Whaler: Lahůdkové předkrmy Velké národní si nenechte ujít
Po uplynulém víkendu máme za sebou vydařenou českou premiéru, následující týden ale nedovoluje žádný velký odpočinek. V sobotu je na závodišti v Aintree na programu Grand National a dva dny, které jí předchází, přivedou na start několik opravdu velkých hvězd.
To si samozřejmě nemůžu nechat ujít, pro mě se jedná v podstatě o rozloučení se zimní překážkovou sezónou. Na přelomu dubna a května je tu ještě mítink v irském Punchestownu, tam už jsem ale ponořen tolik do probíhající sezóny u nás, že ho nestíhám sledovat. Kombinace rychlé dráhy a kopcovitého terénu navíc přináší víc překvapivých výsledků, než je zdrávo. To v Aintree se jde ještě orientovat podle forem, jaké kdo předvedl v Cheltenhamu, i když rozdíl mezi oběma dráhami vystihují pověstné „nebe a dudy“.
Protože startovní listiny pro čtvrteční i páteční dostihy už jsou zčásti hotové, vybral jsem si k sepsání několik tipů, jako obvykle se jedná o moje oblíbence. Co se týče soboty, na netu už lze najít řadu článků a analýz týkajících se Velké národní, a i když i tady už mám vybrané nějaké koně, raději ještě počkám. Tento mega handicap si jistě zaslouží vlastní článek (ostatně tak je tomu zde zvykem), no a uvidím, s čím se vytasí náš bookmaker pro nadcházející neděli.
Ještě než se tedy pustím do Aintree, musím se zmínit pár slůvky o té první neděli u nás. Myslím, že dostihy se vydařily i přes krajně nevlídné počasí a já si z Chuchle přinesl slušné nachlazení. I když v průběhu dne koncentrace v průběhu podchlazení organizmu klesala, musím zmínit zejména hlavní dostih, který opanoval král našich sprinterů, Mikesh. To, že dokázal v Gomba handicapu zvítězit, by jistě nebylo nijak překvapivé. Po předem avizovaném škrtu teoreticky největšího soupeře Levis Mistrala se dostal do pozice největšího favorita samozřejmě právě Mikesh. Překvapivý (a pro mě hodně) byl ale styl, jakým vítězství dosáhl. Zatímco vloni jsme byli zvyklí, jak se tento temperamentní sprinter mohutné (až „dřevorubecké“) postavy se svým žokejem přetahuje blízko čelu dostihu, v „Gomba“ po tomto nebylo ani památky. Tempo dostihu tentokrát udávala dvojice Hello Hobby a Prince Orpen, po Mikeshovy bylo třeba chvíli zapátrat, když se oproti svému naturelu nacházel v zadní části pole. I když v cílové rovině to ještě nevypadalo nijak optimisticky, u distance předvedl nositel „reprezentačních“ barev své raketové zrychlení, a za chvíli nebylo o vítězi pochyb.
Proč o tomto ale píšu? Myslím, že tady je třeba vyseknout poklonu celému realizačnímu týmu, jakou cestu se svým svěřencem dokázal ujít. A jistě i za to, že i přes některé částečné neúspěchy zachoval důvěru svému stálému žokejovi, Jirkovi Chaloupkovi. Je vidět, že po roce spolupráce si s Mikeshem rozumí tak, že mu může naservírovat průběh podle nastalé situace. To si před rokem asi jen tak někdo nedokázal představit, navíc je to jistě i dobrá zpráva pro jeho případné zahraniční výlety. Pokud si Mikesh udrží dále takovou formu, může ještě zvednout i tak dost vysokou „hoppegartenskou“ laťku (a dočkat se třeba i pochvaly od pana prezidenta JC…).
Takže to něco málo k úvodu a teď už vzhůru do Aitree. Jak už jsem podotknul vybral jsem si své oblíbené koně, ve čtvrtek v třímílové Bowl Chase a Aintree Hurdle na čtyři kilometry, v pátek je opravdovou bombou stejně dlouhá Melling Chase. Tam je to opravdu „All Star“ sestava, pojďme na to ale chronologicky.
