Whaler: „Průvodcem“ po Hennessy bude Theatre

Nadcházející víkend se má turfman na co těšit. Na programu je v Newbury jeden z prvních vrcholů překážkové sezóny, Hennessy Gold Cup, na scéně se představí rychlí i vytrvalí proutěnkáři. Pro ty, kteří překážky nemusí, je tu Japan Cup, na něj si ale budou muset v neděli přivstat.

Já začnu nejpozději jmenovaným, tedy Japan Cupem. Tam se do tipování pouštět nebudu, ale z našeho pohledu je zajímavé to, že se na scéně opět po roce představí český žokej, tedy Filip Minařík. Vloni se v tomto dostihu představil v sedle odchovance německého hřebčína Schlenderhan, Our Iwanhowe, a po vydařeném průběhu bral šesté místo. I tentokrát bude mít na sobě Filip stejný dres a rovněž jeho letošní partner v této zkoušce, Ito (17:1), je vítězem německé listopadové Gr. 1 v Mnichově, Grosser Preis von Bayern.

Podle kurzu to vypadá, že letošní šance jsou ještě lepší, když „Ivan“ byl nabízen ještě výše. Typově se ale jedná o rozdílné koně. Zatímco Our Ivanhowe působil spíš flegmatickým dojmem a byl snadno voditelný, Ito chodí rád stylem start-cíl a „nenechá si do toho moc kecat“. Oproti svému předchůdci by si ale mohl lépe poradit s pevnější půdou, jaká se dá v Tokiu očekávat.

Trenér Carvalho pro Sport Welt řekl: „Ito má rád rychlé dostihy, tak jak se v Japonsku obvykle odehrávají. Dvakrát vyhrál na levotočivé dráze, takže i to by mu mělo vyhovovat. V průběhu bychom chtěli být hodně vpředu, a pokud možno tam co nejdéle vydržet. Pravda je, že nemá moc zkušeností s početnými poli, ale s jeho stylem si myslím, že je jedno, zda-li za ním je pět nebo patnáct soupeřů.“

Já myslím, že se slovy trenéra se dá jistě souhlasit, hodně bude záležet na tom, kolik (a zda vůbec) klidu si jeho svěřenec vepředu užije. Pole soupeřů těžko hodnotit, nejsem velký znalec japonských dostihů, do dostihu odstartují ale i další evropští vyslanci. Z Německa to bude ještě Itova přemožitelka z Ceny Evropy, klisna Nightfower (13:1). Trenér Dunlop vysílá supervytrvalce Trip to Paris (13:1), nedávno čtvrtého z Melbourne Cupu a největším oponentem domácímu favoritovi Lovely Day (4:1) by tak měl být francouzský Erupt (6:1). Ten se při Prix de l´Arc blýskl pátým místem, když na vítězného Golden Horna ztrácel necelé čtyři délky a měl by jít ještě nahoru.

Každopádně, dostih to na sázení pro mě určitě není, takže si vystačím s tím, že budu držet palce Itovi. Nejen, že v sedle bude bratr, ale ještě je to jmenovec mého oblíbeného japonského skokana na lyžích, jménem Daiki Ito (kdo sleduje tuto rubriku déle ví, ostatní musí dopátrat…). Bylo by hezké, kdyby „svého“ koně přišel na závodiště podpořit a možná, že by z toho mohla být i ta „tabule“. Pro úvod si myslím, že to k rovinovým dostihům stačí a teď už vzhůru na ostrovy. V úvodníku jsem napsal, že se tam koná trojice významných zkoušek, a abych zas tolik neodbočil, začnu s tipy v Newcastlu, kde se utkají dvoumíloví proutěnkáři. Spolufavoritem je tam totiž polobratr „Ivana“, Irwing, jemuž se mezi rychlíky této disciplíny daří.

