Whaler: „Rocky“ má na to, pít z poháru Henessy

Ostrovní překážková sezóna jede na plné obrátky a po vydařeném uplynulém víkendu přichází další lákavé menu. V Newcastlu i Newbury budou na programu dva velké dostihy přes proutěné překážky, v centru pozornosti je ale samozřejmě Henessy Gold Cup Chase.

To je jedna z nejdůležitějších událostí první poloviny sezóny ze sportovního hlediska, když z vítězů tohoto dostihu se profilují i vítězové březnového Gold Cupu v Cheltenhamu (z poslední doby třeba Denman nebo Bobs Worth). Protože se ale jedná o handicap, je to i velká sázkařská událost. I když tady mívají favorité navrch, loňský ročník kdy zvítězil Triolo d´Alene ale potvrdil, že i ti „slabší“ tady můžou mít slušnou šanci na úspěch.

Sázkové kanceláře se tak předhánějí v nabídce kurzů i různých dalších speciálů, či bonusů, a tady se musím ještě vrátit k naší sezóně. Není tomu tak dávno, když v poslední pardubické kvalifikaci už ve čtvrtek jeden z trenérů avizoval, že jeho svěřenec se na start kvůli zranění nepostaví (jednalo se o P. Vítka a jeho Tropic de Brion, což nehraje tak velkou roli, protože takových případů by se našlo víc). Ten tenkrát figuroval v jeho nabídce jako asi třetí šance dostihu, ale protože se vědělo, že startovat nebude, ztrácela vlastně sázka na jakéhokoliv jiného koně s vyšším kurzem smysl, jelikož by po jeho oficiálním škrtu byl kurz krácen.

Já jsem tenkrát napsal něco v tom smyslu, že Betino je samo proti sobě, když takového koně drží v nabídce až do nedělního poledne a blokuje tak samo sobě hru na ostatní koně. V diskuzi pod článkem jsem se pak dočkal oprávněných námitek, že si pletu pravidla předběžných sázek Betina a tzv. „ante – post“ sázek (tam je sázka na nestartujícího koně brána jako prohra, zatímco Betino vklad vrací). Musel jsem tedy uznat, že jsem se zmýlil, ale stejně mi na tom něco nehrálo. No, a když jsem se ve čtvrtek podíval na nabídku jisté zahraniční sázkovky na Henessy Gold Cup, viděl jsem pod v hlavičce zkratku NRNB (tedy „non runner no bet“, po našem „sázka na nestartujícího je vrácena“). K žádnému krácení kurzů na ostatní koně ale nedochází!

Tenkrát v diskuzi pod článkem o případu Tropic de Brion přicházely otázky: „…jak by to sázkovka pak spočítala, to by v tom byl pěkný guláš“ a podobně. Na to odpovědět neumím, ale jak je vidět z momentální situace u jiných bookmakerů, možné to je. Jistě, že ne u každého dostihu, ale u těch větších už to bývá téměř pravidlem. Ono to bude asi tak podle starého rčení, že když se chce, tak všechno jde. Tak jako třeba v posledních letech zavedly téměř všechny mezinárodní sázkové kanceláře pravidlo „best odds guaranted“. To znamená, že pokud si vsadíte na koně v průběhu dne třeba v kurzu 3:1 a před dostihem vystoupá kurz na 5:1, dostanete výhru vyplacenou v tom vyšším kurzu.

To už si ale v našich reáliích nedokážu představit vůbec, když jak je známo, většina kurzů vystoupá vzhůru v okamžiku, kdy do boxů vstupuje poslední startující. Bohužel, Betino místo aby vymyslelo nějaký „zlepšovák“, jak lidi ke hře nalákat, spíš se snaží dokázat, že o sázení zájem není. V tom je tato sázkovka vynalézavá až přespříliš, jak se jí to povedlo zejména při převodu jackpotu z VP. Jockey Club asi i z těchto důvodů ustanovil pod svými křídly sázkovou komisi, která by snad mohla usilovat o jisté nápravy. Uvidíme, jak si povede, já se budu snažit o alespoň krátké interview s některým s členů.

