Whaler: „Rovina“ nepřipouští žádné spekulace

Hlavní část dostihové sezóny u nás skončila už minulou neděli, v den konání Ceny prezidenta ale dvě události rozpoutaly poměrně bouřlivou diskuzi. Někdo to může považovat za malichernosti, jiný zase za závažné věci, samozřejmě záleží na úhlu pohledu. Ani po týdnu emoce úplně nevyprchaly, a tak si myslím, že není od věci se na to ještě jednou podívat. Myslím, že k některým zbytečně vyhroceným diskuzím a názorům vůbec nemuselo dojít.

Ve druhém dostihu odpoledne si dal dvouletý hřebec Tuscarora ještě před startem kolečko navíc, když jezdkyně měla problémy s jeho ovladatelností. Po těchto víc než dvou kilometrech vstoupil do boxů, aby se dostihu ještě zúčastnil, už krátce po startu ale začal nabírat viditelnou ztrátu. Netrvalo dlouho a ztratil se i kameře snímající dostih a na záznamu dostihu není moc okamžiků, kde by ho bylo možno v záběru identifikovat. O tom, že nebyl na úrovni distančního mezníku, když vítěz probíhal cílem, nemůže být pochyb, a to, že byl nakonec v cíli klasifikován, přičítám spíš nepozornosti rozhodčích. Přece jen, takový případ už se nestal hodně dlouho a je možné, že komisaři byli v době probíhání Tuscarory cílem myšlenkami už někde u kávy nebo u dalšího dostihu.

Skutečnost, že tento kůň získal handicapové ohodnocení, vyvolala velké emoce. Podle mě zbytečně - žádnou velkou výhodu tím určitě nezískal. Na jaře stejně handicapy pro tříleté koně nejsou a dostihů pro tříleté nezvítězivší je hodně, takže by se určitě do nějakého vlezl i bez získané známky. Tato malá nepozornost rozhodčích ale měla ještě další následek a ten vnímám jako výrazně horší. V podstatě oprávněnou diskuzi o tom, že dostihy nejsou na „rovinu“, „každému se měří jinak“ nebo „pro pány pravidla neplatí“…

Druhý případ je podobný, i když o trochu závažnější, ale ve finále přinesl stejný výsledek. Jedná se samozřejmě o doběh Ceny prezidenta a souboj, který spolu svedli Mister Westminster a Airfare. Hned úvodem bych chtěl říct, že i podle mě bylo rozhodnutí komisařů citlivé a ponechání původního doběhu bylo v pořádku. Samozřejmě na to může mít každý svůj názor, ale taková rozhodnutí nikdy nejsou jednoduchá. Méně citlivé už ale bylo vyhlášení výsledku. Vybavil se mi podobný doběh z červencové Falmouth Stakes (VIDEO) v Newmarketu, mezi Sky Lantern a Elusive Kate. I tam nechali komisaři pořadí nezměněné, ale chvíli poté, co klisny proběhly cílem, bylo vyhlášeno „stewards inquiry“ a následovala několikaminutová porada. A právě to mi po letošní Ceně prezidenta chybělo.

U nás má komise právo podat po doběhu protest „ex offo“, pokud má dojem, že něco nebylo v pořádku. A to, že se cílová rovina neodehrála úplně podle pravidel, je myslím ze záběrů kamer jasně vidět. Mister Westminster i přes veškerou snahu svého žokeje bočil a dvakrát se dokonce s Airfare srazil. Klisna sice kolize ustála, to však bylo dáno i tím, že byla evidentně ještě hodně při síle. Po takovém seběhnutí cílové roviny musela jistá varianta „přehozu“ viset ve vzduchu. Podle mě to byl ukázkový příklad situace, kdy mají rozhodčí k protestu „ex offo“ sáhnout. Sobě by dopřáli několik minut klidu k opětovnému přehrání záznamu a všem ostatním na závodišti (a vlastně i u televizních obrazovek) by dali signál, že něco nebylo v pořádku. Bohužel netrvalo dlouho, výsledek byl schválen (na tom nic nemění ani pokuta pro Petra Foreta), což následně vyvolalo podobné ohlasy, jako v případě dostihu dvouletých. Stejná pravidla neplatí pro všechny, proti Váňovi se nikdo neodváží jít a podobně…

I když se jedná o zdánlivé maličkosti, způsobené pravděpodobnou nepozorností rozhodčích, nemyslím si, že by to bylo něco, nad čím je možné mávnout rukou. Každý sport by měl dbát na to, aby byl v očích všech zúčastněných (majitelů, sázejících nebo prostých diváků) i širší veřejnosti „čistý“. Rozhodčí jsou ostatně placeni od toho, aby zajistili, že se bude hrát „na rovinu“. Samozřejmě není možné, aby s jejich verdikty byli spokojeni úplně všichni, ale zmíněné dva dostihy nejsou ten případ. Pro důvěryhodnost dostihového sportu je nejhorší možnou reklamou každý, kdo po skončení odpoledne odchází ze závodiště s pocitem křivdy nebo nespravedlnosti. I takový sport jako je u nás fotbal už zjišťuje, že výroky jako: „tady už mě nikdy neuviděj´“ nebo: „do toho už nedám ani korunu“ si nemůže dovolit. Ten je ale ve výrazně jiné situaci, než český dostihový sport.

Ferdinand Minařík (Whaler)