Aintree 9. 4., 15:50, Silviniaco Conti V @ 3,5:1 (bet 365), 2 body
Tohle vypadá na velmi zajímavou odvetu za Cheltenham Gold Cup. Tam byl „Conti“ favoritem, i když to, že Cheltenham není právě jeho oblíbenou dráhou, bylo dostatečně známo. Přesto jeho předcházející výkony z průběhu sezóny vyvolaly v sázejících velkou důvěru, za což se jim ale svěřenec trenéra Nichollse neodvděčil. Mě to až tak nepřekvapilo, protože jak právě jeho trenér už dávno řekl, je to kůň spíš pro rovinatější dráhy, jako je Haydock nebo Aintree. Navíc myslím, že tři míle jsou pro něho dostatečná distance a v Gold Cupu jsou ještě téměř tři furlongy navíc. Den před hlavním dostihem navíc dost sprchlo, a tak se běželo na poměrně měkké dráze, což mu taky nehrálo do karet. V průběhu se sice ve svižném tempu držel dobře, po seběhnutí z cheltenhamského kopce mu ale rychle došly síly a do cíle dorazil se značnou ztrátou sedmý. Pro někoho zklamání, pro mě to byl poměrně očekávaný výsledek.
Překvapením tedy bylo spíše čtvrté místo, kterého dosáhl Hollywel (2,75:1), který bude tentokrát favoritem. Ten sice byl příslibem už v minulé sezóně, v té aktuální se mu na to ale nepodařilo dlouho navázat. Probralo ho až opětovné nasazení blinkersu, s kterým jeho výkony výrazně vzrostly. Bylo vidět, že podmínky (tedy kopcovitá a měkká dráha) při Gold Cupu mu sedly, tentokrát to ale bude opačné. Jistě do jeho kurzu se promítá i jeho výsledek z loňského mítinku v Aintree, kde lehce zvítězil v dostihu pro nováčky. Hollywel ale už předtím startoval na proutěných překážkách proti hvězdám jako Solwhit nebo Quevega a měl tak už jisté zkušenosti navíc.
Z ostatních musím zmínit hlavně klisnu Ma Filleulele (5:1), které se též v Aintree daří, spíš ale na trochu kratší distanci. K dispozici navíc nebude mít žokeje Geraghtyho, který se zranil. Ze zbytku pole by bylo velkým překvapením, kdyby někdo zasáhl do boje o vítězství, mělo by to tedy být mezi dvojicí Hollywel a Silviniaco Conti. Já volím druhého jmenovaného, který v sezóně porazil i lepší soupeře a jeho „výpadek“ v Cheltenhamu se dá ospravedlnit. Tam navíc nemohl jít tak jak je zvyklý, tedy blízko čelu dostihu, když to okupovali jiní. Tady by si měl tempo od začátku opět kontrolovat a věřím, že ukáže, kdo je britským třímílovým králem.
Aintree 9. 4., Rock on Ruby @ 3,75:1 V (bet 365), 1 bod
I tady je situace obdobná, proti favoritovi, který na sebe upozornil nedávno v Cheltenhamu, půjdu se starším matadorem. Zmiňovaným favoritem je Mullinsův Arctic Fire (2,87:1), o kterém sice zatím moc slyšet nebylo, ale v Champion Hurdle si došel pro překvapivé druhé místo působivou koncovkou. Prodloužení distance by mu mělo sednout, na čtyřech kilometrech půjde ale poprvé v kariéře. Otázkou je tedy, zda-li bude mít dostatečnou razanci i poté, co absolvuje delší trať. Někdy tomu tak je, někdy ne, jistě každý, kdo chodí na dostihy, si na nějaký případ vzpomene. Asi se na jeho kurzu promítá i to, že má za zády hvězdný tým Walsh – Mullins, jenž nedávno v Cheltenhamu zářil, Aintree je ale něco jiného.
Moc nevěřím ani dalšímu z Irů, kterým je Jezki (3,75:1). Tomu zde sice nenastoupí jeho věčný soupeř „Hurikán“, na rozdíl od Arctic Fire ale „Ježek“ v Cheltenhamu spíš zklamal. Přece jen se čekalo víc, než jen čtvrté místo. Kromě soupeřů může být strašákem i prodloužení distance, v Champion Hurdle se totiž dost hnal a v závěru mu síly docházely.
Proto je tady mojí volbou osvědčený Rock on Ruby, který to vloni zkoušel na těžkých skocích, v této sezóně se ale úspěšně vrátil na proutěnky. Čtyři kilometry jsou jeho parádní distance, o čemž přesvědčil i vloni. Tehdy tady podlehl jen výbornému The New One po boji o hlavu a to se jednalo o první start po návratu ze steeplového experimentu. I v jeho případě je ale otazník, který je na místě zmínit. V Cheltenhamu byl jeho cílem start ve World Hurdle na tři míle. Pokus s delší distancí ale neprostál v tréninku, když po poslední neuspokojivé práci byl z dostihu škrtnut. Měl tedy pár dnů vynucené pauzy a jeho momentální zdravotní stav je otázkou. V jeho trenéra (Harry Fry) mám ale důvěru a věřím, že pokud by nebylo vše v pořádku, svojí hvězdu by na start neposlal. Jeden „věrnostní“ bod si „Ruby“ určitě zaslouží. A teď ještě k páteční neuvěřitelně našlapané Melling Chase.
