Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Whaler: Nejlepší karty drží Cue Card

Včera skončila sezóna ve Slušovicích, dnes zavírá svoje brány Most. Já se ale v dnešní rubrice budu věnovat začínající „jumps season“ na ostrovech, když ve Wetherby se uskuteční první velký test, Charlie Hall Chase.

Bohužel jsem se nedostal k nějakým rozborům mosteckých vrcholů, a protože čas kvapí, nebudu se ani rozepisovat v úvodníku. Určitě bych ale rád pochválil slušovické pořadatele za jejich youtube stream, díky kterému jsem včera mohl sledovat úchvatné představení Delight my Fire. Myslím, že tato aktivita slušovických už trvá asi rok, a přesto, že se najde občas nějaké mrmlání nad kvalitou přenosu, u mě mají za tento počin velký palec nahoru. Je mi jen líto, že tento krok nenašel odezvu i u ostatních pořadatelů, určitě by si to zasloužily závodiště Most a Vary. Nevím, sice jak je to náročné z hlediska technického či finančního, ale když to zvládne jeden, proč by nemohli i jiní?

Tolik tedy na úvod, já jsem si ve Wetherby kromě hlavního dostihu vybral i jeden přes proutěnky, a protože budu postupovat podle časového harmonogramu, začnu s ním.

Wetherby 15:45, Silsol @ 7:1 V (bet 365), 1 bod

bet365 Hurdle (dříve známé jako West Yorkshire Hurdle) na tři míle se postaví na start sedm koní a jedná se o poměrně nepřehlednou sestavu. To je dáno i tím, že řada koní už to zkoušela na těžkých skocích, kde se jim moc nedařilo, a postupně se vrátila na proutěnky.

I díky tomu myslím, že je favoritem vycházející hvězda této disciplíny, Ballyoptic (2,75:1). Ten zvítězil na konci loňské sezóny v Aintree mezi nováčky, do té aktuální vstoupil výhrou v handicapu v Chepstow. Přesto, že to bylo na kratší distanci, neměl se soupeři výrazné problémy. Je tedy už rozběhaný, což je další plus na jeho straně, přesto mi kurz na něj přijde příliš nízký. Na proutkách sice ještě neprohrál, absolvoval ale pouhé dva starty v nějaké tvrdší konkurenci. Přijde mi tedy, že na to, aby byl takovým favoritem, nemá ještě moc zkušeností, byť talent to jistě je.

Druhou šancí je tady If in Doubt (5:1), což je právě kůň, který už to zkoušel na chase. Poté, co se párkrát nedostal do cíle ho jeho tým poslal na proutí, kde zaznamenal dvě umístění ve velkých handicapech v Cheltenhamu a Aintree. Pro mě je to ale typově spíš kůň na těžké skoky a nejspíš by potřeboval měkčí dráhu (dnes je oficiálně „good“, tedy pro překážkáře spíš rychlejší). Zajímavé je i to, že v Aintree se potkal právě s mým tipem.

Tehdy v dubnu mezi nimi bylo něco víc jak tři délky, ovšem Silsol nosil větší váhu. Nutno i poznamenat, že svěřenec trenéra Nichollse šel tehdy na start po pouhém týdnu, takže to byl od něj vpravdě heroický výkon. Tehdejší podmínky bych řekl, že hrály víc pro jeho soka, takže bych to dnes mezi nimi viděl tak 50 na 50. Na kurzu se asi projevuje poslední start, když Silsol dokončil v červnu ve francouzském Auteuil daleko od nejlepších. Tehdy byla na startu ale výborná konkurence, šlo se na měkké dráze a navíc tamní proutěnky jsou o dost mohutnější, než ty ostrovní. Tedy dost faktorů, aby byl za tento výpadek omluven.

Z ostatních je zajímavý jistě i Native River (7,5:1), vítěz nováčkovské chase z Aintree. Pro něj by to měla být hlavně příprava na listopadový Hennessy Gold Cup, a i když ho nelze přehlížet, jeho priorita je prostě někde jinde. Předpokládám ale, že se bude snažit soupeře utahat, takže tempo tady by mělo být poctivé.

To už by měl být problém pro Lil Rockefeller (9:1), který by asi potřeboval kratší distanci, rovněž mě nějak neoslovuje The Romford Pele (8:1). Ten v dubnu zkusil dokonce i Velkou národní, pak se ale vrátil zpět na proutěnky. Před necelým měsícem sice zvítězil v cl. 2 handicapu, tady je ale konkurence výrazně tvrdší.

