Whaler: Ovládne Berlín Tamarind?
O tomto víkendu se může český turfman těšit na nedělní Vary, ale také na dvoudenní mítink v berlínském Hoppegartenu. Tam se v hlavních zkouškách ukáže pár velkých jmen z našich drah, takže svojí pozornost zaměřím zejména tam.
Protože jsem se z časových důvodů dříve k psaní nedostal, vynechám tentokrát obvyklý úvodník a půjdu rovnou k podstatným věcem. Už dnes v 13:35 totiž startuje v německém Hoppegarten listed zkouška, Sommerpreis, na 1600 metrů. V poli devíti účastníků bude i svěřenec Josefa Váni, Tamarind Cove (5:1). Vloni třetí v našem Derby už se letos zabydlel na zahraničních dráhách a asi zatím nejlepší formu vyběhl ve francouzském Chantilly, kde dokončil na čtvrtém místě, za což obdržel vysokou známku 46. Právě z tohoto běhání mají hostitelé největší respekt, když o pouhý krk před ním byl německý Night Wish, jenž následně zvítězil v Gd. 3 dostihu ve Vichy. Kurz na „Tamarína“ už šel trochu dolů a je nutno dodat, že i když míle není úplně jeho parketou, konkurence která se v Hoppegartenu sejde, by nemusela být nad jeho síly.
Zajímavé je, že mezi hlavní konkurenty by měly patřit tříleté klisny. V roli mírné favoritky půjde na start nejspíš šestá z německých 1000 Guineas, Double Dream (3,25:1). Chtivá klisna tento dostih odvodila a o třetí místo přišla až nedaleko před cílem. Právě její temperament tak bude asi větším problémem, než to, že od té doby nestartovala. Zdá se, že o trochu kratší distance by jí asi seděla lépe. To Mary Sun (4,5:1) to zkoušela na dvou kilometrech, když v trialu na Oaks na místní dráze byla pátá. Také ona tehdy udávala tempo, takže míle by jí asi měla sedět víc. Vzhledem k tomu, že se ukazovala hlavně na francouzských drahách, vlastní tamní rating 43,5, což dává zajímavé srovnání s českým vyslancem.
Podceňovat jistě nelze ani další tříletou klisnu, Bastille (7,5:1), jež už má na svém kontě triumf z listed dostihu v Miláně. Naposledy sice trochu zklamala v Hamburgu, to ale mohlo jít na vrub příliš těžké půdy. Silnější pohlaví klasického ročníku bude zastupovat Gauguin (7:1), u nějž se zdá, že svojí parketu ještě hledá. Na dvoukilometrových tratích má na kontě dvě cenná třetí místa z Derby trialu v Hannoveru a listed v Compiegne. Naposledy si vyzkoušel míli, když v Mnichově přejel pole nezvítězivších naprosto bez problémů. Podle oficiálních známek by tady na nejlepší stačit neměl, je ale vidět, že je stále na vzestupu.
Ze starších poutá největší pozornost lokální matador Gereon (6,5:1). Tomu už je sice osm let, v posledních dvou startech ale zvítězil v menších mílových dostizích, takže je vidět, že formu má. Na místní dráze se mu daří a dá se předpokládat, že někdo z mladších na jeho štítě skončí. Zbytek pole už je nabízen ve dvouciferných kurzech a myslím, že přehnaný respekt ze soupeřů Váňův svěřenec mít nemusí. Možná větší překážkou může být mílová distance, ale zas svižné tempo by mělo být zaručeno, takže ke své koncovce by se dostat měl.
V neděli se bude pozornost českých turfmanů koncentrovat na sprintery, já se ještě před tím ale aspoň krátce zmíním o vrcholu dne, Gr. 1 Preis von Berlin. Je velká škoda, že byl z tohoto dostihu škrtnut Touch of Genius, protože tady by umístění bylo v jeho silách. Na vítěze Melbourne Cupu a favorita dostihu, kterým je Protectionist (1,5:1), by si asi troufnout nemohl, zbytek už ale k poražení být mohl. Německý kůň roku, klisna Night Flower (3,75:1), letos trochu tápe a čtyřletý Guignol (6:1) mi přijde trochu přeceňovaný.
I přes neúčast našeho vyslance v tomto dostihu bude ale zajímavé sledovat srovnání s polskou scénou. Tomáš Lukášek totiž bude v sedle vítěze tamního Derby, Caccini (16:1). Ten tehdy neměl ideální průběh, když vrcholná klasická zkouška našich severních sousedů se nesla v podobně nervózní atmosféře, jako ta naše. Polští žokejové se ovšem strkanicím vyhnuli tak, že se srovnali do dvou řad, které musel pozdější vítěz oběhnout. Ten ukázal slušné rychlostní vybavení, když z nepříliš rychlého tempa ukázkově akceleroval, je ale otázkou, jak to použije tady.
České fanoušky ale bude pochopitelně víc zajímat sprinterská Fliegerpreis na 1200 metrů. Už při prvním pohledu na startovní listinu je jasné, že naší trojici nic snadného nečeká. Na startu bude totiž nejlepší německý sprinter, Shining Emerald (1,8:1). Ten měl ale při svém posledním představení koncem května v Baden baden překvapivě velké problémy, když jeho stálý žokej Eddie Pedroza se v jeho sedle hodně nadřel, aby se dostal o délku před nám známého Daring Matche. Je možné, že svěřenec trenéra Wöhlera potřeboval menší pauzu, je ale vidět, že k poražení je.
