Whaler: „Mejdan“ s exotickým nádechem
Po náročném cheltenhamském Festivalu jsem si vzal oddech, s počínajícím jarem se ale hlásí o slovo opět rovinové dostihy. A protože takovou první vlašťovkou před začátkem naší sezóny je dubajský World Cup, proč ho nevyužít jako jistou přípravu?
To ale neznamená, že se na ostrovní překážkové dostihy ještě nepodívám. Začátek dubna slibuje totiž pěkný „šrumec“. Ve stejný den jako náš Gomba Handicap je ve Fairyhouse na programu Irská velká národní a v rámcovém programu by se mělo představit pár zajímavých jmen. Další týden se koncentrace překážkových fandů přesune do Aintree, kde je vrcholem samozřejmě Grand National. A protože i ta se běhá v rámci tří denního mítinku, tak je možné se těšit na jména jako Silviniaco Conti, Uxizandre nebo Cole Harden. V Cheltenhamu veleúspěšný irský trenér Mullins zas oznámil, že do Aintree Hurdle hodlá nahlásit trojici Faugheen, Hurricane Fly a Arctic Fire, která obsadila pomyslné stupně vítězů v Champion Hurdle, doplněnou o smolnou Annie Power.
Z toho je vidět, že ušetřené síly se můžou hodit, pojďme se ale podívat na dění nejbližší. Sobotní mega bohaté odpoledne v Dubaji je už dostatečně zavedený pojem, já se ale musím přiznat, že mi tyto dostihy nikdy moc k srdci nepřirostly. Ani vlastně nevím proč, závodiště je to nádherné, běhají zde vynikající koně a i žokejové jsou většinou extra klasa ve svých zemích. Ve startovních listinách se ale dost špatně orientuje, jak určit, jestli je lepším koněm ten z Japonska, USA nebo Jižní Afriky, když ve své domovině jsou šampióny? A protože se v Dubaji běhá o pořádné balíky peněz, přichází k tomu taktizování někdy až přehnané, což já moc v lásce nemám.
Nejmarkantnější to bylo po přechodu na nové závodiště Meydan, kde byl položen syntetický povrch jménem Tapeta. Ten právě nahrával koním, kteří dokázali udeřit až v cílové rovině (a někdy i později), a tak se občas vyčkávalo až přespříliš. Návrat ke starému dirtu by měl přinést poctivější průběhy, je to ale právě povrch, který vyvolává otázky před startem World Cupu.
Největší hvězdou totiž bude z USA cestující California Chrome (2,5:1), proslýchá se ale, že „místní“ dirt není zcela identický s tím „americkým“ a šejk Hamdan prohlásil, že povrch nemusí být pro „amíky“ takovou výhodou. Na to kontroval trenér Art Herman, který řekl, že jeho svěřenci se nový povrch líbí, a že má rád, když slyší klapot svých kopyt. Asi bude nutné vyčkat, až se dostih odběhne, pravda ale je, že jistý rozdíl je patrný i na pohled. Já jsem si svého času párkrát na závodišti Santa Anita po tom „pravém“ americkém dirtu zakentroval, v žádném případě se ale nejedná o „písek“, tak jak ho známe z evropských (třeba i tréninkových drah). No a co jsem viděl nějaké záznamy ze závodiště Meydan, tak tamní nový povrch mi připadá spíš bližší tomu evropskému pojetí „písku“. Zdá se mi, že ten „kickback“ (tedy to, co odletuje od kopyt) je výrazně větší, než na amerických drahách.
Nejenom z toho důvodu se tedy raději tipování hlavního dostihu vyhnu. Já si myslím, že California Chrome by vyhrát měl, kromě neprobádaného podkladu je tu ale ještě jiná otázka. Z jeho kariéry je totiž patrné, že ačkoliv jako tříletý dostal celkem slušný „kouř“, v podstatě ještě neměl pauzu, tak jak jsme na ní zvyklý u jiných hvězd. Po startu v BC Classic si ještě střihl Hollywood Derby a mezi následujícím přípravným startem na DWC měl dva měsíce pauzy. Mám trochu obavu, jestli to byl dostačující odpočinek, a když se podívám na kurz, je to pro mě už dost riskantní.
