Ferdinand Minařík: Potěší „Fire“ i v Cheltenhamu?

Ferdinand Minařík: Potěší „Fire“ i v Cheltenhamu?

Už čtyři roky uplynuly od té doby, co se legendární „Orphee“ postavila ostrovním krosařům. Dalším českým vyslancem bude v pátek opět klisna, Delight My Fire.

O tom, že cheltenhamský cross je velmi specifický se přesvědčila už právě Orphee des Blins, která se při svém prosincovém pokusu do cíle nedostala. Já jsem se zkusil trochu podívat na to, jaké šance může mít další výborná klisna a letošní vítězka Ceny Labe a Velké slušovické, Delight My Fire.

Začal bych tím pozitivním, což je určitě půda, jaká na tuto klisnu čeká. Není příliš obvyklé, aby touto dobou byla na ostrovech naměřena dráha jako „good“, aby zahrnovala i slovíčko „firm“, po tom by se asi muselo pátrat delší dobu. Je jasné, že s takovou půdou má svěřenkyně Bodláka dostatek zkušeností, když většinu svých startů absolvovala spíš na pevnějším podkladu. Naopak ostrovní krosaři s ní příliš do styku nepřijdou, což mělo za následek i značné škrty. Pokud tedy nedojde k žádnému dalšímu, postaví se klisně sedmička soupeřů (což třeba vloni v tomto dostihu šlo na start 14 koní). I když tedy „Fire“ zazářila naposledy ve Slušovicích na měkčí půdě, je jasné, že oproti domácím tady jistou výhodu mít může.

Další specifika jsou spíš otazníkem, tím největším je pro mě ale to, jak si poradí s místním technickým kurzem. Na trati, která je téměř o kilometr kratší než naše „Velká“, se nachází 32 překážek, takže je jasné, že se skáče skoro pořád. K tomu je třeba připočítat neustálé točení a pár technických překážek ve stylu naší „irské“ (byť koně nezbrzdí tolik, z tempa ho to vyvede). Na tom už si vylámala zuby právě „Orphee“, která od startu nebyla schopná chytit svůj strojový rytmus. Na mě dělá Delight My Fire též spíš dojmem tempařky, a mám takový dojem, že právě kurz místního krosu (spolu s distancí šesti kilometrů) pro ní bude těžký m oříškem. Co se týče jejích kvalit, z toho bych si hlavu nedělal, když i anglický handicaper ocenil její výkony známkou 135, což už je velmi slušný rating. Bookmakeři ohodnotili její šance kurzem okolo 15:1, což bych možná i zkusil, ale spíš na místní „klasice“.

Co se týče soupeřů, mezi ty největší jsou samozřejmě počítáni svěřenci krosového specialisty, E. Bolgera, Cantlow (2,5:1) a Auvergnat (5:1). Ti dokončili nedávný kros v Punchestownu na prvním a třetím místě, je třeba ale říct, že tamní a místní kurz je hodně rozličný. Kurzy na tyto dva koně mi tedy přijdou trochu „přiškrcené“, na druhou stranu je třeba říct, že většinou někdo z této centrály tady zvítězí.

Dobré zkušenosti už s cheltenhamským krosem už má dvojice Bless the Wings (5:1) a Third Intention (7,5:1). Ti na březnovém mítinku dokončili za výborným Josies Orders na druhém a čtvrtém místě. Prvně jmenovaný svěřenec trenéra Eliotta sice ponese nejvíc kilo, zopakování této formy by mu ale dávalo velmi dobré šance na triumf. Druhý zmíněný platí za třídovějšího koně, jeho parketou jsou ale spíš dostihy okolo čtyř kilometrů. O obou dvou ale platí i to, že jejich trenéři jsou na začátku sezóny „red hot“.

Z těch velkých jmen bude na startu ještě pátý z letošní Velké národní, Goonyella (13:1), jenž by ale potřeboval měkčí půdu a též mám dojem, že tady půjde spíš o přípravu pro dubnový maratón.

Francouzského hosta Gallo´s Star (21:1) tady nedokážu zařadit, minimálně ale předpokládám, že s půdou na hranici „firm“ asi moc zkušeností nemá. Trochu mě tak zaujalo to, že do role největšího outsidera byl postaven vyslanec zkušeného trenéra Hobbse, Bertie Boru (26:1). Sice svými posledními formami neoslní, před rokem byl ale pátý v London National v Sandownu, která se běhá na podobné distanci a konkurence tam nebyla vůbec špatná (zvítězil tehdy Caroles Destrier, letos druhý v Hennessy GC).

Já si tady tipovat netroufám, „Fire“ ale budu držet palce, ať se s všemi specifiky dokáže vypořádat. Hodně štěstí do Cheltenhamu!