Whaler: Pro „Prezidenta“ doletí Icar
Naše sezóna se chýlí ke konci a poslední dostihové dny uspořádají Pardubice a Chuchle. Oba dva dny se představí řada zajímavých koní, takže je čas na nějaké tipy.
Minulý týden jsem se k psaní nedostal z časových důvodů, když jsem se musel připravovat na vysílání Champions Day na Nova Sport. Musím ale přiznat i to, že mi žádný tip nepadl dvakrát do oka. Týden po Velké pardubické ale rozvířila naší scénu i „kauza Frankie“, což bylo téma, na které jsem se necítil dostatečně silný. I teď, když už byla návštěva hvězdného žokeje popsána jinde (zejména na sociálních sítích), nemůžu pořád nějak pochopit, co se vlastně v Pardubicích stalo.
Asi bych neočekával červený koberec, ale to že byl Frankie v průběhu odpoledne přesunován po různých tribunách nižších kategorií, mi přijde neskutečné. V průběhu roku jsem tady použil pár přirovnání z fotbalu, takže použiji tento populární sport ještě jednou. Představte si, že na derby Sparta – Slavia na Letnou dorazí „jakýsi“ Cristiano Ronaldo. Poté, co ho pořadatelé identifikují, ho posadí vedle kotle hostů, protože jinde už nejsou volná místa… Že je tato představa absurdní či bizarní? Asi ano, ale pořád přirovnatelná k faux pas, které se podařilo v Pardubicích.
Nechám raději temnou minulost být a podívám se k posledním dostihovým dnům na našem území. Pohled na nabídku příliš povzbudivý není, nakonec se mi ale podařilo něco zajímavého najít, když tentokrát budou mít převahu překážky nad rovinami. V Chuchli to vypadá, že by měli mít favoriti navrch a já jsem i nad několika přemýšlel. Jenže na konci sezóny a na měkké dráze se mi do nějakých malých kurzů moc nechtělo.
To je třeba případ v Ceně běloušů, kde si myslím, že i pod nejvyšší váhou by se měl prosadit Bukhari (2,5:1). Váhově dobře tady ale vychází Burning Rules (3:1), kterou jsem měl možnost si poslední neděli prohlédnout v padocku trochu blíž. Také jsem jí sledoval v dostihu, spíš ale na mě dělala dojem, že její čas by měl ještě přijít. Moc nevěřím sprinterovi Solar Power (5:1) a i tempařky Ottima (5,5:1) a Zoraya Luna (6:1) to na předpokládané měkčí dráze nebudou mít snadné. Jistou šanci tak může mít z překážek se vracející Bazalka (5,5:1), což jak všichni vědí, je moje oblíbenkyně. Budu jí tedy držet palce, vždyť slušnou rovinovou třídu ukazovala i vloni, tím to ale pro mě končí.
Z tipů jsem nakonec vypustil i poslední dostih, tedy tu „Velkou národní“. Nevím, kdo na tento název přišel, ale když jsem viděl fotky překážek, přes které se půjde, přijde mi trochu komický. Každopádně se ale na startu sejde sestava odpovídající dotaci dostihu. Moje sympatie tu má favorizovaný Váňův svěřenec s krkolomným jménem Fafintadenient (1,45:1), kterého jsem při posledním chuchelském startu trochu podcenil. „Fofola“ si ale soupeře ukázkově „povodil“ a své kvality potvrdil i následně v Meranu. I tady narazí na zahraniční konkurenci, ale musím přiznat, že trojice Moss Cloud (6:1), Stromberg (7:1) a Jupiter (12:1) je tady pro mě hodně nečitelná. Na dalšího Váňova svěřence, kterým je Mazhilis (7,77:1) už by měla být distance příliš dlouhá, hlavním vyzyvatelem favorita by tak měl být Gejzir (4:1). Ten s ním sice vloni prohrál v Pardubicích o propastných 16 délek, je ale možné, že prostě neměl svůj den. Naposledy ve Francii narazil na velmi kvalitní soupeře a obstál se ctí. V sedle s Janem Faltejskem mi přijde v nabízeném kurzu trochu podceňovaný.
Takže to taková úvodní úvaha, teď už ale k tipům, kde začnu sobotními Pardubicemi. Tam jsem si vybral v hlavním dostihu a v nevyzpytatelném handicapu. Oba dva dostihy se mi dostaly pod lupu v rozborech, takže toho zkusím využít. Nedělní Cena prezidenta samozřejmě nesmí chybět.