Nenapadá mě ale ani žádná alternativa, když u druhého vyslance z USA, kterým je Lea (4,5:1), je stejný problém s povrchem a ani si nejsem jistý, jestli je tak dobrý. Šejk Hamdan hodně věří „domácí“ dvojici, African Story (7:1) a Prince Bishop (15:1). Ti na mě ale neudělali v předzkoušce žádný zvláštní dojem a co se týká prvně jmenovaného, stal by se prvním koněm, který by dokázal vítězství v DWC obhájit. Zmínit musím i japonskou dvojici Epiphaneia (7:1) a Hokko Tarumae (13:1). Proti vítězi Japan Cupu tady ale hraje hodně, od povrchu po distanci. Druhý v řadě je sice vítězem „dirt“ verze JC, v jeho sedle bude ale pro mě neznámý žokej a celkově nemám o japonských pilotech velké mínění. Já jsem tedy hlavní dostih vynechal a vybral jsem si sprint na dirtu Golden Shaheem a nám Evropanům asi nejbližší disciplínu, tedy travnatou míli a půl, Sheema Classic.
Z rámcového programu se ale nejvíc těším asi na první velký dostih, dvoumílový Gold Cup, kde se představí nám známá dvojka. Zejména favorit „mosteckého“ Derby 2013, Bathyrhon (7:1) by tu měl mít velmi dobrou šanci. To Meandre (13:1) mi moc nepasuje na maratónskou distanci, záležet bude asi také na tom, jak se vyspí mírný favorit Brown Panther (5:1). Ve vítězné formě z nedávného irského St. Leger by byl asi těžko k poražení.
Dalším nám známým koněm, který se v sobotu představí je Limario (34:1), který půjde na start 1800 metrů dlouhého Dubai Turf. Ten ale může mít spíš jen olympijské myšlenky, když hlavní pozornost na sebe budou strhávat dva šimlové. The Grey Gatsby (4,5:1) dokázal na podzim porazit i superstar Australiu, distance pro něj může být ale krátká a větší šance by měl mít francouzský Solow (3:1). Takže to na úvod, nějaké zajímavosti z mého pohledu (někdo jiný se třeba může těšit na jiné dostihy), a teď už k tipům. Chronologicky půjdou první na řadu sprinteři.
Meydan 28. 3., 16:05, Super Jockey @ 17:1 V/M (bet 365, místo 5:1), 1 bod
Ve sprintu na 1200 metrů konaném na dirtu je skupina favoritů, která se rekrutuje hlavně z USA a Hong Kongu. To je jistě logické, američtí vyslanci jsou zvyklí to napálit a vydržet v rychlém tempu až do cíle, z Hong Kongu už zas vzešla řada kvalitních sprinterů. Jedním z nich je Rich Tapestry (5,5:1), vloni tady těsně druhý. Ten se na podzim ukázal v roli favorita BC Sprint, špatně ale odskočil a bylo po nadějích. Toho by se tentokrát měl vyvarovat, měl by mít dobré šance, otázkou je ale, jak se vyrovná s novým povrchem.
To se nabízí i u Američanů, když největšími jejich želízky v ohni budou Secret Circle (4:1) a Salutos Amigos (6:1). Prvně jmenovaný byl v BC Sprint druhý, je asi nejlepším koněm na startu, jeho nevítězná šňůra už ale trvá od triumfu v tomto dostihu v roce 2013. Ten druhý má u mě ještě menší sympatie, když používá divnou taktiku, kdy se po dobrém startu propadne a pak zkouší udeřit znova. V čtrnáctihlavém poli to už může být problém, navíc jsem viděl jeho poslední starty v Aquaductu před třemi týdny a okolo trati ještě ležel sníh. Takže může mít i problém s aklimatizací.
Pak je tu ještě další z Hong Kongu, Lucky Nine (10:1), který ale běhá téměř výhradně na trávě a zmínit musím i první dva z místní předzkoušky. Shaishee (15:1) a United Color (21:1) se přehnali přes odpadající soupeře, jak je ale vidět, ani na bookies to velký dojem neudělalo.