Tolik tedy na úvod a teď už vzhůru k sobotním překážkovým vrcholům. Oba dostihy přes proutěné překážky přivedla na start zvučná jména, jak už to ale v těchto dostizích bývá, největší soupeři se jim odklidili předem z cesty. Sázkařsky to moc apetýtu nevyvolává, ale nevadí, já mám proutěnky rád a na oba dostihu se s chutí podívám.

Newcastle přivítá v 15:05 tradiční Fighting Fifth Hurdle na dvě míle a hlavní hvězdou tady bude Irwing (1,8:1). Ten už byl spolufavoritem v březnu v Cheltenhamu v Supreme Novices Hurdle, na kopcovité dráze se mu ale moc nevedlo. V aktuální sezóně směřoval k poslední proutěnce v Gd. 2 handicapu ve Wincantonu ve velmi nadějné pozici, tam ale upadl. Tentokrát se mu postaví pouhá pětice soupeřů a měl by mít slušné šance na reparát. Mullinsův Arctic Fire (4:1) totiž není zrovna vítězný typ a čtyřletá Aurore d´Estruval (5:1) zas na takhle těžké soupeře ještě nenarazila.

V Newbury bude hlavním předkrmem Long Distance Hurdle v 15:25 a tady je favorit ještě výraznější. Nemůže být jím samozřejmě nikdo jiný, než vítěz World Hurdle, More of That (1,4:1). To je ale celkem rychlík a ohlášená půda „soft, heavy in places“ mu nemusí být zrovna po chuti. To, že vstupuje do sezóny by snad tak nevadilo, svěřenci trenéra Jonjo O´Neilla ale nejsou aktuálně zrovna ve své kůži. Z toho by mohl těžit Cole Harden (5,5:1), který k sobě před měsícem nedal čuchnout dvojici At a Fishers Cross a Medinas (16:1). Nutno ale říct, že prvně jmenovaný přeskákal trať svými tradičními „flopy“ a zde byl škrtán, druhý se spíš prezentuje poctivými, ale nevýraznými výkony. Ani pro start – cíl styl Cole Hardena nemusí být těžká dráha to pravé a jistou šanci by tak v sedmičlenném poli mohl mít Nichollsův Lac Fontana (13:1). Ten jde ale na start po pouhém týdnu odpočinku, tak si vyberte… Pro mě to nic není, ale kdo chce, může si složit akovku z obou favoritů na půlhodinovou kukačku. Dohromady to dá 2,5:1, kdo zkusí, tomu „good luck“, já jsem se ale poohlédl po něčem zajímavějším v hlavním dostihu.

Newbury 29. 11. 16:00, Rocky Creek V/M @ 10:1 (bet 365, místo 3,25:1), 2 body

                                       Merry King V/M @ 15:1 (racebets, místo 4,5:1), 1 bod

Já jsem si vybral jednoho koně s vyšší váhou a jednoho s tou úplně nejnižší, přičemž oběma by měla vyhovovat měkčí půda. Jako obvykle ale začnu u favoritů, abych upřesnil, proč jsem si nikoho z nich nevybral, i když i na ně jsou velmi slušné kurzy.

Na vrcholu nabídky je Mullinsův Djakadam (5,5:1), který platí za slušnou šanci do březnového Gold Cupu (tam je nabízen okolo 20:1, a i když se to může zdát hodně, nachází se v první třetině sázkové nabídky). Tady by měl těžit hlavně z příznivého ratingu 142 a tedy i velmi přijatelné váhy. To asi hlavně způsobilo gamble na tohoto koně, protože jinak se z jeho kariéry moc vyčíst nedá. Kůň je to celkem líbivý a já bych ho třeba do budoucna v Cheltenhamu i viděl, prozatím ale myslím, že má dost málo zkušeností. Konkrétně tři starty přes těžké skoky, přičemž jednou se do cíle nedostal. K tomu je třeba dodat, že nešel ještě nikdy takhle dlouhou distanci, a že pětiletý kůň ještě nikdy Henessy nevyhrál. Ruby Walsh sice řekl, že: „Statistiky jsou od toho, aby se měnily“, já ale v momentálním kurzu dávám ruce pryč.

