Whaler: S Gigginstownem na „Cestě k bohatství“
I když to časově úplně neodpovídá, první polovina překážkové ostrovní sezóny je za námi. Protože po tomto neoficiálním prvním vrcholu následuje období klidu, rozhodl jsem se sepsat nějaké postřehy hlavně o koních, kteří mi prozatím padli do oka a zajímavé se, že všichni reprezentují stáj Gigginstowne House Stud.
Samozřejmě se nejedná o takové „období klidu“, na jaké jsme v tomto ročním období zvyklí u nás a uvozovky jsou na místě. Dostihy se běhají každý den, spíš jde o to, že ty hlavní hvězdy budou v následujících dvou měsících hlavně dolaďovat formu k březnovému vrcholu sezóny. Někdo se na startu ještě ukáže, jiný nikoliv, ale nějaké zásadní zvraty na sázkovém trhu by se již dít neměly.
Mám na mysli podobné úsměvné pohyby, jaká se třeba děly u nás v rámci předběžné Derby nabídky. Nelze si nevzpomenout na to, jak při první neděli zvítězil Prince Orpen v dostihu na 1400 metrů a rázem se posunul mezi spolufavority červnové klasiky…. Myslím tedy, že v rámci ostrovní sezóny je tato doba vhodná na nějaké ante – post sázky. Koně již jisté formy ukázali a podle kurzů se dá i odhadnout, jakého dostihu se v rámci cheltenhamského mítinku zúčastní.
Jistě, těžko v lednu odhadovat, jaké bude počasí v březnu a tedy to, na jaké se bude běhat půdě. Kurzy tomu ale odpovídají a myslím, že nějaký menší vklad je na místě, především pokud se domníváte, že později už takový neseženete. Jak jsem zmínil v úvodníku, já jsem si vybral pár koní, kteří mi takříkajíc „padli do oka“. Ono z papírových forem se nedá vyčíst vše ani před dostihem, a tak pokud se chci v tomto případě něčeho „chytit“, je důležité, aby mě můj favorit něčím oslovil. Prozatím jsem si v rámci nabídky vybral v Ryanair Chase, World Hurdle a samozřejmě nemůže chybět vrchol celého mítinku, Gold Cup. A protože v prvně zmíněném dostihu je situace nejsložitější, začnu právě jím.
Ryanair Chase, Don Cossack @ 8:1 V (bet 365), 1 bod
Ve této zkoušce na 4200 metrů je favoritem loňský vítěz Dynaste (5,5:1) a není se zas tak čemu divit. V rámci této disciplíny patří mezi poměrně spolehlivé jedince, ale nelze opomenout i to, že v průběhu své kariéry to často zkouší na tří mílové distanci. Nejedná se tedy o úplného specialistu a ani jeho loňský triumf byl dost vydřený. Pokud bych tedy měl volit osvědčené jméno na tuto trať, měl by jím být Cue Card (10:1). Tady dokázal těžit ze svého temperamentu a nutno dodat, že jeho předloňské vítězství v tomto dostihu bylo výrazně přesvědčivější, než v případě favorita. I on se ale postupem času pokoušel o úspěch na delších distancích, a i když se mu to v Betfair Chase v Haydocku podařilo, následně se zranil a zbytek sezóny se neobjevil. Jeho návrat na scénu není úplně špatný, přesto se ale nelze zbavit dojmu, že do dřívější formy mu něco chybí.
Počítat se musí i se zástupci mladší generace, kterou reprezentují hlavně Champagne Fever (9:1) a Al Ferof (13:1). I o nich platí, že čtyři kilometry by jim měly pasovat, i když i oni se o vánocích ukázali v King George VI Chase. Tam proběhli cílem jako třetí a čtvrtý, což vypovídá o jejich třídě. Zkrácení distance je logické a přece jen oproti dvojici zmíněné výše toho ještě nemají tolik „v nohách“.
To Don Cossack je ještě míň exponovaný, poměření se zkušenějšími soupeři mu ale nechybí. V posledním startu za sebou nechal duo Boston Bob a Lord Windermere, a i když je pravda, že to jsou koně na delší trať, „Kozák“ se při tomto triumfu moc nenadřel. K jisté ostražitosti nabádá jeho jediný start v Cheltenhamu, kde vloni upadl v RSA Chase, tam ale neměl při skoku moc prostoru. Může to vypadat, že kurz na něj není zas nějaké terno, je tady ještě ale i jiná skutečnost a tou je momentální otevřená situace mezi dvou mílovými steeplery.