Aintree 10. 4., Don Cossack @ 5:1 V (bet 365), 1 bod
Na závěr sezóny se tady na čtyřkilometrové distanci sešla opravdu hvězdná sestava, o reálný boj o vítězství se může ucházet až šestice koní. Favoritem byl ustanoven Mullinsův Champagne Fever (3,75:1). Ten se nezúčastnil cheltenhamského Festivalu z poněkud kuriózního důvodu, když ho po cestě přes oceán pokousal jeden z tréninkových kolegů. Nejednalo se tedy o nic vážného, v jeho kurzu je ale opět cítit hvězdný tým v zádech. Jinak se samozřejmě jedná o kvalitního koně, čtyři kilometry by mu měly sedět. Dá se říct, že tým mu tu správnou parketu stále hledá. Uvidíme, jak mu sedne „good“ ground, já v něm až takového favorita nevidím.
Dalšími, kteří vynechali Cheltenham, jsou Al Ferof (6:1) a Cue Card (8:1). U prvně jmenovaného byl důvodem zánět hrtanu. Tedy taky nic tak závažného, tento kůň ale vůbec působí na zdravotní problémy jak magnet. Pamatuji si, jak v listopadu 2012 vyhrál Paddy Power GC a říkal jsem si, co od něj ještě uvidíme. Od té doby ale stihnul pouhých šest startů, což je opravdu málo. Distance by pro něj měla být akorát, spíš by potřeboval asi měkčí půdu a už je mu 10 let. I Cue Card už něco pamatuje, ale i on už má za sebou pár zranění. V nejlepší formě byl jistě v minulé sezóně, v té aktuální na to zatím nenavázal. Otázkou je, zda-li se mu to ještě podaří, já už tomu moc nevěřím.
Jestli tedy u výše zmíněných by neměla být distance problém, zajímavé bude, jak si s ní poradí asi největší hvězda sestavy, Sire de Grugy (8:1). I bývalý král dvou mílových překážkářů měl v této sezóně zdravotní pauzu, díky které se mu přípravný program před Cheltenhamem dost nahustil. Mezi jednotlivými starty si moc neodpočinul, v Champion Chase z toho bylo čtvrté místo a od té doby měl měsíc pauzu. Je to sice lepší než předtím, ale je tu zas delší trať než obvykle a bookies mu teda moc nevěří.
Dostávám se tedy k nadcházející generaci. Dobrým koněm do budoucna by měl být Balder Succes (8:1), který na mě udělal velký dojem v Ascot Chase v únoru. Naposledy v Cheltenhamu se mu ale moc nedařilo a asi i on by potřeboval měkčí podklad (nebo delší distanci). Pak je tu ještě Simply Ned (19:1), což může být kůň pro překvapení.
Tím se dostávám k mému tipu, kterým je Don Cossack. Ten byl favoritem v cheltenhamské Ryanair Chase, kde se mohl stát prvním koněm, který jí vyhraje pro svého majitele, jenž je sponzorem dostihu. Tam ale asi dolehla tíha okamžiku na mladého žokeje Bryana Coopera. Ten měl dostih krásně rozjetý, když ale začalo jít do tuhého, objevoval se přesně v místech, kde být neměl. Vše vyvrcholilo na předposlední překážce, kde se s „Kozákem“ dostal do klinče dvou soupeřů, a oba mohli být rádi, že nešli k zemi. V závěru ještě sice něco stáhli, první dva už ale byli příliš daleko. On vůbec Bryan Cooper na Festivalu moc formu neměl, díky tomu dostal 18ti denní „ban“ (několik trestů v součtu), a na Aintree se může jen koukat. V tomto dostihu ho nahradí živoucí legenda AP Mc Coy, který po sezóně ukončí kariéru Myslím, že „Kozák“ je dostatečně dobrým koněm, možná mu jen ještě trochu chybí zkušenosti. AP by ale měl být ideálním žokejem, který ho dostihem v klidu provede. Oproti výše zmíněným soupeřům by neměl mít problémy s pevnou dráhou, pár slušných forem už na ní předvedl, což by měl být další plus na jeho straně. Ve čtvrtek a v pátek v Aintree hodně štěstí!