Newcastle 28. 11., 15:05, Identity Thief @ 8:1 V (bet 365), 1 bod

Na startu tradičního Fighting Fifth Hurdle se sejde sedm soupeřů a podle bookmakerů by se mělo jednat hlavně o souboj dvou koní. Už zmiňovaný Irving (3,75:1) a ještě výše ceněný je irský host Wicklow Brave (2,75:1). Zatímco prvně jmenovaný je už jakousi stálicí této scény, ten druhý je takovým novým objevem. Troufám si říct, že to, co ho tady posílá do role favorita je hlavně jeho poslední vystoupení v Punchestownu, kde na třetím místě šlapal na paty hvězdnému Faugheenovi. S tímto výkonem by byl asi těžko k poražení, já si ale myslím, že Wicklow Brave spíš těžil z momentální formy (nebo „ne-formy“ favorita). Je to totiž kůň s velmi kvalitní rovinovou třídou a běhal velké dostihy i přes léto.

To Irving je už zavedenějším pojmem, když tady obhajuje loňský triumf. To má svojí váhu a já ho beru jako velmi dobrého proutěnkáře. Problém bych viděl spíš v tom, že na startu se objeví teprve po týdnu, což je velmi krátká pauza na odpočinek. I když v potaz beru i to, že minulou sobotu zvítězil v Haydocku poměrně jistě. Jenže tak jako tady, i tam se šlo na měkké dráze, což jistě nějaké síly stálo.

Myslím, že tento start pocítí v nohách ještě víc Top Notch (5,5:1), před týdnem za Irvingem druhý. Jemu jsou ale teprve čtyři a moc toho na něm není. Stejně starý je i Beltor (8:1), a i on přichází z rovinových dostihů. Vloni jsem ho viděl a moc se mi nelíbil. Nesnadno ovladatelné zvíře, které těžilo ze svých zkušeností.

Zkusím tedy dalšího irského nájezdníka, kterým je Identity Thief. V pěti letech nemá na kontě moc startů, je ale vidět, že jde nahoru. Na první pokus na vyšší úrovni byl sice zadržen, následně už to ale bylo lepší, když ve Fairyhouse dokončil druhý. Špatné nebylo ani další vystoupení v Punchestownu na čtyřech kilometrech (třetí). O svém progresu ale přesvědčil na začátku aktuální sezóny, kde si stylem start-cíl pohrál se svými soupeři v Down Royal. Tady ho jistě čeká vyšší kvalita, zas si ale myslím, že pokud bude laťku zdvihat stejným způsobem jako dosud, strach mít nemusí. Z Irska ho jistě zkušený trenér De Bromhead neposlal jen na výlet, takže za tento kurz to zkusím. Možná někdo může namítnout, že ofenzivní taktika není na měkčí podklad ideální, Irové ale v podstatě na ničem jiném neběhají. A teď už vzhůru do Newbury.

Newbury 28. 11., 15:25, Thistlecrack @ 4,3:1 V (bet 365), 1 bod

V třímílovém dostihu přes proutky, Long Distance Hurdle, budou na startu dvě hvězdy a i tentokrát půjdu proti nim. V březnu v Cheltenhamu ve World Hurdle zvítězil Cole Harden (3,25:1), o měsíc později mu porážku v Aintree vrátil Whisper (2,75:1). Roli favorita tedy ponese druhý jmenovaný, myslím, že je to zejména kvůli tomu, že ještě není tolik prověřený. On se na scéně prezentoval velmi dobře už v roce 2014, pak se ale téměř na rok odmlčel a návrat do starých kolejí mu chvíli trval. Jistě má vysokou třídu, já bych ho ale viděl raději spíš na pevnějším podkladu a rychlejší dráze (což právě „placka“ v Aintree je jeho oblíbená). V Newbury je ale jisté převýšení a měkčí půda mu můžou dělat problémy.

S tím by se měl lépe vypořádat asi Cole Harden, vloni v tomto dostihu druhý. Jeho taktika je jednoduchá, prostě to napálí a zkouší soupeře utahat. Věřím tomu, že „fresh“ na tom bude dobře, když mu ale docházejí síly, skáče trochu doleva a v Newbury nebude mít o co se opřít, protože tam je bariéra po pravé ruce. Jinak si myslím, že je to ideální typ pro tuto disciplínu do Cheltenhamu, kde už je ovšem ten kopec výrazně větší.

