Whaler: Která „kráska“ získá Oaks?
Je tu další dostihový víkend, kdy turfman neví kam dřív skočit. Ve Varech je na programu vrchol pro klisny, Mikesh vyráží do svého oblíbeného Hoppegartenu. A aby toho nebylo málo, v Ascotu se už dnes koná King George VI and Queen Elizabeth Stakes, které se věnuji v tipu.
Protože už z úvodníku je patrné, že tento víkend je opravdu našlapaný (a to zmiňuji jen ty největší zkoušky), nebudu se tentokrát tolik zabývat politikou. Vrátit se ale musím k minulé neděli a Derby mítinku v Bratislavě. Ten se podařilo Betinu totálně „zazdít“, když jím navrhované kurzy byly opravdu nehratelné. Vrcholné dílo této firmy byly asi kurzy na tamní Zlatý pohár, když Autor a Touch of Genius byli vypsáni v „tenisových even odds“, tedy 1,9 x 1,9:1. To by se skutečně dalo brát asi jen v případě, pokud by se na start tohoto dostihu postavili jen tito dva koně. Tak tomu ale nebylo a nejspíš k velkému překvapení bookmakerů se mezi favority ještě vklínila klisna Amga River.
Proč to ale zmiňuji? Už párkrát v minulosti padla na tomto fóru otázka, jestli by nebyl lepší totalizátor. Musím přiznat, že já nejsem velkým příznivcem tohoto druhu sázení. Momentální politika Betina mě ale přivádí k myšlence, že by „toto“ možná nebylo tak špatné. Pokud se totiž podíváme na konečné kurzy tohoto dostihu na stránkách tamního Závodiska, tak Autor zvítězil jako 3:1 druhá šance a třetí Touch of Genius byl ohodnocen kvótou 2,4:1. Z toho je vidět, o kolik byly ty návrhy Betina okradené. Myslím, že v momentální situaci by si u nás nepříliš populární totalizátor své příznivce našel.
Tolik tedy na úvod, ale teď už k dostihům. V prvním odstavci zmiňuji jen ty největší zkoušky, ve Varech se odběhne ale i Lázeňská míle a nutno dodat, že i ta je velmi dobře obeslaná. Na startu bude opět „Železná lady“ Daly Hit (2,5:1), kterou by měl prověřit ve stejném kurzu vypsaný Master of Gold. Klisna sice musela naposledy zabojovat možná více, než se čekalo, nynější mílová distance by jí ale mohla pasovat víc. Možná právě druhý jmenovaný, který naposledy zvítězil o Derby dnu s mamutí náloží 64 kg, by ocenil nějaký ten metr navíc. Těžko se mezi touto dvojicí rozhodovat a možná by nebylo marné zkusit nějaký tip do dálky. Zajímavý kurz má Luck Ahead (8:1), jenž tady narazí o trochu schůdnější konkurenci, než před měsícem, kdy nepotvrdil svojí stříbrnou pozici z VJC. Na startu bude i můj oblíbenec Thailand (7:1), jenž vzhledem k neseným váhám by neměl mít na svého nedávného přemožitele Master of Golda šanci, myslím ale, že úplně odepisovat ho tady nejde. Letos je na slušném vzestupu a ubrání metrů oproti minulému startu by mu mělo prospět.
To vrchol dne, Oaks, slibuje ještě vyrovnanější podívanou. Logicky jsou v rolích favoritek klisny, které se velmi dobře držely v Derby, když Krasava (3:1) a Sedmikráska (4:1) dokončily na druhém a čtvrtém místě. Tady bude jistě záležet i na tom, kolik je tento náročný dostih stál sil a jak se z něho dokázaly zotavit. V tomto ohledu bych věřil spíš mohutnější zástupkyni stáje Pegas, když svěřenkyně letos velmi úspěšné centrály rodiny Vocáskových je spíš drobnější stvoření.
Jistě tento dostih ale nebude jen o těchto dvou. V trialu konaném o Derby dni, který já stále nazývám jako „Napajedla“, se velmi dobře prezentovala i dvojice Diredawa (5,5:1) a Venillia (10:1). Prvně jmenovaná je taková moje oblíbenkyně, kterou sázím už od dvou let a posledně mi udělala velkou radost. I když v předchozích startech byla trochu chtivější a chodila start cíl, tak v „Napajedlech“ šla za čelem dostihu a byla velmi dobře voditelná. V cílové rovině se prosmýkla menší skulinou a ukázala velmi slušnou akceleraci. Myslím, že i o trochu delší distanci by měla zvládnout, i když kurz na ní bych si představoval o trochu větší.