Je tedy vidět, že toto pole je takové „každej pes jiná ves“ (nebrat prosím doslova), kde se favorizace Ballyoptic nabízí. Já si ale myslím, že zas tak jednoduché to mít nebude. Silsol má více zkušeností s takovými soupeři a místní podmínky by mu měly sedět. Je to bojovné zvíře a pokud se vyveze za Native River, myslím, že ostatní budou mít hodně práce se před něj dostat. A teď ještě k hlavnímu dostihu.

Wetherby 16:20, Cue Card zvítězí o 3 a více délek @ 2,87:1 (racebets), 1 bod

Charlie Hall Chase na tři míle jsem dlouho zvažoval nějakou sázku, když prostě proti obhájci loňského vítězství jsem nemohl nikoho najít. Cue Card (1,7:1) zažil v minulé sezóně znovuzrození, když po triumfu tady přidal i King George Chase v Kemptonu. Zástupy jeho fanoušků si byli i jisti, že by zvítězil v cheltenhamském Gold Cupu, kde měl pád. V tom bych s ortodoxními „kúkárdovci“ úplně nesouhlasil, protože k tomu došlo ještě poměrně daleko před cílem a je to takové argumentování „co by, kdyby?“. Nicméně, o svých kvalitách přesvědčil i následně v Aintree, kde zvítězil bez problémů, takže v podstatě jediný slabší okamžik celé sezóny si vybral v Punchestownu. Tam už se na něm mohla ale projevit únava, protože měl v nohách opravdu náročné starty.

Co se týče jeho konkurence v tomto dostihu, tak při vší úctě, mi přijde přinejmenším schůdná. Na startu budou dva už téměř veteráni, Menorah a Dynaste (oba 12:1). Já bych se spíše přikláněl k tomu prvnímu, i když Dynaste tu bral vloni druhé peníze. Od té doby šel ale s formou dolů, když jeho tým zkouší i stínidla, a přesto to moc nezabírá. Je možné, že na začátku sezóny se ještě probere, já tomu moc nevěřím. To Menorah si svůj standart drží, což ukázal i v létě ve dvou handicapech. Hraje pro něj i půda, když na „good“ podkladu běhá nejlépe. Ideální je pro něj pomalu rozběhnutý dostih, což by se tady ale stát nemělo.

Kromě favorita by na tempo měla tlačit i dvojice Wakanda (34:1) a Virak (13:1). Ti se spolu vloni potkali párkrát v handicapech a je zajímavý ten rozptyl kurzů mezi nimi. Dvakrát měl totiž navrch prvně zmíněný, ten to ale pak zkusil v lepší společnosti a neuspěl. To druhý okusí takový dostih poprvé, a asi se i projevuje to, že stáj trenéra Nichollse je v dobré formě.

Největším soupeřem pro favorita by měl být ale zástupce nastupující generace, a to Blaklion (7,5:1). Ten v Cheltenhamu vyhrál RSA Chase, to byl ale dostih ve falešném tempu. To, že může mít problém s vytrvalostí, se pak ukázalo následně v Aintree, kde ho „ucválal“ Native River. Jak už jsem zmínil, tady by to mělo být poctivé, takže si tady projde opravdovým „testem ohněm“.

Posledním do party je Irish Cavalier (21:1), někde zmiňovaný jako „černý kůň“ dostihu. Mě přijde, že tři míle už jsou pro něj problém, navíc by na nejlepší tady neměl mít dostatek třídy. Tak doufám, že mi něco neuniklo.

Když to shrnu, podmínky za jakých se dnes ve Wetherby půjde (dráha, půda, tempo) hrají do karet Cue Cardovi víc než dost. V některých článcích se píše, váha, kterou ponese je už příliš. S takovou si ale v minulé sezóně poradil třeba v Kemptonu. Navíc, podle oficiálních ratingů by měl být oproti ostatním zatížen ještě víc.

Dá se tedy říct, že i v kurzu @ 1,7:1 je hodnota, na úvod sezóny se mi ale nechce nějak přehnaně investovat. Proto zkusím tuto alternativní sázku od racebets, protože myslím, že vítězství o 3 a více délek je určitě to, co Cue Card může zvládnout. Pokud mu vše sedne, věřím, že vyhraje i o víc. Hodně štěstí!