Whaler: Kdo bude favoritem Velké pardubické?

Po dvou dnech v Yorku se vracím na naše území. Zítra se v Pardubicích koná III. kvalifikace na VP, a i když titulek může znít nadneseně, troufám si tvrdit, že koně, kteří dokončí na předních pozicích, budou okupovat čelo sázkové nabídky vrcholu překážkové sezóny.

Kvalifikační dostih je totiž velmi dobře obsazený, to se dá ale tvrdit i o zbytku programu sobotního odpoledne. Je vidět, že po krátké pauze se týmy chystají na podzimní část sezóny a konec srpna je ideálním časem, kdy doladit formu. Mě kromě hlavního dostihu zaujaly i další dva, kterým se budu věnovat, nějaké slůvko ztratím i o těch ostatních.

Hned úvodní dostih dne je tím, který by si fanoušek překážkových dostihů neměl nechat uniknout. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem viděl takhle dobře obsazené proutěné překážky, skoro si myslím, že by se daly nazvat jako „Champion Hurdle Trial“ (u nás tedy asi jako trial na Křišťálový pohár). To dělá hlavně přítomnost dvou koní, kteří jsou velkými talenty pro tuto disciplínu. Favoritem je Holčákův Playstarabad (2:1), který má už na kontě dva vítězné starty v Pardubicích. Trenérův vlastní odchovanec se sice naposledy do cíle nedostal, tehdy ale jeho jezdce ze sedla katapultoval jiný kůň. V předchozích startech si ale se soupeři doslova pohrál a tady se dá očekávat další dobré běhání.

Přidat na svoje konto další triumf ale nebude jednoduché, protože soupeřem bude i další objev, Ascover (2,25:1). Ten při svém prvním představení na našem území působil značně hektickým dojmem. Tehdy v úvodním krosu při „VP“ dni nevypadal zrovna ovladatelně a s žokejem Bartošem v jednu chvíli i zmizeli záběru televizních kamer. Do dostihu se sice tato dvojice vrátila, ovšem ne nadlouho, když jejich cestu ukončil hadí příkop. Já jsem byl velmi zvědavý na návrat tohoto koně, který se uskutečnil začátkem července na karlovarské dráze. Už od počátku bylo vidět, že jeho tým na něm zapracoval, když žokej Kousek v jeho sedle neměl žádné problémy. V průběhu dostihu si vypracoval velký náskok, pouze poslední dvě překážky skočil trochu doprava. Po tak dlouhé pauze to byl ale hodně přesvědčivý výkon, a bylo vidět, že proutěnky jsou pro něj (alespoň momentálně) lepší disciplínou, než kros. Tentokrát bude v jeho sedle Jan Faltejsek, který jako předchozí pilot vyniká tím, že si dokáže poradit s takto chtivými koňmi (na třetím místě této hitparády mám žokeje Pavla Kašného, mladší ročníky musí prominout). Mě se tedy z dvojice favoritů úvodního dostihu líbí o trochu víc svěřenec trenéra Tůmy, jde ale spíš o „feeling“, fakticky to nijak podložit nemůžu.

I ve zbytku pole se ovšem nacházejí kvalitní koně. New Attack (7:1) se sice ve dvojici červnových startů do cíle nedostal, naposledy v Bratislavě byl ale vidět znatelný pokrok. Klisna Silk (5,5:1) měla slabý vstup do sezóny, přechod na kratší distance jí však viditelně prospěl, což dosvědčila naposledy v Karlových Varech. Minimálně do boje o dotaci by se měl zapojit polobratr Trezora, Turdus (8:1). Zatím sice kvalit svého sourozence nedosahuje, je mu ale teprve pět let a páté místo ze Zlatého poháru má svojí hodnotu.

Druhým dostihem jsou proutky pro tříleté, kterým se radši vyhnu. Tohle může být pěkná loterie, zaujaly mě ale některé věci v sázkové nabídce. Horkým favoritem tady byl ustanoven Hasan (1,8:1), který se při svém úvodním překážkovém startu nedostal přes „prubi – skok“. Následuje ho Trip to Sydney (3,5:1), majitel vysokého rovinového ratingu 67,5 kg (favorit má dokonce o 5 kg vyšší). To ale nemusí být v nové disciplíně moc platné a svěřenec trenéra Tůmy nebyl pro žokeje úplně snadný na ježdění. Podle kurzů tady následuje dvojice Changing Guard (4,5:1) a Doldeton (5:1). Ti už se v Pardubicích potkali koncem června, když poměrně jednoznačně měl navrch druhý jmenovaný, proto je pro mě trochu záhadou, proč má teď vyšší kurz. Asi to bude tím, že „Guard“ následně vybojoval triumf ve Světlé Hoře proti Michelangelovi (mě teda toto jméno nic neříká, ale asi má bookmaker lepší informace).

Následujícímu handicapu jsem se věnoval dostatečně v rozboru, takže ten tady přeskočím. Ve čtvrtém dostihu vyhrazenému klisnám se bude asi největší pozornost věnovat dvojici Natalie (2,3:1) a Izynka (3,5:1). Favoritka se vrací na dráhu po dlouhé pauze, druhá jmenovaná je ale takovou vycházející hvězdou, takže jistě jí nelze podceňovat. Postavou je takový správný „hunter“ (stejně jako polobratr Igráček, který půjde jako 7:1 šance na start šestého dostihu). Moje sympatie mají oba odchovanci ing. Vrby a jsem rád, že náš „překážkový“ chov (pokud to tak lze nazývat), je na dobré cestě. Možná se do budoucna dočkáme toho, že takoví koně budou pro majitele věnující se překážkám zajímavější, než koně přicházející z vyšších rovinových sfér.

