Whaler: „Platinum“ se v Cheltenhamu změní ve zlato

Whaler: „Platinum“ se v Cheltenhamu změní ve zlato
racingpost.com

Česká sezóna je definitivně minulostí, ta překážková na ostrovech ale začíná nabírat na obrátkách. Dnes v Cheltenhamu začal „open meeting“, zajímavé dostihy jsou ale na programu i v sobotu a v neděli.

Protože mi příliš času na sepisování tohoto blogu nezbylo, vynechám obvyklý úvodník a budu se koncentrovat hlavně na zítřejší dostihy. Hlavním dostihem je sice Gr. 3 handicap na čtyři kilometry, kterému se budu věnovat v tipu, největší pozornost se ale bude soustředit na druhý dostih odpoledne. V 14:15 se postaví na svůj druhý start přes těžké skoky předběžný favorit březnového Gold Cupu, Thistlecrack. Většina jeho soupeřů vycouvala už před uzávěrkou startovní listiny, takže tady má nehratelný kurz @ 1,16:1. Vzhledem k jeho debutu v Chepstow a pouhým třem oponentům se dá celkem pochopit, já se ale radši budu jen kochat. Přece jen ve mně klíčí podezření, zda-li necelé tři týdny pauzy (byť se předtím nijak nenadřel) nejsou málo. Hlavním cílem má být jistě seznámení s fence ploty v Cheltenhamu, stejně si ale jako fanoušek tohoto koně dělám trochu obavy, jestli je to v tuto dobu úplně nezbytné.

Tento dostih tedy na sázení není, já doufám, že ještě zítra v průběhu dne stihnu něco vymyslet na neděli. Z Arkle Trophy trialu byl sice škrtnut Altior (svojí premiéru nad těžkými skoky by měl absolvovat až v Kemptonu), jako lahůdka ale vypadá dvou mílová Shloer Chase. Na startovní listině zatím figurují protřelí rychlíci Special Tiara, Simonsig i rekonvalescent Module, kteří budou čelit nadcházející generaci, jíž prezentují Top Gamble a Fox Norton. O vyrovnanosti pole svědčí i fakt, že čtveřice největších favoritů je tu zatím nabízena v takřka identických kurzech okolo @ 4,5:1. Rovněž irský Navan chystá v neděli stejně dlouhou Fortria Chase, kde Mullinsův Ballycasey bude čelit zejména dvojici z Gigginstownu, Game Changer a Tell us More.

Tolik tedy v krátkosti to hlavní, na co se lze o víkendu těšit, teď už ale k tipu.

Cheltenham 12.11., Sizing Platinum @ 21:1 V/M (místo 1-4 @ 6:1, bet365), 1 bod

Hlavní sobotním dostihem je BetVictor Gold Cup handicap Chase na tři míle, a jelikož na start půjde hned 19 soupeřů, je jasné, že se jedná o těžký sázkařský oříšek. Já mám ale podobné výzvy celkem rád, takže si tuto záležitost uniknou nenechám.

V roli favorita tady půjde na start asi největší hvězda v poli, More of That (6:1). Ten se může jako jediný kůň pyšnit skalpem výjimečné „Aničky“ Annie Power, kterou udolal ve World Hurdle. To bylo ale v roce 2014 a jak z názvu dostihu patrno, také na proutěných překážkách. Start do další sezóny mu ale nevyšel a následovala rok dlouhá pauza. Pak ho jeho tým vyslal na těžké skoky, kde zaznamenal dvě vítězství mezi nováčky, a i díky jim šel na start letošní březnové RSA Chase v roli favorita. Tam ale po nepříliš povedeném průběhu dokončil třetí a navíc po dostihu krvácel do plic. Což sice není tak závažná věc, aby se nad ním měla zlomit hůl, zas to ale není nic, nad čím se dá mávnout rukou. Každopádně, vzhledem k jeho kariéře chápu jeho favorizaci, jeho zdravotní problém ale nemůžu úplně ignorovat, a v tomto kurzu to pro mě není.

Jeho hlavním vyzývatelem by měl být teprve čtyřletý Frodon (8:1). Od září zaznamenal tři triumfy mezi nováčky, od toho posledního ale uplynul pouhý týden. I když je to jistě  talentované zvíře, tady si vyzkouší poprvé svůj rating v handicapu proti starším a zkušenějším. V sedle s nepříliš zkušeným Harry Cobdenem se pro něj nemůžu nadchnout a myslím, že na jeho kurzu se projevuje i výborná forma jeho trenéra Nichollse.

Ten vysílá do dostihu ještě trojici As De Mee (10:1), Art Maresque a Bouvreuil (oba 15:1). První dva už mají na podzim na kontě vítězství, kdybych ale musel, spíš bych volil toho posledního v řadě. Ten sice do sezóny teprve vstupuje, nevypadá ale jako kůň, který by potřeboval zahřívací start. Vloni v březnu tu v podobném dostihu bojoval o vítězství, když o téměř pět délek za ním zaostal Double Shuffle (10:1). Už z rozdílu kurzů mezi nimi je jasné, kde je hodnota.

Opomíjet nelze ani druhou nejvyšší váhu nesoucího Taquin du Seuil (13:1). Ten se v posledních sezónách poměřovat s největší elitou, a i když to nebylo špatné, zdá se, že to nejlepší už má za sebou. Hodně kil na zádech ponese i loňský vítěz Annacotty (21:1), volbou na umístění může být ale tehdy stříbrný Buywise (17:1). Ten sice neuspěl ve maratónské Velké národní, na těch „normálních tratích se ale na dotaci dostal vždy.

O všech tady psát nemůžu, mojí volbou se ale stal Sizing Platinum. Je mu sice osm let, zas tolik toho ale nenaběhal. Většinou se totiž objevoval na startu tehdy, když byla rychlejší dráha. To ale v zimě na ostrovech moc často není, zítra by tomu tak ale být mělo. Podzim je tam totiž nebývale suchý, a tak i přes zavlažování zatím Cheltenham hlásí „good ground“.

Co se týče výsledků tohoto koně, zatím nijak neoslnil, i když vloni na podzim mezi nováčky vypadal poměrně nadějně. Za zklamání se dají označit jeho letní výsledky, po nichž ho ovšem jeho majitel přesunul (jakožto i zbytek svých chráněnců) z Irska do Anglie k trenéru Tizzardovi. Pod jeho vedením se „Platinum“ ukázal poprvé v Cheltenhamu před třemi týdny, když ve dvou mílovém handicapu finišoval druhý. Tehdy vítězný Fox Norton byl někde jinde, přesto to byl zajímavý výsledek. Co jsem dostih viděl, tak se mi nezdálo, že by mu v konci ubývaly síly, takže myslím, že i delší distanci by měl zvládnout.

Pokud tedy vše shrnu, v početném poli má své šance hodně koní. Řada z nich má ale i své otazníky, a vzhledem ke kurzům, v jakých jsou nabízeni jsem opatrnější. Sizing Platinum není ještě tak prověřený, po změně trenéra se ukázal na místní dráze v dobrém světle, a delší distance na rychlejší půdě by neměla být problém. Líbí se mi i to, že chodí blízko čelu dostihu, což v tak početném poli je jistě výhoda. Za menší vklad je pro mě ideální „each way“ šancí, hodně štěstí!