Whaler: Na dostihový svátek si připijte s Chardonney

V sobotu se uskuteční na chuchelském závodišti ojedinělá událost, Euro Jockey Cup. Žokejové budou mít v této soutěži pod sebou opravdové koňské hvězdy a je na co se těšit. Proto se i já tentokrát budu koncentrovat jen výhradně na tento den.

 

Sázkové kanceláři trvalo poměrně dlouho, než přišla se svými „open“ kurzy, důležité je ale to, že je z čeho vybírat. Čas letí a do soboty už tolik času nezbývá. Mě teda trochu překvapilo to, že na některé naše velké dostihové servery se o této události moc nezmiňují. Nevím, kdy příště zas budeme mít možnost vidět takové dostihy. To ale není moje starost, proto tedy vzhůru k sázkové nabídce. My už jsme si s kolegy udělali svůj náhled na kurzy (byl zveřejněn dřív než oficiální kurzová nabídka), což se teď hodí. Nějaké rozdíly tam jsou a z toho budu vycházet. V některých dostizích jsem si nic nevybral, i o nich se ale zmíním.

Tímto případem je hned první dostih pro klisny na 1400 metrů. Ten je specifický tím, že z trojice největších kandidátek na triumf by každá potřebovala asi trochu jinou distanci. Největší favoritkou byla ustanovena Dumnonia (2,2:1). Ta absolvovala dvě těžká Oaks, to poslední dokonce před dvěma týdny. Kromě razantního zkrácení distance už může náročné dostihy cítit i v nohách. Kurz byl ráno dokonce ještě nižší, nějaké peníze už ale zřejmě přišly na živoucí maďarskou legendu, kterou je Alfkona (3,33:1). Letošní sezónu sice nemá tak dobrou, jako tu loňskou, má už ale také svůj věk. O ní ale také platí, že její parketou jsou kratší sprinty, naposledy byla druhá na rovném kilometru v Budapešti.

Třetí v řadě je Cassie (3,75:1), u které stojí za zmínku zejména její nedávná forma z Lázeňské míle. Je ale dost závislá na bezkontaktním průběhu dostihu, což je jisté riziko. A i když tempo by tady mělo být zaručeno díky Kobi (13:1), pár set metrů navíc by dcera Catoffle jistě uvítala. Je tedy vidět, že každá ze tří jmenovaných má své „mouchy“, nebylo by od věci zkusit nějaké to překvapení. Špatnou volbou nemusí být Money for Danny (6:1), která na jaře Cassie porazila,  mě se líbí i slovenská Living Colours (13:1). Ta se ukazovala na delších distancích, podle jejího původu i projevu by pro ní ale nedělní vzdálenost mohla být lepší. Kurz není špatný, ale myslím, že před dostihem by mohl ještě o kus vylézt nahoru, proto zatím nechám být.

Druhým dostihem, který z tipování pro teď vynechám, je „Middle“ neboli „osmnáctka“. Kurzově je to vypsané tak, že to ve mně nevyvolává žádné „gusto“. Favoritkou je německá Simplon (2,25:1), která je i handicapově nejvýše hodnoceným koněm v poli. Její poslední výkon v listedu pro klisny v Baden baden se nechá vidět, předtím ale zdaleka takové formy nepředváděla. Jde tedy o to, jestli to nebyl od ní jen ojedinělý záchvěv. Pozornost si zaslouží i její „krajanka“ Kathinka (6:1). Ta v květnu v Longchamp vyběhla v těžkém „B“ handicapu formu ohodnocenou francouzskou známkou 40, další dvě běhání byla ale výrazně slabší. Je tedy otázkou, jakou ze svých tváří ukáže v Chuchli.

Z našich zástupců si můžou největší šance dělat Aldar (3:1) a Tamarind Cove (4:1). Prvně jmenovaný byl dokonce Derby favoritem, o tom, že tato distance je na něj příliš se ale jeho tým přesvědčil i následně v Bratislavě. Střední distance by měly být jeho parketou, záleží, kolik bude mít po náročné sezóně ještě sil. To Váňův svěřenec se v poslední době koncentroval na mílové dostihy a prozatímním vrcholem jeho kariéry je triumf v Ceně Prahy. Ten byl sice velmi těsný, mírné prodloužení distance by mu ale mělo hrát do not a v nabízeném kurzu může být lepší volbou než Aldar.

Boj o vítězství by se měl odehrávat mezi zmíněnou čtveřicí, možná by do něj mohl promluvit slovenský King of Marmalade (12:1). Ten je takovým těžkopádnějším typem a pražská dráha by se mu mohla líbit víc než ta bratislavská, na které absolvoval většinu svých startů. U něj bych si ale představoval o trochu lepší kurz, nechám se tedy překvapit, jak se situace vyvine před startem. Teď už ale vzhůru k tipům, postupovat budu chronologicky.

