkandar, který na měkké až hluboké půdě táhne šňůru tří vítězství v řadě. Všechny tyto triumfy měly společný pomalejší úvod dostihu, který bych ale tady neočekával. Svižně rozběhnutý dostih totiž potřebuje obhájce loňského triumfu, Rock on Ruby (5,5:1) a měl by proto od začátku tlačit na pilu. Za své rok staré vítězství totiž vděčí velmi rychlému průběhu na rychlé dráze a taky trochu přetaktizování ze strany tehdejších favoritů. O stavu dráhy už řeč byla a myslím, že letos si na něj ostatní budou dávat o hodně větší pozor.
Vloni byli totiž v rolích favoritů Hurricane Fly a další vítěz tohoto dostihu, Binocular. Ti se od úvodu dostihu hlídali tak obezřetně, až jim uniklo, že skupinka podceňovaných koní na čele (mezi kterými byl i Rock on Ruby) se bude už jen těžko dohánět. Na rychlé dráze se to skutečně nezdařilo a největší hvězdy tak vloni museli vzít za vděk třetí a čtvrtou dotací.
Hurricane Fly od té doby v Irsku zaznamenal další čtyři triumfy a jeho stálý jezdec Ruby Walsh si ho hodně chválí. Myslím, že chyba, která se stala vloni, už se tentokrát opakovat nebude, a i díky měkké dráze má tak tahle dvojka slušné předpoklady na další „zářez na pažbě“.
Na startu bude i Binocular (9:1), který se od minulého března ukázal na startu jen jednou, a i když nezklamal, přece jen už má své roky. Vzhledem k vyrovnané sestavě, kterou ještě doplňují mladíci Cinders and Ashes (13:1) a Countrywide Flame (15:1), to s vkladem nebudu radši nějak přehánět. Na větší kurzy jsem se podíval do dvou zajímavých handicapů.
Cheltenham 15:40, Nadia de la Vega @ 15:1 V/M, (bet 365), 1 bod
Tradiční cheltenhamský handicap předchází hlavnímu dostihu a na startu by se mělo objevit 24 koní. Tady už si musí vybrat opravdu každý a já jsem přemýšlel o specialistovi na místní dráhu, kterým je Midnight Chase (21:1). Ani jemu ale asi měkčí dráha nebude hrát příliš do not, když rád chodí hodně vpředu. V rolích favoritů se momentálně hodně skloňují jména Our Mick (7:1) a Fruity O´Rooney (9:1). V loňské edici dostihu dokončili na druhém a třetím místě, a protože by měli mít ještě prostor k progresu, zdá se jejich volba logická. Naposledy se ukázali na místní dráze koncem ledna v kratším dostihu, a zatímco Our Mick v nadějné pozici na jedné z posledních překážek ztratil jezdce, druhý jmenovaný došel táhlým závěrem pro stříbrnou dotaci. Právě klisna Nadia de la Vega byla v tomto dostihu třetí a na místní dráze to už zná hodně dobře a i na měkkém podkladu se umí hýbat. Otazník je kolem distance dostihu, když takhle dlouhou vzdálenost absolvuje poprvé v kariéře, podle jejího projevu si ale myslím, že by to zvládnout mohla. Navíc za ní stojí dvojice Henderson & Mc Coy, kteří musí mít k této zkoušce svoje důvody. Sázkovka Bet 365 tady vyplácí umístění až na „tabuli“.
Cheltenham 17:00, Leac an Scail @ 21:1 V/M (bet 365), 1 bod
Cross country v Cheltenhamu má svoje specifika, o čemž se přesvědčila i naše Orphee des Blins a s ní i já. Znalost kurzu, kde se neustále točí a skoky přicházejí rychle za sebou je naprosto zásadní. Navíc některé skoky (místní „Canal Turn“, stůl nebo seskok k vodnímu příkopu) jsou hodně technické a kůň pro ně musí mít i jistý přirozený talent. Na startu se sejde pár známých jmen, jako Uncle Junior (8:1), Sizing Australia (13:1) nebo nedávný vítěz podobného handicapu tady, Outlaw Pete (6:1). Uncle Junior je ale tentokrát hodně naložený, Sizing Australia už má svůj věk a Outlaw Pete bude muset čelit soupeřům s vyšší váhou než v prosinci. Favoritem je Arabella Boy (5:1), který tady naposledy ztratil svoji jezdkyni Ninu Carberry. Nejsem si úplně jistý, jestli on je právě tím správným koněm pro tento druh dostihu a zdá se mi, že jeho favorizace vyplývá i z toho, že trenér Bolger je specialistou na cross. Špatně tady naposledy nevypadal ani Bostons Angel (8:1), ale i on měl v konci s místním kurzem trochu problémy. Jen těsně za ním skončil Leac an Scail, který tenkrát v kurzu 40:1 vypadal jako naprostý „nesmysl“. Ve dvanácti letech nastoupil do tohoto handicapu o téměř 20 liber (!) nevyvážený a přesto se dokázal poměřit s nejlepšími. Celý dostih vypadal hodně sebejistě a o lepší místo ho připravila jen chyba asi kilometr před cílem. V sedle bude mít stálou jezdkyni amatérku Samathu Drake, což může vyvolávat jisté pochybnosti, ta má ale k dispozici úlevu, kterou tady může využít. Tady bude v sedlech hodně amatérských jezdců, a třeba profi Robbie Power, který bude v sedle Bostons Angel, na mě nedělal taky úplně jistý dojem. Za tento kurz jdu do toho i s „paní Drakovou“!
foto: Hurricane Fly při vítězství v roce 2011