Tím se tedy dostávám ke svému tipu a je třeba říct, že i Super Jockey přicestuje z Hong Kongu, tedy země sprinterům zaslíbené. Tam běhal téměř výhradně na závodišti Sha Tin, kde na sebe upozornil hlavně na konci loňského roku. Narazil na pár slušných koní, jako Lucky Nine nebo Peniaphobia, a nebyl od nich zas tak daleko. Důležité ale je, že při svém posledním (a vítězném) startu si zkusil dirt, takže už má s tímto podkladem zkušenost. Záležet bude i na tom, jak mu sedne dráha Meydan, Sha Tin má ale takový ostřejší oblouk, tak si myslím, že tady by se mu to mohlo líbit. Super Jockey je totiž postavou takový mohutnější kůň (u nás si vzpomenu třeba na Harmonyho), kterému sice chvíli trvá, než se dostane do rytmu, pak to ale stojí za to. Proto si myslím, že by nemělo vadit ani venkovní startovní box, hlavně, když bude mít prostor ke cvalu. To, že v jeho sedle bude „super jockey“, Ryan Moore, je samozřejmě další pozitivum. A teď od sprinterů vzhůru k vytrvalcům.
Meydan 28. 3., 17:15, One and Only @ 13:1 V/M (bet 365, místo 4:1), 1 bod
V Dubai Sheema Classic na 2400 metrů půjde na start pouze devět koní a zajímavostí je, že většina praktikuje defenzivní taktiku, tedy vyčkávání a útok ze zadních pozic. V malém poli se tak nedá zaručit velké tempo a překvapení na úkor favoritů se nedá vyloučit.
V čele nabídky je japonská klisna Harp Star (3,75:1), která už zaujala svým finišem v Prix de l´Arc, kde to stačilo na nedaleké šesté místo, podobně se prezentovala i v Japan Cupu (pátá). Je jasné, že má velkou třídu, pokud ale nebude dostih dostatečně svižný, těžko odhadovat na co to bude stačit. Vloni tady zvítězila jiná japonská klisna, Gentildonna, též v sedle s Ryanem Moorem, a zdá se mi, že tato kombinace se na kurzu trochu projevuje.
V Paříži v „Arc“ se dobře ukázala i domácí dvojice, Flintshire (5,5:1) a klisna Dolniya (7:1), kteří dokončili na druhém a pátém místě. Flintshire následně byl druhý i v BC Turf, v nedávném přípravném dostihu ho klisna překvapivě porazila, bylo to ale na kratší distanci a na syntetickém povrchu. Oba sice nejsou vyloženě koncoví koně, jsou to ale takoví klasičtí vytrvalci a poctivé tempo by potřebovali.
To vítěz ze Santa Anity, „naturalizovaný Američan“, Main Sequence (6,5:1) chodí vyloženě „na čekanou“ a tedy i u něj je otázkou, kolik soupeřů stihne předstihnout. Možná že i to, že tady se tempo úplně zaručit nedá způsobilo to, že jako druhá – třetí šance figuruje Designs on Rome (5:1). Vítěz několika velkých dostihů v Hong Kongu (např. Hong Kong Cupu) totiž běhá hlavně na tratích okolo dvou kilometrů a na distanci 2400 metrů se představil jen jednou v kariéře.
Je tedy patrné, že tady se může stát cokoliv, já tedy zkusím loňského vítěze japonského Derby, One and Only. Tomu se vloni mezi svými vrstevníky dařilo dobře, neúspěchem byl jen pokus v místním St. Leger na tří kilometrové trati. To se dá celkem pochopit, jako i to, že se mu následně příliš nevedlo proti starším soupeřům. V Japan Cupu byl sedmý, následný start byl ještě horší, ale bylo to na konci náročné sezóny, takže už toho mohl mít dost. Teď půjde na start po tří měsíční pauze, „fresh“ ale zaběhnout umí. Většinou se v průběhu pohybuje blízko špice a je to takový kompaktní kůň, který by měl dobře reagovat na změny tempa. Samozřejmě bude záležet na tom, jak se dostih bude vyvíjet a jakou mu najde pozici žokej Cristian Demuro (střídá stálého partnera N. Yokoyamu). Daný kurz mi ale za zkoušku stojí. V sobotu na „Mejdanu“ hodně štěstí!