Whaler: Královniny narozeniny oslaví i "Scotland"

Po pěkném včerejšku v Ascotu jsem si dnes vybral tip opět v hlavním dostihu. Tím je maratónský Gold Cup, letos pojmenovaný na počest oslavy 90. narozenin britské královny.

A protože čas letí a do startu vrcholu dnešního dne už moc nezbývá, půjdu rovnou k tipu.

Ascot 16. 6., 17:20, Scotland @ 29:1 V/M (bet 365, místo 1-3 @ 8:1), 1 bod

Hlavní dostih dne, na počest královny letos pojmenovaný Gold Cup in Honour of the Queen´s 90th Birthday, je extrémní maratónskou zkouškou na čtyři kilometry. Netřeba se rozepisovat o tom, že na takové distanci se rovinové dostihy běhají opravdu jen velmi zřídka a připočteme-li k tomu 18ti členné pole, pak už jde i trochu o loterii. Do té ještě vstupuje dráha, která i po včerejšku byla naměřena jako „soft“, tedy měkká.

Velkým favoritem je tady loňský vítěz irského St. Leger, Order of St George (1,9:1). Tehdy nejbližšímu ze soupeřů nadělil 11 délek, bylo to ovšem „jen“ na trati 2800 metrů. Do aktuální sezóny vstoupil dalším lehkým vítězstvím, i když tam měl soupeře lehčí. Jde tedy o to, jak si poradí s delší distancí a měkčí dráhou. Myslím, že je to hodně vytrvalý kůň, takže u první otázky si dělám „fajfku“. Asi i se „soft“ dráhou by si měl poradit, když na ní zvítězil právě v trialu na St. Leger. Ovšem ani tenkrát nenarazil na obzvlášť velkou konkurenci. Co mě tedy odrazuje od sázky na něj je fakt, že v tak velkém poli se může stát cokoliv a kurz zas tak extra není. V sedle bude dnes asi nejlepší světový žokej, Ryan Moore, kterému se ovšem v poslední době podařilo se v podobně velkých dostizích dostat do situací, z kterých se pak těžko vymotával. Dnešní pole podobným zádrhelům přímo nahrává, což je další věc, proč se mi nechce hrát tak malý kurz.

Co se týče soupeřů, populární je zejména Mullinsův Max Dynamite (9:1), který sice už zkoušel i proutěné překážky, největším úspěchem jeho kariéry je ale druhé místo z Melbourne Cupu. Tam byl ještě dlouho zavřený, takže to mohlo být i lepší. Návrat na ostrovy se mu ale úplně nepovedl, když v Sandownu v roli favorita skončil až třetí. Tehdy ho porazil Pallasator (19:1), což je takový mastodont. Dlouhou trať by asi ucválat měl, otázkou je ale to, kolik ze sebe ještě na konci dokáže vydolovat rychlosti.

Pak je tady skupina domácích koní, kteří se zúčastnili předzkoušek na tento maratónský vrchol. Flying Officer (11:1) na místní dráze byl koncem dubna třetí, když nad jeho síly byli Clever Cookie (13:1) a ve stejném kurzu nabízený Mizzou. Prvně jmenovaný tenkrát udal nijak závratné tempo a v cíli tak mezi nimi nebyli velké rozdíly. „Oficír“ mi ale přijde na čtyři kilometry až dost temperamentní, což se projevilo i v jeho následném startu. V Yorku shodil žokeje ještě před startem a dostihu se nezúčastnil. Vítězství si nakonec připsal Clever Cookie, protože ale musel bojovat s outsiderem Curbyourenthusiasm (51:1), valnou hodnotu tato forma mít nemusí.

Pokud bych měl tedy u této skupinky udělat nějaký závěr, jedná se o spolehlivé vytrvalce, u kterých však platí, kteří s výjimkou Mizzou ještě takto dlouhou trať vyzkoušenou nemají. Na startu bude i francouzská dvojice, která vloni si to vloni v říjnu rozdala v Prix du Cadran, která je právě na čtyři kilometry. Jak Mille et Mille (41:1), tak Kicky Blue (101:1) ale velkou důvěru bookies ani sázejících nemají. Jistě to bude spočívat i v tom, že francouzské dostihy se chodí ve vlažném tempu, které vyústí v raketové zrychlení v cílové rovině. Takový scénář se ale dnes dá očekávat jen těžko.

Ve zbytku pole je další řada koní s kurzy nad 50:1, které zde rozebírat nehodlám, vrátil bych se ale k minulému ročníku tohoto dostihu. Z toho se zde představí jen dva koně. Jedním je už výše zmiňovaný Mizzou (vloni sedmý), tím druhým je Scotland, který tehdy skončil o příčku před ním.

Tehdy šel dostih jako obvykle téměř z poslední pozice, přesto se dokázal vítězi přiblížit na nějaké tři délky. Vloni se pak už na startu neukázal a do sezóny naskočil až letos v květnu na místní dráze. Tehdy na 2400 metrů skončil o hlavu druhý, když bylo vidět, že pouhá míle a půl je mu moc krátká. Minimálně ale naznačil, že po delší pauze je fit. Jistý otazníkem je (ovšem jako pro zbytek pole) „soft ground“. Na něm se ukázal pouze jednou v kariéře, když v tradičním Derby trialu, Chester Vase, dokončil třetí. Což se vzhledem k dnešnímu dostihu dá hodnotit jako slušná forma.

Je zde ale ještě jedna věc, která mě vede k tipu. Scotland dnes poprvé nastoupí s pomůckou zvanou „hood“ (tedy po našem „uši“). Ta omezuje vnímání hluku z okolí, což mi právě k tomuto koni celkem dobře pasuje. On i když chodil z poslední pozice, tak bylo vidět, že s žokejem přetahuje, což ho stálo zbytečné síly. Pokud by tedy tahle věcička zafungovala, mohl by své nedaleké loňské šesté místo určitě vylepšit. Čím více se na takovéto trati pošetří, tím lépe.

Samozřejmě, k útoku z konce pole je potřeba i nějaké to „štěstíčko“. Pořád ale je Scotland alespoň trochu prověřený v tomto maratónu a poradit by si měl i s měkčím podkladem. Z tohoto pohledu je kurz na něj podle mě moc vysoký. Hodně štěstí!