Whaler: Mutakayyef nad síly hvězd v Yorku

Whaler: Mutakayyef nad síly hvězd v Yorku

Dnes začíná v Yorku mítink, který trvá až do soboty. Dnešní Juddmonte International Stakes vypadá jako jeden z nejlépe obsazených dostihů a já jsem si našel chvíli času na jeho rozbor.

V úvodu musím ale zmínit ještě jiný dostih a to Great Voltigeur Stakes. Tam je velkým favoritem O´Brienův Idaho (1,7:1, původně 2:1). U něj se může zdát, že není zrovna vítězným tipem, což se pravděpodobně projevilo na původním kurzu. On ale narazil v posledních dvou startech na výborného Harzanda, a tak v Epsomu bral třetí místo (tam se před něj dostal ještě US Army Ranger), v irském Derby stačil na „stříbro“. Tentokrát narazí na snazší konkurenci, a i když nebude mít v sedle stálého žokeje Ryana Moora, který se po mítinku v Goodwoodu cítil unavený, měl by se tady radovat z vítězství.

V šestičlenném poli bude mít ještě dva stájové kolegy, když tempo by měl udávat nejspíš The Major General (15:1). Ten ale nemusí být pouhým vodičem, jelikož s podobnou taktikou stačil naposledy v Goodwoodu v Gr. 3 dostihu na druhé místo. To Houseofparliament (8:1) sice svůj poslední start proměnil ve vítězství, bylo to ale na delší trati a tady narazí na těžší soupeře.

Mezi ty se musí počítat hlavně jeho přemožitel z Ascotu před dvěma měsíci, Across the Stars (5:1), který si tam spravil chuť po nepovedeném Derby (desátý). Je to ale poměrně chtivý kůň a tak ani tentokrát by neměl na favorizovaného Idaho stačit. Sestavu doplňují poslední z francouzského Derby Imperial Aviator (10:1), na kterého by měla být tato trať moc dlouhá, a Harrison (34:1). Tolik tedy na úvod a teď už k nadcházejícímu dostihu.

York 16:40, Mutakayyef @ 11:1 V/M (místo 1-3 @ 3,5:1, bet 365), 1 bod

Na startu Juddmonte International Stakes, který měří o trochu víc než dva kilometry (tedy přesně 1 míle, 2 furlongy a 88 yardů), se sejde třináct startujících. Mezi nimi se nacházejí opravdu velké hvězdy a pro sázející je to slušný rébus.

Favoritem nemůže být nikdo jiný, než v posledních pěti startech neporažený Postponed (2,62:1). Mezi jeho největší úspěchy patří triumfy ve dvou největších travnatých dostizích v Dubaji, aktuální ostrovní sezónu zahájil lehkým vítězství v Coronation Cupu. Následně se měl představit v Ascotu, byl ale škrtnut kvůli infekci dýchacích cest. Teď by měl být už zdráv, stáj by jistě nevyslala na start takovou hvězdu, kdyby si nebyla jistá, jak je na tom. Nějaký tréninkový výpadek tam ale byl a dalším otazníkem je distance, na které se dnes představí. Všechny jeho dosavadní úspěchy jsou totiž z tratě 2400 metrů. Trenér se sice dušuje, že to nebude problém a posílá na start vodiče King Bolete (101:1), který by měl zaručit selektivní tempo. Z kurzu je ale vidět, že na sázející to až tak velký dojem nedělá. Já myslím, že kdyby šel Postponed na svojí oblíbené míli a půl, kurz na něj by byl maximálně tak 2:1.

Takovou distanci by jistě ocenila i další hvězda na startu, Highland Reel (6,5:1). Ten využil absence Postponeda v Ascotu a zvítězil tam lehce start cíl. To bylo ovšem také na 2400 metrů, přičemž na dvou kilometrech se mu zas tolik nedařilo. Navíc se s velkou pravděpodobností nedostane k diktování tempa a je otázkou, jak se mu to bude líbit.

Velmi zajímavým koněm je tříletý Hawkbill (5:1). Ten je letos na velkém vzestupu, o čemž přesvědčil zejména naposledy v Sandownu. Tam porazil dva velmi dobré koně (The Gurkha a Time Test) a právě dva kilometry jsou jeho optimem. Své největší triumfy ale slavil na měkčí půdě, ale dnes je v Yorku dráha naměřena jako pevnější („good to firm“). Pravdou ale je i to, že Hawkbill nevypadá úplně jako nějaký „bahňák“. Je to spíš drobnější koník s americkým původem, takže pokud by se s pevným podkladem vyrovnal, může být pro největší hvězdy velkou hrozbou. Je tam ale to „pokud“ a kurz díky tomu odpovídá.

Nesmím ale opominout ani další velká jména. Mezi ty jistě patří The Grey Gatsby (13:1), vloni v tomto dostihu třetí. Letos se mu sice tolik nedaří, startoval ale v ne úplně vyhovujících dostizích. Tentokrát se dočká oblíbené rychlé dráhy, ponese opět pomůcku „beránky“ a impulzem může být i změna v sedle. Stálý žokej Jamie Spencer byl vyměněn za Daniela Tudhopa.K tomu trenér poznamenal, že to není nic ve zlém, ale myslí, že jeho svěřenec potřebuje „pair of fresh hands“ (po našem „změnu ruky“). Podle mě má tento kůň šanci na obhajobu loňského „bronzu“, na vítězství by ale stačit neměl.

Jisté šance by měl mít i vítěz Derby trialu z místní dráhy, Wings of Desire (13:1). Naposledy byl druhý v Ascotu za Highland Reelem, a vypadá to, že poměr sil s ním tady bude jen těžko otáčet. Z tratí okolo míle se vrací francouzský host Daryan (15:1), dva kilometry by mu asi měly být bližší, ani on by tady ale na nejlepší stačit neměl. Poměrně vysoký kurz má Exosphere (34:1), který se vrací z delších dostihů a zdá se, že jeho jarní vítězství v Newmarketu bylo trochu nadhodnoceno.

Já tedy volím „gamble“ tohoto dostihu, jímž se stal Mutakayyef (ještě včera ráno se dal vsadit @ 15:1). K tomu jsou jisté důvody a pro mě je hodnotný i momentální kurz. Tento kůň už se ukazoval nadějně jako tříletý vloni, vítězství mu ale většinou unikala. Před rokem v Yorku prohrál jen těsně, stejně se mu vedlo i o měsíc později v Ayru. Do aktuální sezóny tak vstupoval jako kůň, který má sice vysoký rating, jediný triumf ale získal mezi nezvítězivšími. V zimní pauze byl ale vykastrován a to se zdá, že způsobilo zásadní změnu v jeho kariéře. Na dráze se letos objevil poprvé až v červnu, ale hned zvítězil přesvědčivě právě zde v Yorku. Další zásah přidal o měsíc později v Ascotu, kde porazil velmi slušného Dutch Connection. Oba dva tyto dostihy byly sice na míli, bylo ale vidět, že v konci od soupeřů odcházel a sil měl dost. Nakonec i vloni se dokázal s dvoukilometrovou tratí popasovat.

Když si tedy vezmu favority a velká jména v tomto dostihu, u každého jsou nějaké otazníky, ať se týkají vzdálenosti či půdy. Mutakayyef je letos na vzestupu a vychází mi tady jako ideální alternativa. Pokud mu vše sedne, může tady i ty lépe hodnocené soupeře zaskočit. Původní kurz na něj byl krásný, ale jak už jsem napsal, i ten stávající má pro mě hodnotu. Hodně štěstí!