VCH 26. 9., 14:40, Prince Orpen @ 12:1 V/M ( betino, místo 5:1), 1 bod

Na nejkratším sprintu se rozdíly smazávají a i v cizině se občas na kilometrové distanci stává, že kůň o třídu horší dokáže předčit favority. Nejdřív ale k favoritům. Tím prvním nemůže být nikdo jiný než Mikesh (2,2:1), jenž se letos může chlubit vítězstvím v Gomba handicapu a také výbornými německými výkony. Naposledy byl sice ve Svatováclavské ceně třetí, když ho předstihla dvojice soupeřů, ti ale zvolili hlavní dostih. Na nejkratší distanci toho sice tolik nenaběhal, nemůže ale být pochyb o tom, že by to měla být jeho nejlepší disciplína. Jeho kurz bych si představoval přesto o kousek vyšší, má za sebou přece jen už náročnou sezónu.

To Waka Laura (2,4:1) půjde teprve k čtvrtému letošnímu startu, když naposledy si pohrála s konkurencí v Mostě. To je ale asi její nejoblíbenější dráha a nenarazila tam na obzvlášť silnou konkurenci. Na centrální dráze zatím na vítězství čeká, což je jeden důvod proč se držet zpět. Tím druhým je to, že se těžko dočká oblíbené měkčí dráhy a pevnější podklad by měl být plusem pro „kocourovy tlapky“.

Z konkurence je hůře čitelný Sinbad (3,5:1). Ten se jako ostatní svěřenci trenéra Luky, kteří se v sobotu představí, ukazoval zejména na francouzských drahách. Z toho, co se dá vyčíst z papírů je patrné, že nejlepší výsledky ukazoval na trati 1400 metrů. Tedy už o dost delší než na té, na které se objeví v sobotu. Rovněž francouzské ratingy není v kontextu našich koní snadné zařadit. Sinbad má 36,5, což je víc než jeho týmová kolegyně So Easy (8:1). Ta vlastní známku 34, o bod výše stojí německý Elliot Carver (10:1). Ten se vloni v Hoppegartenu utkal s Mikešem a zůstal o dost délek za ním. Alespoň nějaké srovnání tu tedy je.

Podle všeho by se tak boj o vítězství měl odehrávat mezi oběma favority, já zkusím Prince Orpen. Ten je známý svými raketovými starty, ale také tím, že svoje snažení většinou nedokáže dotáhnout do konce. Při bližším pohledu na jeho kariéru je ale také patrné, že na kilometrové distanci absolvoval zatím jediný start v kariéře, kde trochu doplatil na počáteční pasivitu. Pokud by se toho tentokrát vyvaroval, má tady výhodné startovní číslo 1, čehož by mohl využít. V sedle bude ostřílený Cristian Demuro, dráha by měla být rychlá a když to shrnu, vidím „Princovy“ šance na vítězství větší, než je kurz 12:1. Jistou hodnotu může mít i sázka do třetího místa za 3:1, ale to už nechám na vás.

VCH 26. 9., 16:05, Touch of Genius @ 10:1 V/M (betino, místo 3:1), 1 bod

V „Long“ zkoušce na 2600 metrů se objeví největší (a vlastně jediná) tutovka dne, Meandre (1,6:1). O jeho hvězdné kariéře se asi nemá smysl rozepisovat, o tom už bylo napsáno dost při jeho nedávném „comebacku“. Tehdy se šlo v počátku ve velmi vlažném tempu, o čemž se v rozhovoru vyjádřil i žokej Murzabayev. Na podobné průběhy je Meandre zvyklý ze své francouzské kariéry a v závěrečné čtyřstovce pak vyvinul neuvěřitelnou rychlost (22,87 s). Tenkrát se psalo o „procházce“, já jsem jeho vítězství ale až tak snadné neviděl.

Zejména Holčákův Autor (4:1) kladl tuhý odpor a tenkrát jeho italský žokej sáhl po bičíku dokonce později než „Boržan“. Jeho partner ale pod ním vybočil a tím byl v podstatě souboj rozhodnut. Jistě je těžké si představit, otočení sil mezi oběma zmíněnými, předpokládané (o trochu) rychlejší tempo a 200 metrů navíc můžou být bodíky pro Autora.

Samozřejmě je třeba zmínit i dva další v řadě. Právě nedávný vítěz St. Leger, Sanok (6:1) by měl být zárukou odpovídajícího tempa. Když se mu to podařilo v poslední klasice, nevidím důvod, proč by měnil taktiku. Navíc, jeho trenér se o něm vyjadřuje jako o supervytrvalci. Tím je bezesporu i ve stejném kurzu nabízený Aztek. Ten musel několik letošních zkoušek odvodit, když to bylo doslova „z donucení“. Nakonec se mu podařilo i z takových průběhu dva triumfy vytěžit, naposledy proti těžší konkurenci už to ale neklaplo. Tentokrát jeho tým avizuje změnu taktiky, já nějak ale nevěřím, že to přinese kýžené ovoce. Zatímco nejsilnější konkurence dokáže seběhnout závěrečnou čtyřstovku, Aztek je pro mě koněm, který si to musí „ukentrovat“.