To šimla trenérky Růžičkové měla tehdy o trochu horší průběh, když po startu byla trochu pomalejší a oblouku musela obíhat metry navíc. Pro ní jistě delší trať nebude problém, a i když představit si vítězství „dámského“ týmu je trochu složitější, tak kurz na ní mi přijde už dost přestřelený. Může se ovšem stát, že i trochu povyleze, což pak už bych asi se sázkou alespoň „each way“ neváhal.
Samozřejmě, nelze opomíjet ani klisny, které si to rozdaly začátkem června v Bratislavě, v Ceně Arvy. Florentina (5:1) sice následně trochu zklamala v místní Letní ceně klisen, kde oproti starším musela nést dost kilo. I tak mi ale pasuje spíš na bratislavskou dráhu a dva kilometry. To slovenská zástupkyně Saintnixa (8:1) se od té doby na startu neobjevila. Tehdy měla dost špatný průběh, což by jí tady dávalo šance na otočení poměru sil. U ní bych se ale bál distance, protože i podle původu už by pro ní měla být míle a půl dlouhá.
Trochu otazníkem je tady pro mě německá Elbflorenz (8:1). Asi její nejlepší výsledek je druhé místo z dostihu pro nezvítězivší v Baden baden. I když následně neměla v Hannoveru dostatek místa k útoku a v Hamburgu šla na těžké půdě, která jí jako velmi subtilní klisně nemohla pasovat, její německý GAG 64 kg bych řekl, že odpovídá. I pokud bychom při přepočtu na náš handicap nějaké to kilo přihodili, tak na naše nejlepší klisny by tady stačit neměla. Myslím, že „tabule“ by měla být v jejích silách, že kvůli tomu ale její tým váží dalekou cestu, mi přijde divné.
Tolik tedy k dění na naší scéně, dostihoví příznivci si ale v neděli jistě nenechají uniknout berlínský Sprint Cup (start 15:40). Na tamním rovném kilometru se postaví na start i náš Mikesh (5:1). Už z kurzu je patrné, že z něj hostitelé mají respekt a není ani divu. Vloni byl v Hoppegartenu třetí a i tentokrát by měl mít podobné ambice. Start do sezóny sice zhatily administrativní problémy, takže poprvé se letos objevil až o Derby dnu. Třetím místem ale dokázal, že neztratil nic ze svého umění. Tehdy mu dělal společnost na čele Wobul se Now, přičemž pokud by „Kocour“ měl na špici více klidu, mohl být výsledek ještě lepší.
V neděli se dá očekávat, že by aktivitu měli přebrat jiní, a to zejména „Vikingové“. Norský Old Fashioned (6,5:1) naposledy zvítězil na distanci 900 metrů a z jeho projevu je patrné, že takhle extrémní sprint mu sedí nejvíc. Myslím, že berlínský „geradebahn“ (tedy rovná dráha bez oblouku), který navíc v posledních metrech mírně stoupá, mu příliš vonět nebude. Plusem je ale jistě „Eddie“ Pedroza v jeho sedle, který umí velmi dobře rozvrhnout síly takto chtivým koním.
Ze severu dorazí i Ambiance (13:1), který už si německý sprint vyzkoušel. Začátkem července v Hamburgu odvodil Holstein Cup na 1200 metrů, v závěru ale nehrál podstatnou roli. Ubrání metrů by mu asi mělo prospět, na nejlepší by ale stačit neměl. Obzvlášť, když tady je v roli favorita Daring Match (2,5:1), který před necelým měsícem utekl o víc jak 10 délek. Na tohoto koně si asi vzpomenou i dostihoví příznivci, kteří obvykle zahraniční zkoušky nesledují. Tento ryzák se představil vloni v Bratislavě, kde roli horkého favorita nesplnil. Tamní ostrý oblouk byl pro něj možná větší překážkou, než tehdejší soupeři. O tom, že právě rovná dráha mu sedí nejvíc, přesvědčil třeba vloni v Hoppegartenu, když ve Fliegerpreis nestačil jen na francouzskou klisnu (Mikesh byl tehdy osmý). Letos už v Baden baden (kde je oblouk spíše symbolický) prohnal i vynikajícího Shining Emerald. Jestli je nějaký otazník u favorizovaného „Matche“, tak je to snad jedině distance, která může být pro něj krátká.
Může se tak stát, že historie se bude opakovat a i tentokrát se bude koukat na záď francouzské klisny. Holy Spring (5,5:1) toho sice ve dvou letošních startech moc neukázala, pořád ale vlastní francouzský rating 41,5, což je známkou slušné kvality. U ní se dá najít i nějaké srovnání s německou scénou, když vloni v Miláně na kilometrové trati jí vítězství na pásce vyfoukl Gamgoom, jenž je v Německu hodnocen 93 kg.
Cestu do Hoppegartenu váží i Waka Laura (30:1), jež se letos trochu hledá. Já bych její šance neviděl tak pesimisticky, jako bookmaker, a myslím, že rovný kilometr by se jí mohl líbit. Asi by ale potřebovala trochu měkčí dráhu, které se v neděli nejspíš nedočká. Tolik tedy k nedělnímu dění a teď už vzhůru za slibovaným tipem do dnešního dostihu.