V současné době se dá skutečně těžko odhadovat, jak jsou na tom nedávní králové mezi „překážkáři – sprintery“, tedy Sprinter Sacre a Sire de Grugy. V aktuální sezóně se ještě ani jeden neobjevil na startu, když prvně jmenovaný absentuje kvůli nepravidelnému srdečnímu rytmu a druhý měl zas svalové zranění. Co se týče zpráv z obou táborů, „Sir“ by se měl vrátit začátkem února, „Sprinter“ už příští sobotu v Ascotu. Tam podle slov trenéra Hendersona nastoupí ale jen tehdy, pokud nebude měkká dráha. Což je trochu zarážející, když dříve se svými soupeři zametal, ať byl podklad jakýkoliv.
Není tedy divu, že po uvolněném trůnu v Champion Chase pošilhávají i jiní a právě dvojice Champagne Fever a Al Ferof by mohla být dalšími v řadě (na oba jsou kurzy okolo 9:1). Může se tedy stát, že jeden nebo druhý dá přednost před Ryanair Chase právě tomuto dostihu a v tom případě už by byl kurz na mého favorita hodně zajímavý. Právě tyto dva považuji za největší soupeře, i když neopomíjím ani další dva koně, kteří spolu vloni svedli souboj v JLT Chase, tedy Taquin du Seuil (15:1) a Uxizandre (17:1). Podle mě je ale „Kozák“ větší třídou a zajímavé jistě je i to, že k dalšímu startu se postaví už zítra ve čtvrtek, kde v irském Thurles narazí na „Champagna“. Možná to něčemu napoví, nějaký posun kurzů ale nepředpokládám.
Dalším dostihem, kde už je situace o trochu přehlednější, je třímílový proutěnkářský test, kde dříve neomezeně vládnul Big Bucks…
World Hurdle, Lieutenant Colonel @ 11:1 V (bet 365), 1 bod
Poté, co neomezený vládce této disciplíny, Big Bucks ukončil kariéru, dochází v těchto dostizích k dost překvapivým výsledkům. Nelze nezmínit vítězství Knockara Beau s Janem Faltejskem, Celestial Hallo a Solwhit se zas dříve věnovali výrazně kratším tratím. Sázkové nabídce na World Hurdle zatím vládne More of That (4,5:1) a Annie Power, u které jsou kurzy ve velkém rozptylu.
Tito dva spolu svedli vloni v Cheltenhamu velký souboj, ale i je považuji spíše za „kratší“ koně. Ani jejich aktuální rozpoložení nesvádí k nějakému optimismu, když More of That načal aktuální sezónu spíše rozpačitě a populární „Anička“ se zatím na dráze neobjevila. Jak už jsem zmínil, u ní jsou zajímavé kurzy u různých sázkovek, což je důsledek toho, že by mohla zvolit Mares Hurdle (tam je nabízena okolo 2:1, tedy skoro tutovka). A tak například Racebets má „Aničku“ pro World Hurdle v kurzu 11:1, bet365 pouze 5:1. Z toho je vidět, že každý booki vidí pravděpodobnost její účasti v obou zkouškách značně jinak.
Dalšími uchazeči o trůn v dlouhých hirdách v kurzech okolo 10:1 jsou Zarkandar, úspěšný navrátilec z těžkých skoků Rock on Ruby a trochu překvapivě i Hendersonův nováček Beat That. Ten vypadal vloni nadějně, vstup do aktuální sezóny se mu ale nepodařil, i když to bylo na kratší trati. Tam mu nadělil nesčetné délky právě „Ruby“, jemu ale stejně jako Zarkandarovi na třech mílích nevěřím. Naopak Reve de Sivola (17:1) by s distancí problém mít neměl, potřeboval by ale hodně měkkou dráhu.
Zajímavostí jistě je i to, že některé sázkovky mají v nabídce i Hurricane Fly (a to v poměrně nízkém kurzu 8:1). Je možné, že ho trenér Mullins nebude chtít vyslat do Champion Hurdle proti svému top favoritovi, kterým je Faugheen, ale „Hurikána“ si na vytrvalecké distanci nedokážu představit už vůbec.