Pardubice 24. 10., 14:20, Jantar @ 6:1 V (betino), 1 bod
Na čtyřkilometrovém krosu je nejčastěji zmiňovaná čtveřice koní, která se představila v rámcovém programu VP. Favoritem byl ustanoven Reaper (2,5:1), který v Ceně Labe ukončil svoji pouť na Havlově skoku. Byť byl ještě na pozici, bylo vidět, že sil už moc neměl. Zkrácení distance by mu tedy mělo vyhovovat, po dvou týdnech ho ale nečeká snadná úloha. Přece jen, těch skoro pět kilometrů uběhl. Ter Mill (4:1) sice ve „Velké“ ztratil jezdce už na zákeřné „šestce“, takže tolik sil vydat nemusel. Beru to ale i z toho pohledu, že jestliže byl celou sezónu připravovaný na maratónskou „Velkou“, tak teď ho čeká něco zcela jiného. Pomoci by mu ale mohla měkčí dráha.
Dalšími v řadě tady jsou Natalie a Handsome Jack (oba 4,5:1). Klisna se mi moc nelíbí, v roli favoritky naposledy neobstála a typově bych jí viděl na ještě kratší distanci (možná i na proutkách). To Holčákův svěřenec tady obhajuje titul a špatně si nevedl ani v Ceně Vltavy. Tam byl dost chtivý, takže o trochu kratší trať by mu měla svědčit, jistě by ale ocenil pevnější půdu. Zmínit musím i Love the Win (6:1), který má jistě slušnou třídu, těžko ale odhadovat, jestli do dostihu odskočí.
Mým tipem je tedy Jantar, který se letos vrátil na dráhu po dvouleté pauze. V roce 2013 bylo prozatímním vrcholem jeho kariéry třetí místo v Ceně ČASCH, když tenkrát na Reapera ztratil necelých 5 délek. Letošní návrat na dráhu mu zatím vychází dobře, když v posledních dvou startech zvítězil lehce. Všiml jsem si ho v září a myslím, že pokud bude zdravý, může to být zajímavý kůň do budoucna. Vypadá to, že má i hodně síly, takže s měkčí dráhou by si měl poradit a oproti ostatním má výhodu v tom, že v posledním startu si nemusel „sáhnout na dno“.
Pardubice 24. 10., 14:55, Letní Láska @ 10:1 V/M (betino, místo 4:1), 1 bod
Handicapy jsou na sázení těžké, to už jsem si na rovinách vyzkoušel. Na překážkách je to ale ještě vyšší level, zejména kvůli tomu, že podobný druh dostihů moc vypisován není. Bookmakerovi se nejvíc líbí Celadon (2,75:1), na mě ale zas tak velký dojem zatím neudělal. Je pravda, že je spolehlivý, a jistý progres je v jeho kariéře znát, taky ale tady ponese druhou nejvyšší váhu. Ještě riskantnější volbou mi přijde Mister Westminster (3,5:1), když už od přechodu na skoky se mi jeho styl překonávání překážek vůbec nelíbí. Skáče hodně vysoko a ztrácí tak rytmus i kontakt se soupeři. Možná mu prospěje změna, když místo „klasiky“ vyzkouší kros, těžko říct.
Dalšími v pořadí jsou Amfora, Virval (oba 4:1) a Tarant (5:1). Z této trojice bych upřednostnil klisnu, která naposledy upadla v dostihu vyhrazeném slabšímu pohlaví spíš nešťastně. Její předchozí formy byly ale dobré a v sedle bude „Big Joe“, usilující o šampiónský double. Druhý jmenovaný sice táhne šňůru tří vítězství v řadě, bylo to ale na menších závodištích, a taky ponese nejvíc kil. Tarant zas chodí zezadu, což na kratších distancích nemám moc rád, a k úspěchu bude potřebovat i štěstí.
To, že o víkendu by měla být na našich drahách půda spíš měkčí, už zde bylo několikrát nastíněno a to zohledním i v tomto tipu. Nejmenší váhu, téměř „rovinovou“, tady ponese Letní Láska. V sedmi letech spolehlivá klisna, která asi nejlepší formu předvedla v červnu, když na Celadona ztratila necelých 5 délek. To na překážkách není tak moc, navíc se tento rozdíl v sobotu bude kompenzovat váhou. Možná menším otazníkem u ní je poslední běhání v Lysé, kde se od ní čekalo výrazně víc, než sedmé místo. Při bližším pohledu mě to ale tak nepřekvapuje. Klisnu jsem párkrát jezdil, když byla v Chuchli na práci, a také v Mostě při jejím druhém dostihovém startu. Je to poměrně urostlé a statné zvíře, takže není div, že na malém krosu jí to moc nešlo. Pardubická dráha by jí měla sedět určitě lépe a kurz na ní mi přijde hodně přehnaný. Tolik tedy k překážkám a teď už za „Prezidentem“!