Ascot 17:30, Higland Reel @ 3,25:1 V (bet 365), 2 body
V dnešním hlavním dostihu v Ascotu, King George VI and Queen Elizabeth Stakes na 2400 metrů, byl původně vypsán jako favorit královnin kůň, Dartmouth (4,3:1, původně 3:1). Ten na místní dráze před měsícem porazil po velkém souboji právě můj tip, což bylo zatím vrcholem jeho kariéry. Tehdy to bylo poměrně velké překvapení, když tento kůň zahajoval sezónu na polytracku v Chelmsfordu. Tam sice triumfoval a další zářez si připsal v Chesteru, tam ale po boji udolal proutěnkáře Wicklow Brave, takže se tomu velkou váhu nepřidávalo. Ukázalo se ale, že je na velkém vzestupu, o čemž přesvědčil právě při svém posledním představení.
O jeho souboji s Highland Reel už jsem se zmiňoval, nutno ale dodat, že možná tehdy k žádnému dojít nemuselo. Žokej Heffernan, který byl tenkrát v jeho sedle, totiž vůbec nepoužil bičík, protože mu asi v polovině cílové roviny vypadl z ruky. Následně se na něj ještě Dartmouth trochu „lepil“, a i když to nebyl žádný prohřešek proti pravidlům, myslím, že to jistý vliv na jejich souboj mělo.
Další věcí je to, že Highland Reel už před tím neměl moc dobrý průběh. On je spíš zvyklý chodit start cíl, ale tehdy zkusil jinou taktiku. Trvalo ovšem dost dlouho, než ho žokej uklidil do závětří, což ho jistě stálo dost sil. Také se šlo na měkčí půdě, která mu moc nevyhovuje, zatímco dnes je hlášena dráha jako „good to firm“ (tedy pevnější). To by mu mělo pasovat o dost víc.
Mě tedy poměrně překvapilo, když bookies jako prvního favorita ustanovili Dartmoutha, i když beru, že může ještě pokračovat v progresu. Možná zatím stálo i to, že byl do dostihu dohlášen v pondělí za 75 000 liber, takže je vidět, že tým si věří. Angličané hodně dají na statistiky, možná se tedy projevil i fakt, že jeho trenér Stoute už sedlal pět vítězů tohoto dostihu. To je sice úctyhodné, ale „můj“ trenér O´Brien má tady na kontě „pouhé“ tři triumfy. No a když už jsme u těch statistik, královna čeká na trofej z této zkoušky už od roku 1954. Při její oblibě se nedivím, že by jí tento úspěch všichni přáli, já si ale myslím, že bude čekat dál.
Abych ale nezúžil tento dostih jen na dva koně, jsou zde i další, kteří mají své kvality. Z Francie přijede Erupt (5:1), vloni pátý v Prix de l´Arc. Vstup do sezóny se mu na hluboké dráze v Chantilly vůbec nepodařil, o tom, že nad ním nelze lámat hůl ale přesvědčil naposledy v Saint Cloud. Tam si z konce pole došel pro druhé místo. Pro mě je typickým produktem francouzské školy, když z pomalejšího tempa umí akcelerovat. V Ascotu ale očekávám svižnější tempo (které nejspíš rozjede můj tip), které by mělo jeho zbraně otupit.
Trochu váhám, jak sem zařadit tříletého Wings of Desire (4,5:1). Ten zvítězil v Derby trialu v Yorku, v samotném vrcholu sezóny byl čtvrtý. Na jaře měl ale poměrně náročný program a možná, že Derby bylo pro něj moc brzo. Teď jde tedy na start po delší pauze a i z kurzu je patrné, že z úvah ho vypouštět nelze. Mám ale takový dojem, že na ty starší a zkušenější koně mu trochu třídy schází.
Pole doplňují stájový kolega „Reela“, Sir Isaac Newton (15:1) a Western Hymn (34:1). Oba dva by neměli mít takovou kvalitu, jaká je tady požadována. U prvně jmenovaného jsem chvíli zvažoval, jestli nebude mít úlohu vodiče, spíš ale myslím, že ne.
Ať je to jak chce, tady by to mělo být hlavně mezi dvěma koňmi. U Highland Reel jsem přesvědčen, že už naposledy mohl vyhrát. Dnes by mu měla půda vyhovovat víc, takže by měl nedávnou porážku svému sokovi vrátit. Možná se bude dát objevit i nějaký duel, já to ale zkusím na vítězství. Kurz šel sice trochu dolů (open @ 3,5:1), pro mě ale pořád hodnotu má. Hodně štěstí, ať v Ascotu, Varech či Hoppegartenu!