I další koně v řadě s jednocifernými kurzy mě moc neoslovili. Fingal Bay (9:1) se při posledním startu v chase proboural naváděcím křídlem a od té doby se věnoval jen proutěnkám. Trenér Hobbs má sice obdivuhodnou formu a jistě na něm zapracoval, mojí důvěru ale tento kůň nemá. Ve stejném kurzu nabízený Many Clouds je líbivý a talentovaný jedinec, kterého v RSA Chase nešťastně poslal k zemi jiný soupeř, mám ale u něj jisté pochyby, zda-li prostojí víc jak pěti kilometrovou distanci.

Pokud bych si tedy musel ze spolufavoritů někoho vybrat, byl by to asi Smad Place (7:1), na kterého už šel kurz dolů. Ten byl v březnu v RSA Chase po boji druhý a dokázal už zvítězit i na zdejší dráze (na „heavy“ půdě). To, že půjde k první sezónnímu startu by tak nevadilo, jako  spíš to, že už toho má v kariéře za sebou výrazně víc, než většina soupeřů. Delší dobu se totiž věnoval proutěnkám, kde sváděl na třech mílích souboje s legendami jako Big Bucks nebo Solwhit.

Já jsem si tedy vybral Nichollsova Rocky Creek, který má nepatrně vyšší kurz než zmíněná skupina, zas mi ale u něj pasuje víc věcí. Vloni byl v tomto dostihu druhý, už tenkrát se mi moc líbil a čekal jsem, co od něj ještě uvidím. „Rocky“ se ale postavil v minulé sezóně na start už jen dvakrát, když v lednu v Cheltenhamu ho přemohl specialista na tamní dráhu Giant Bolster, a ve Velké národní v Aintree dokončil pátý. V podstatě se jednalo o velmi slušné výsledky a trenér Nicholls o něm prohlásil: „Vloni to s ním bylo těžké. Po Henessy dostal menší koliku, před Cheltenhamem zas pásový opar. Teď by mělo být vše v pořádku a měl by jít nahoru“. „Rocky“ tedy zahájil sezónu v Irsku, kde se slušně rozběhal druhým místem. Díky tomu, že toho v minulé sezóně moc nenaběhal, je jeho rating jen o 5 liber vyšší než v loňské edici Henessy a nutno dodat, že se s ním dobře popral i ve Velké národní, kde dokončil pátý. Nichollsovi svěřenci navíc chytli velmi dobrou formu, když opanovali dva hlavní dostihy minulých týdnů (Caid du Berlais a Silviniaco Conti). To, že v sobotu nastoupí Rocky Creek poprvé s fixací jazyka, už beru jen jako třešničku na dortu.

Druhým tipem je Merry King, který tu půjde s nejnižší váhou. Je to takový poctivý handicaper, který se svojí známkou dokáže umisťovat v podobných velkých dostizích, zejména pokud se jde na měkčí dráze. Vloni byl tady pátý, do sezóny se rozběhal třetím místem v handicapu v Ascotu, myslím ale, že jeho žokej Richie Mc Lernon si s ním moc nerozuměl. To, že ho tady střídá šampión Mc Coy beru tedy jako pozitivum. Samozřejmě vnímám i to, že Merry King už je v handicapu poměrně podchycený, a aby tady mohl myslet na příčky nejvyšší se musí zlepšit. Je mu ale teprve sedm let, a tak si myslím, že nemožné to není. I on tady nastoupí poprvé s pomůckou „pieces“ (po našem „beránky“), což může být ku prospěchu věci.

Z ostatních koní s vyššími kurzy si může vybrat každý, já bych ale ještě zmínil The Druids Nephew (11:1), který tu půjde bez penalizace za poslední druhé místo v Cheltenhamu. Zajímavý jistě může být i druhý Nichollsův vyslanec Unioniste (17:1), i když na něj už může být distance dost dlouhá. Pozor si dám i na Midnight Prayer (25:1), který by se ještě měl zlepšit, ale jeho cílem by měly být spíš maratóny jako nadcházející Welsh national. Hodně štěstí!