Při zvážení všech otazníků si i tady vybírám v podstatě nováčka, kterým je Thistlecrack. O něm ještě v minulé sezóně nebylo nic slyšet, v podstatě až do března. To se v Sandownu ukázal po nevýrazných výkonech v handicapu na dvě míle nedalekým pátým místem. Jeho trenér Tizzard ale usoudil, že mu distanci prodlouží, a tak se jeho svěřenec objevil o měsíc později na o míli delší trati a k překvapení všech triumfoval jako outsider 25:1 lehce o 13 délek. Posledního pronásledovatele ztratil krátce před cílem, ale i tak by se jednalo o lehké vítězství.  Následně to zkusil ještě mezi nováčky v irském Punchestownu, kde se před cílem dostal dvakrát do situace, kde neměl prostor útočit. Dokázal se z toho ale vymotat, a na vítěze ztrácel v cíli půl délky. Beru to tak , že i když jsou na startu daleko větší jména, Thistlecrack je tady poněkud přehlížený. No a posledním dostihem na řadě je samozřejmě ten hlavní.

Newbury 28. 11., 16:00, Theatre Guide @ 21:1 V/M (bet 365), 1 bod

Tenhle ročník Hennessy Gold Cupu je jako správný handicap hodně otevřený, na mě možná ale až moc (a to mám handicapy rád). Přiznám se, že při podrobnější pohledu na startovní listinu mi to trochu připomíná ročník, kdy se tady poprvé na start postavil Denman. Takže si kladu otázku, zda-li je nynější favorit Saphir du Rheu (5:1) novým Denmanem, jenže na ní kladně odpovědět nemůžu.

Jistě, je to pohledné zvíře o jehož vytrvalosti by nemělo být pochyb. A i když už dokázal mezi nováčky zvítězit v dubnu v Aintree, i nedávno v Carlisle, pořád si ještě myslím, že nemá tolik zkušeností. Na těžkých skocích má sice z pěti startů tři vítězství, v ostatních dvou pokusech se ale do cíle nedostal. O tom, že je zranitelný jistě vypovídá i fakt, že v rolích hlavních soupeřů se ocitli dva už „skoro-veteráni“, Bobs Worth a Smad Place (oba 7,5:1). Já bych obzvlášť dříve jmenovanému úspěch přál, neboť jsem s ním zažil jeho nejúspěšnější sezónu, ta minulá se mu ale moc nepovedla. A i když se mu nedávný comeback na proutkách povedl, pořád si myslím, že „Hennessy“ není dostih, kde se rekonvalescenti vracejí zpět na výsluní (to při vší úctě).

Tady mají obvykle navrch právě nováčci nebo nastupující generace, jenže ani z této vrstvy si nemůžu nic vybrat. The Young Master (11:1) skákal naposledy v Carlisle hodně špatně, příliš spolehlivý není ani Fingal Bay (13:1). Nejsem si jistý, jestli Neds Stark (11:1) prostojí distanci, takže bych se snad přiklonil k nedaleko pátému z RSA Chase, If in Doubt (9:1). Jenže na to, v jakém je nabízen kurzu toho ani on tolik neukázal.

Proto jsem se poohlédl po nějakém koni, který si v handicapu stojí relativně dobře, a tím je Theatre Guide. Ten tu byl předloni třetí, když byl jeho rating výrazně výše. Následně tuto formu ještě potvrdil, pak se ale téměř na rok odklidil ze scény. Návrat mu příliš nevyšel, když vloni stál za zmínku snad jen první start, navíc i jeho tým s ním šoupal po různých tratích. Díky tomu mu ale jeho handicapová známka spadla o dost dolů a o jistém návratu formy se dá hovořit, když koncem října dokončil třetí v listed dostihu na čtyř kilometrové trati.

Jistě, i tady těch se těch otazníků vznáší dost, alespoň ale kurz stojí za to. Stáji trenéra Tizzarda se ale vstup do nové sezóny povedl na výbornou („znovuzrozeného“ Cue Carda snad není třeba zmiňovat), takže tady je Theatre Guide mojí volbou . Hodně štěstí a nezapomeňte si v neděli ráno přivstat na Japan Cup!