Přejdu k prvnímu vrcholu dne, tedy dvojkovému krosu na 5200 metrů. Tady mě trochu překvapilo, že letošní Váňova volba pro VP, Rabbit Hawk Wing (6:1) je brán až jako čtvrtá šance. Z minulosti je známé, že žijící legenda překážkových dostihů si vybírá kvalitní a spolehlivé koně, což se nakonec ukázalo i ve II. kvalifikaci. Tam byl žokej a trenér v jedné osobě nebývale aktivní a bylo vidět, že si nejde dostih jen „přejít“. Na travnatém oválu ale jeho partnerovi došly síly, takže už po něm víc nechtěl, tentokrát bude ale distance kratší. Vzhledem k tomu, že v poli se nachází dost koní, kteří pět kilometrů moc nemusí, viděl bych šance této dvojice určitě lepší, než jak naznačuje kurz.

Mírným favoritem je tady Marmitton (4:1), naposledy druhý ve Zlatém poháru. Ten má na kontě už i vítězství mezi čtyřletými z Ceny ČASCH. Tehdy na něj mnoho neztrácel Tzigane du Berlais (7:1), takže by nebylo takovým divem, kdyby mu tentokrát porážku vrátil. On už má totiž tuto distanci v nohách, a i když na některých (zejména techničtějších překážkách) si nebyl úplně jistý, zkušenosti teprve získává. To platí asi ještě více o druhém reprezentantovi modro-žlutých barev prezidenta JC, kterým je Nostalgik (5:1). Byť naposledy zvítězil velmi lehce v handicapovém dostihu, byl to teprve jeho čtvrtý start nad těžkými skoky, a tady narazí na silnější konkurenci.

Moc mě tady neoslovuje Váňova dvojice, Power Zar (5:1) a Wild Danger (8:1). Žokejové se spolu asi nějak domluví, kdo bude udávat tempo dostihu, oba dva koně mi ale spíš pasují na kratší trať. To pasuje i na zbytek soupeřů, takže pokud bych si měl vybrat někoho s vyšším kurzem, byl by to asi Usockem (15:1). Ten už překvapil v Ceně města Pardubic druhým místem, když odskakoval v kurzu 28:1. Prodloužení distance nevidím jako plus, ale v této konkurenci by na „tabuli“ dosáhnout mohl.

Zbývá tedy ještě hlavní dostih, III. kvalifikace na VP. Tady se na startu představí asi všichni velcí „hráči“ pro říjnový vrchol, je tedy na co se těšit. Ze sázkařského hlediska jsou kvalifikace trochu problém, protože většina účastníků si jde spíš otestovat formu a triumf v těchto zkouškách není úplnou prioritou. Z hlediska týmů se to dá ovšem chápat, proto já v těchto dostizích volím nejraději koně, který chodí blízko čelu.

Logicky se tak nabízí Charme Look (7:1), vítěz Ceny Vltavy, jenž naposledy nedokončil kvůli podklouznutí před dropem. Takto dlouhou distanci ještě vyzkoušenou nemá, a i když já si myslím, že by pro něj neměla být problém, bude záležet na tom, jak se k tomu postaví jeho tým.

Tuhý boj v I. kvalifikaci svedla dvojice Kasim (6:1) a favorit tohoto dostihu Rabbit Well (3:1). Jedenáctiletý valach trenéra Kejzlara zraje jako víno, u druhého jmenovaného se musím držet zpátky. Starty mu sice v poslední době nedělají problém, nejspíš mu i některý ze stájových druhů pomůže, v tomhle kurzu pro mě ale představuje značné riziko.

Z těch, kteří jdou v průběhu ofenzivněji, se mi tak nejvíce líbí Hegnus (4:1). Ten vloni lehce opanoval Cenu Labe, při prvním letošním startu neztratil mnoho na Rabbit Wella a při druhé kvalifikaci ztratil jezdce. Z toho bych velkou vědu nedělal, žokeje Kratochvíla, který musí plnit své povinnosti v sedle Ange Guardian (8:1), střídá Jiří Kousek. Ten umí velmi dobře rozvrhnout síly koním, kteří chodí na předních pozicích, takže s novým partnerem by si měli dobře pasovat. Je pravda, že žokej toho vloni mnoho nenajezdil, v této sezóně je ale vidět, že ze svého umu nic neztratil.

Na startu se objeví i nešťastně diskvalifikovaný vítěz VP Nikas (12:1) a později dekorovaný Ribelino (14:1). Partner žokeje Stromského v I. kvalifikaci ale nehrál roli, jeho „nástupce“ zas vypadá letos zcela bez chuti.

Já budu velmi zvědavý, jak si v tomto dostihu povede Cherwick (16:1). O jeho kvalitách nemůže být pochyb, v cestě mu ale bude opět stát irská lavice. Ta je pro něj už pár let nepřekonatelným oříškem, zatím mu nepomohla ani změna trenéra a naposledy se na této překážce zasekl v květnu. Následně si vylepšil reputaci v Itálii, teď se ale opět vrací na „místo činu“. Do jeho sedla byl povolán Jan Faltejsek, o němž už jsem zkraje psal, že si dokáže s problémovými koni poradit. Tohle je ovšem úplně jiná výzva, takže já tady vypisuji oficiální  „Irská lavice vs. Faltejs & Červik challenge“. Pokud se tedy této dvojici podaří zákeřný val překonat, slibuji, že žokeji při nejbližší příležitosti vypucuji boty, převrhnu na sebe sud s ledem či cokoliv jiného (případné návrhy můžete psát do komentářů na FB).

Tím bych tedy tento vyčerpávající rozbor uzavřel, všem kvalifikantům i ostatním přeji hodně štěstí!