Pro mě je tady tak zajímavou šancí dvojnásobný Derby vítěz Touch of Genius. Naposledy sice se Sanokem prohrál, mě se ale zdá, že se to promítá do kurzu až příliš. Rozdíl v cíli mezi nimi nebyl tak velký a v podstatě se jednalo o podobný rozestup, jaký mezi nimi byl v průběhu dostihu. Pokud si na to „Géniusův“ tým dá tentokrát pozor, může být svému nedávnému přemožiteli víc než důstojným soupeřem. Beru v úvahu i možnou únavu po dvou letních triumfech, jenže koně jsem viděl v padocku před St. Leger a rozhodně na mě tak nepůsobil. Spíš na mě působil dojmem, že potravu přijímá dobře… Pro mě je tady přibližně stejnou šancí jako Sanok, což by mělo otvírat cestu k úspěšné „each – way“ sázce. A v předpokládané taktické bitvě se nedá vyloučit překvapení na úkor kohokoliv. Teď už ale k nejvyrovnanějšímu dostihu dne, který pohár žokejů završí.

VCH 26. 9., 16:45, Chardonney Tcheque @ 12:1 V/M (betino, místo 4:1), 1 bod

Jak už jsem zmínil v úvodu, zatím moc článků o EJC na webu není, pokud ale na nějaký narazíte, většinou se můžete o hlavním dostihu dočíst jako o „velmi otevřené zkoušce, kde šanci na vítězství má tak sedm koní“. S tím já souhlasím, bookmaker to ale vidí jinak. Do čela sázkové nabídky postavil jako celkem jasného favorita Phu Hai (2,5:1). Je pravdou, že ten má nejvyšší ohodnocení v poli, to je ale tak vše, čeho se lze chytit. Ve Francii má rating 43, což už je na naše poměry opravdu hodně, je třeba ale vidět i to, že v posledních startech se objevoval na tamním syntetickém povrchu. To je oproti trávě jistý rozdíl, a i když bych ho tady viděl jako favorita, jistě ne tak výrazného. Špatný není ani jeho stájový kolega Glorioso (7:1), jehož hodnocení ze země galského kohouta má hodnotu 38,5. V několika startech ale neměl v konci prostor, takže je možné, že má i na víc.

Já bych ale jako největší nebezpečí pro favorita viděl maďarského Silent Blessing (5:1). Ten je v Budapešti na míli téměř neporazitelný a co jsem viděl pár jeho startů, kratší distance by pro něj mohla být ještě lepší. Předpokládám, že by se od startu měl pohybovat někde u čela dostihu, stejně tak jako Dashing Home (6:1). Ten přišel v Ceně Prahy o vítězství doslova na cílové pásce, takže i pro něj by mělo být ubrání metrů výhodou.

Na opačném konci pole si budou brousit zuby Nine Ou Four (5:1) a jeho nedávný přemožitel Dodybud (6:1). I oni by měli mít dobré šance, otázkou je, kolik toho svým finišem dokáží pochytat. Myslím, že oba by asi ocenili měkčí podklad, než jaký je v Chuchli očekáván. Já „koncovkáře“ moc nemusím, nedělá mi to dobře na srdce (i když Dodybudova stíhací jída ve Svatováclavské nakonec dopadla úspěšně) a v těchto kurzech je nechám být. Favorit je pro mě podhodnocen, ostatní ale vcelku na „fair“ hodnotě.

Z velké skupiny spolufavoritů byl ale vyřazen náš nejlepší mílař, Chardonney Tcheque. Nevím, jestli je to kvůli jednomu nešťastnému běhání nebo kvůli trochu kratší distanci. Já myslím, že „čtrnáctka“ by pro toho koně i v jeho věku neměl být žádný problém. Rychlosti má stále dost, o čemž už několikrát letos přesvědčil. Já jsem byl vždy spíš přesvědčen, že míle je jeho strop, ale dokáže na ní bodovat díky své enormní třídě. Prostě, já bych ho tady viděl v té široké skupině spolufavoritů. Jedinou jeho nevýhodu vidím ve vysokém startovním čísle, ale tempo by mělo být svižné a pokud se pole roztáhne, pak už by neměl být problém najít si nějaké místo „v závětří“.

Takže to vyčerpávající souhrn sváteční soboty, myslím, že každý si může vybrat. Hodně štěstí!