Whaler: Na cheltenhamském kopci je „Ježek“ nejostřejší
O cheltenhamském Festivalu už bylo na těchto stránkách napsáno dost. Zítra tedy čtyřdenní překážková mánie začíná a je třeba přejít od slov k činům.
Předtím než se pustím do sázkových úvah, je třeba zmínit jeden důležitý faktor, a tím je stav půdy. Ta začala na cheltenhamské dráze v průběhu týdne vysychat, a proto musel správce sáhnout k zavlažování. Jednalo se sice jen o takovou korekci, i to ale už něco značí. Včera byly závlahy vypnuty a uklizeny, a protože žádný velký déšť se neočekává, mělo by se první den běhat na dráze „good to soft (good in places)“. V průběhu dalších dnů se očekává slunečné počasí a dráha by tak měla být spíše pevnější. To už se v posledních dnech projevilo na posunu kurzů u některých koní, podle jejich sympatií (či antipatií) k rychlému podkladu.
Tím se dostávám k úvodnímu dni Festivalu, kdy je očekávám zejména útok „Mullinsovy armády“. Hned ve čtyřech dostizích jsou jeho svěřenci horkými favority a bookmakeři už začínají trnout. Mluvčí jedné z irských sázkovek prohlásil, že přijali značné množství „akovek“ právě na Mullinsovu čtveřici, a pokud opravdu všichni zvítězí, bude to pro ně „disaster“.
Je pravda, že všechny čtyři „tutovky“ si stojí ve svých dostizích dobře, při bližším pohledu je ale jasné, že až tak snadné to mít nebudou. Já jsem si v těchto dostizích tip sice zatím nevybral, menší rozbor ale nemůže být na škodu.
V prvním dostihu, Supreme Novices Hurdle, bude nejsledovanějším koněm na startu Douvan (2,62:1), který ve dvou startech v aktuální sezóně lehce zvítězil, vždy ale na měkké půdě. Jedna ze statistik také říká, že v posledních jedenácti ročnících nezvítězilo hned devět favoritů s kurzem 4:1 a nižším. Vzhledem k tomu, že Douvan svým exteriérem připomíná trochu klokana, bych se poohlédl po někom jiném. V nepříliš početném poli dvanácti koní může mít trochu zjednodušený úkol Hendersonův L´Ami Serge (4,5:1), který chodí ze zadních pozic. Dalším z koní, který může mít problém s půdou, je Jollyallan (8:1). Z vlastníků vyšších kurzů se mi celkem líbí irská dvojice Sizing John (29:1) a Bentelimar (26:1). Prvně jmenovaný půjde ale na start po delší pauze, a tak each way volbou bude asi ten druhý.
Následně půjde na start v ještě menším kurzu Un de Sceaux (1,57:1). Ten začal kariéru steeplera děsivým pádem, následně se ale týmu podařilo zkrotit jeho temperament, a tak teď vypadá „neprůstřelně“. I proti němu ale hovoří jedna zajímavá statistika, která říká, že v tomto dostihu bylo naposledy dosaženo vítězství stylem start – cíl v roce 1980. Asi na tom něco bude, cheltenhamský kopec může být pro chtivého nováčka dost tvrdý oříšek. I tady se ale proti favoritovi vybírá těžko nějaká alternativa, když Josses Hill (11:1) mi přijde jako trochu podobný typ, u Vibrato Valtat (6,5:1) si nejsem jistý, jestli je pro něj místní dráha to pravé. Clarcam (15:1) by se musel hodně zlepšit, aby mohl myslet na odplatu favoritovi z konce ledna. I tady se tedy nabízí nějaká jiná alternativa, na mě asi nejlepší dojem udělal Three Kingdoms (21:1), který podlehl nepatrným rozdílem „Vibratovi“ ve vánočním Kemptonu. Špatnou volbou nemusí být ani Sgr Reckless (17:1), ten má ale na svém kontě pouhý jeden start přes těžké skoky.
Hlavnímu dostihu se věnuji v tipu, zbývají tedy klisny. Tam je samozřejmě favoritkou „Anička“ Annie Power (1,6:1) a obavy vyplývají spíš z téměř roční zdravotní pauzy, než ze soupeřek. Pokud bude fit, měla by si s ostatními poradit, já jako jedinou variantu vidím Bitofapuzzle (21:1), kterou už jsem zde v tipu avizoval dříve. Bohužel, vysychající dráha je přesně to, co nepotřebuje, což se projevilo i na stoupajícím kurzu. Trenér Fry před časem prohlásil, že nechá klisnu běhat, jen pokud bude dráha dostatečně měkká, tak bych se nedivil ani jejímu škrtu. Tím se dostávám k tipu na Champion Hurdle, kde jsem zvolil koně, kterému by právě pevnější podklad měl vyhovovat.
Cheltenham 16:20, Jezki @ 5,5:1 V (bet 365), 1 bod
V osmičlenném poli se pozornost soustředí hlavně na čtveřici koní, což jsou dostatečně známé firmy, krátké představení si ale zaslouží. Favoritem je samozřejmě Mullinsův Faugheen (2,1:1), který tu vloni na mítinku zvítězil v Neptune Investment hdl., tedy dostihu pro nováčky na 4200 metrů. Svojí šňůru neporanitelnosti následně protáhl v dalších dvou startech, kde ale nastoupil, jak se říká „proti nikomu“. Proti těm největším esům se ještě nepostavil, a tak je otázkou, jak opravdu je dobrý (a rychlý). Já v daném kurzu hodnotu nevidím, a proto jsem se poohlédl jinde.
Dalším na řadě je vloni smolný The New One (4,5:1), který tenkrát ztratil hodně délek, když ho zbrzdil padající (a ještě smolnější) Our Connor. Silným finišem stihl ještě třetí místo, takže je ve vzduchu známá otázka „co by kdyby?“ Co se týče aktuální formy, ten byl z celého pole nejpilnější, i tak se ale jednalo spíš o takové udržovací starty. Mě se při nich skokansky moc nelíbil a v této konkurenci si myslím, že bude hrát roli každý detail.
Samozřejmě nesmím opomenout živoucí legendu, kterou je Hurricane Fly (9:1). Tomu je sice už jedenáct let, ze svého umu ale moc neztratil. V aktuální sezóně se radoval ze tří vítězství, vždy na oblíbené měkké půdě (a dvakrát na oblíbené dráze Leopardstown). Vloni zde ale své příznivce čtvrtým místem zklamal, a jelikož se půjde na podobném podkladu, nečeká ho nic snadného. Navíc nebude mít k dispozici stálého jezdce Rubyho Walshe, který upřednostnil právě Faugheena. Žokej Townend sice „Hurykána“ zná z práce, dostih je ale něco jiného a „Ruby je Ruby“, to se nedá nic dělat.
Mojí volbou je tedy ten, kdo se „Hurykánovi“ koukal v posledních startech na záda. To bylo ale za dost odlišných podmínek a tentokrát by měl lepší karty držet Jezki. Oproti svému věčnému protivníkovi je mohutnější postavy a právě sílu může tak využít na místním kopci. I pevnější a rychlejší podklad by pro něj měl být výhodou, což se ukázalo už vloni. V sedle bude AP Mc Coy, který „Ježka“ dobře zná a mohl by si osladit loučení s místním mítinkem. K dispozici by měl být i vodič, když majitel Mc Manus posílá do dostihu Kitten Rock (34:1), který by se měl postarat o odpovídající tempo. Pro mě je tady „Ježek“ lepší volbou než před ním zmíněná trojice a myslím, že k obhajobě má dobře našlápnuto. Hodně štěstí!