VCH 25. 10., 14:55, Icar @ 6:1 V (betino), 1 bod
Úvodem je třeba poznamenat, že ani letos se v Chuchli prezident neukáže. Jak jsem četl jinde, vyjádřil se, že podle něj jeden z nejstarších českých dostihů „nemá dostatečnou tradici“ na to, aby ho poctil svou návštěvou. K tomu bych dodal, že trenýrky nad hradem se asi sundávat neměly…
Sestava na startu dvoumílového testu je ale dostatečně kvalitní, i přes neúčast těch největších hvězd jako Sanok a Autor. Když jsem se podíval na startovní listinu, je zajímavé, že i přes rozdílnou třídu nemám u žádného koně obavy o jeho schopnosti prostát tak dlouhý test. Logickým favoritem je tady obhájce vítězství Aztek (2,5:1), který v posledních startech narazil právě na ty nejlepší vytrvalce. Přesto se dá říct, že podal slušné výkony. Dvě míle by mu měly svědčit a v sedle bude mít specialistu na tento dostih, Jirku Chaloupku. Ten se v jeho sedle objeví poprvé, a i když se jedná o velmi zkušeného žokeje, jistý otazník to je. Aztek není úplně nejjednodušší na ježdění, o čemž se nedávno přesvědčil i Cristian Demuro. Z vlastních zkušeností vím, že vždycky je lepší, když žokej koně zná a má už ho trochu „osahaného“. Každopádně, v tomto kurzu to pro mě není, když hned několik soupeřů může být tvrdým oříškem.
Nejnižší váhy může využít vítězka Oaks, Amga River (4:1), která v St. Leger zkusila oproti minulým startům vyčkávací taktiku. Dále je tu loňský vítěz Zlatého poháru, Always on Sunday (5:1), jenž se letos objevil na dráze po téměř roční pauze. Jakou hodnotu tu bude mít jeho triumf z zářijové „trojky“ ze Slušovic se dá těžko odhadovat, podceňovat Holčákovy svěřence na podzim by bylo ale troufalé. Na startu bude i další z karlovické centrály, klisna Lust (9:1). Ta na sebe upozornila loňským čtvrtým místem v Ceně turfu a je možné, že něco podobného předvede i v neděli. Tak jako tak, kurzy na tuto skupinu vidím vypsané správně, proto jsem se poohlédl po něčem jiném.
Hodnotou tady je můj „skorojmenovec“ Fernando (13:1), který podle mě má dost třídy na to, aby potrápil výše jmenované. Problém ale vidím v jeho značně defenzivní taktice, kdy krátce po startu dává náskok i horším koním. Zas ale bude mít velkou podporu ve své majitelce, která když začne fandit, tak opadává omítka ze zdí. V jeho případě si myslím, že nebude od věci si počkat na to, zda kurz nevyleze ještě o kousek nahoru.
Já si nakonec zvolil koně, kterého už jsem měl v hledáčku před Derby, a tím je Icar. Ten byl nakonec z největší klasiky škrtnut, následně se ale vrátil na dráhu ve francouzském Lyonu. Tam se po dlouhé pauze držel statečně, když podlehl jen klisně Isabe, vlastnící francouzský handicap 40. To je jistě forma, která by tady měla stačit, následovalo ale mírné zklamání ve slovenském St. Leger, kde dokončil čtvrtý. Tam ho před cílem křižoval jiný soupeř, takže to mohlo dopadnout i lépe, přesto jsem si od něj v Bratislavě sliboval více. Zas ale na druhou stranu si říkám, že jeden výpadek nic neznamená. Trochu jsem si dělal starosti okolo jeho vytrvalosti, když jeho otec Halling byl kůň tak na dva kilometry. Jako plemeník už dal ale i řadu supervytrvalců jako Cavalryman, Opinion Poll nebo Romsdal. U toho je zajímavé, že má stejného mateřského otce jako Icar, tedy Singspiela.
V neděli se dá očekávat taktická bitva, kde hodně soupeřů zvolí defenzivní taktiku. Icar je ale koněm, který je z tohoto pohledu univerzální a v sedle bude mít Petra Foreta, který si umí v podobných manévrech poradit. I když kurz už šel trochu dolů (byl i na „šťastných 7,77:1), má pro mě stále hodnotu. O víkendu hodně štěstí!