Zuby na jeho skalp si tak může brousit třeba další šiml, Mc Queen (6,5:1). Ten za favoritem začátkem května v Dortmundu zaostal o 2 a čtvrt délky, oproti tomuto startu ale tentokrát ponese o 2,5 kg méně. Podceňovat jistě nelze ani francouzskou klisnu Porthilly (4,5:1), když její trenér už do tohoto dostihu jednu vítězku sedlal.
Z ostatních domácích sprinterů můžou být zajímaví třeba loňský vítěz „Match Race“, Gangoom (12:1), byť ten se letos trochu hledá, nebo zřídka startující Making Trouble (11:1). Ten v Baden baden ukázal pěknou koncovku, a i když tehdy na Shining Emerald neměl šanci, ponese v neděli o 3 kg méně a místní „geradebahn“ (tedy po našem přímá dráha) by mu mohla pasovat lépe.
Je tedy jasné, že českou trojici tady nečeká nic snadného (všichni nabízeni v kurzu 26:1), úplně bez šancí tady ale podle mě není. Na prvním místě je samozřejmě nutné zmínit koně, který má s místními specifiky nejvíc zkušeností. Mikesh byl v tomto dostihu vloni sice devátý, o tok před tím tady ale dosáhl asi nejlepšího výsledku své kariéry. Na druhém místě mu tehdy na vítěze chybělo minimum. A i když v zimě prodělal operaci, po které nebylo jasné, zda-li bude vůbec moci dál pokračovat v dostihové kariéře, je vidět, že ze své výkonnosti neubral. Toho je důkazem i třetí místo ze Sprint cupu, které německý handicaper ohodnotil 87 kg. Já osobně jsem zvědavý, jakou čapku tentokrát „Kocour“ zvolí. Zatímco z našich drah ho známe s obligátní červenou, na německých drahách své příznivce občas překvapí módními kreacemi. Před dvěma lety zvolil bílou a při svém posledním představení zas modrou. Že by tentokrát sáhl k nějaké dvoubarevné kombinaci?
Trenér Váňa pošle na start svojí novou zimní posilu, jíž je Father Frost. Ten se rychle etabloval mezi naší elitu, i když je zřejmé, že svojí optimální distanci ještě hledá. Triumfoval zatím v mostecké Ceně jezdectví na 1400 metrů a i z jeho ostrovní kariéry se zdá, že právě tato trať by měla být jeho optimem. Špatně se ale nedržel ani naposledy v Bratislavě, kde šel na pouhém kilometru.
I poslední z českých koní na startu, Nine Ou Four, dřív preferoval delší sprinty. Postupem čase to ale vypadá, že se mu líbí i 1200 metrů, když o Derby dni na této distanci zvítězil jistě. Myslím, že právě místní rovná dráha s mírným stoupáním by mu mohla jeho koncovce sedět dobře, o to, že tempo bude dostatečně svižné se jistě strachovat nemusí. Pokud bych si tedy měl v tomto poli vybrat někoho ke vsazení, byl by to právě „904“. Konkurence je sice hodně silná, kurz na něj mi ale přijde trochu přehnaný. O tom, že s německými sprintery se ti naši poměřovat můžou už dokázal v minulosti právě Mikesh, nebo zkraje sezóny Prince Orpen.
Ke karlovarským dostihům se tentokrát vyjádřím jen v rychlosti. Je to i kvůli tomu, že Betino otálelo s vypsáním kurzů až na páteční podvečer, a já mám i jiné činnosti, než sedět u počítače. Trochu mě ale pobavilo, že tato sázkovka na svých stránkách velkolepě hlásá, že vsadit si na nedělní dostihy můžete i v sobotu v Kolesech. Tomu říkám fakt terno, stačí si dnes zajet kamsi k Pardubicím, kde „chytíte“ ty lepší kurzy, a pak se jen přesunete o pár set kilometrů na západ a můžete se kochat, jakou jste udělali investici.
Zpět ale k dostihům. Vrcholem nedělního odpoledne je Cena Masise pro dvouleté, kde by na start v rolích favoritů měli jít prozatímní král nastupující generace Zock a před třemi týdny na místní dráze působivě vítězící Duke of Darehorse (oba 2,5:1). Já jsem zvědavý, jak si s těmito dvěmi poradí klisna Saša (5,5:1). Ta mě zaujala o Derby dni, když před svým debutem předvedla v padocku ukázkové „stojky“. Na dráze pak působila trochu zeleným dojmem, na Zocka ale neztratila zas tak moc. Pokud se tentokrát bude koncentrovat víc na závodění, myslím, že mu může být minimálně blíže. Trochu přehlížená mi v tomto dostihu přijde Global Girl (12:1), která se ve zmiňované zkoušce o Derby dni dostala s pozdějším vítězem do strkanice. Pokud by tehdy k tomuto konfliktu nedošlo, jistě by brala lepší, než šesté místo.
Jako poslední zmíním následující dostih na 2400 metrů. Zde se pokusí pochybnosti o kvalitě tříleté ročníku vyvrátit mohutný Urban Joy (2,75:1), kterému by největším soupeřem měla být hodně zatížená Inés (3:1). Mojí volbou tady musí být ale Fernando (4:1). Ptáte se proč? No, když má tak krásné jméno… Tím bych tedy tuto vyčerpávající analýzu uzavřel, o víkendu, jak v Hoppegartenu, tak v Karlových Varech hodně štěstí!