Z výše uvedeného je jasné, že o uvolněný trůn je více zájemců, přičemž málokterý skýtá nějaké jistoty. Já si proto vybral opět v Irsku, kde mě hodně zaujal Lieutenant Colonel. Ten má na svém kontě z posledních dvou startů dva Gd. 1 triumfy a zásadní pro tip je hlavně ten poslední. Při vánočním mítinku v Leopardstownu zavěsil právě na třech mílích, když o vítězství musel sice bojovat, situaci měl ale pod kontrolou. Nutno podotknout i to, že se jednalo o jeho první zkušenost s touto distancí a myslím, že si nemohl poradit lépe. Podle mě je i typově ideální kůň pro třímílové proutky, trochu „nudle“, ale nutno podotknout, že ani Big Bucks nebyl žádný krasavec. V šesti letech by měl mít i dost prostoru na to, aby šel ještě nahoru a z momentální nabídky pro World Hurdle nemůžu volit nikoho jiného. A teď už zbývá jen vybrat z vrcholu Festivalu v Cheltenhamu…
Gold Cup, Road to Riches @ 9:1 V (bet 365), 1 bod
Tohle je možná trochu přímočará volba, ale podle dosavadního průběhu sezóny nemůžu jinak. Henessy Gold Cup v Newbury moc nenaznačil a ve zbývajících vrcholech v Anglii si se svou konkurencí lehce poradil Silviniaco Conti.
Ten je taky v kurzech okolo 3,5 – 4:1 favoritem cheltenhamského Gold Cupu, a i když jsem ho tady v tipech doporučoval už dvakrát, tady mojí důvěru nemá. I když se oprostím od toho, že kurz není nic moc, tak „Conti“ pro mě nikdy nebyl koněm pro kopcovitou a zvlněnou dráhu, jako je Cheltenham. To ostatně nedávno prohlásil i jeho trenér Nicholls, že jeho svěřenci lépe sednou rychlejší dráhy. A i když je jeho svěřenec v aktuální sezóně v oslnivé formě, musím se poohlédnout jinde.
Jak už jsem uvedl, anglické dostihy toho moc nenaznačily a i tentokrát povede cesta za tipem do Irska. Lexus Chase odběhnutá po vánocích v Leopardstownu jistě zklamala příznivce dvou posledních vítězů Gold Cupu, když Lord Windermere (13:1) a Bobs Worth (17:1) dokončila na dvou posledních místech. Prvně jmenovaný podle mě přišel k březnovému triumfu víc díky pomalému tempu a štěstí, okolo později jmenovaného se zas vznášejí v poslední době otazníky. Zprávy z jeho tábora byly před Lexus Chase dost rozpačité a výsledek tomu nakonec odpovídal. O obou se dá říct strohá věta, že v dostihu nehráli podstatnou roli, sympatie a prostor pro zlepšení je spíš na straně „Boba“, ale to je tak v podstatě vše.
Standardní výkon předvedl vlastník podobného jména, tedy Boston Bob (17:1). U něj je ale vidět, že dlouhodobé zdravotní problémy ho limitují a možná, že distance přes 5 kilometrů už je nad jeho síly. Zmínit je třeba i jeho stájového druha, tedy On his Own (21:1), jenž se prezentoval v Leopardstownu nad očekávání dobře. Sice skákal tradičně doprava a na druhém místě by ho čekal asi málokdo, pravda je ale i to, že některým svým soupeřům v konci dost vadil.
Sympatický výkon podal i v cíli třetí Sam Winner, který jde stále nahoru, zarážející ovšem je i to, že některé sázkovky ho nabízí momentálně i v kurzech okolo 30:1. To už by byla samozřejmě mega hodnota, spíš si ale říkám, že v tom bude nějaký „zakopaný pes“. Když už bych tedy šel do podobného kurzu, volil bych spíš specialistu na místní dráhu, kterým je Giant Bolster. Tady na něj bývá spoleh, a i když vítězství by byl pořádný šok, tak umístěním by nepřekvapil.
Vyřazovací metodou se tak dostávám ke svému tipu, i když zkraje sezóny jsem mu moc nevěřil. Road to Riches začal totiž dřív, než známější jména, a tak jsem jeho vzestup přičítal hlavně formě, chcete – li „rozběhanosti“. Jeho poslední úspěch se ale tomu přičítat nedá, když většina soupeřů už měla start v nohách. Dobrou zprávou je i to, že v tomto startu dokázal, že nemusí chodit start – cíl, jak tomu bylo v předchozích případech. Po značně přepáleném začátku se dokázal usadit na druhou pozici, a i když při v oblouku do cílové roviny si prošel jistou krizí, dokázal se z toho vyhrabat. To naznačuje, že i distance Gold Cupu, která je delší, by mu neměla dělat problém. Myslím si tedy, že postupem času by se jeho kurz měl více přibližovat „Contimu“, možná až někam k hodnotě 5:1.
Takže to je takový můj předběžný pohled na některé velké dostihy cheltenhamského Festivalu, pokud bude čas, zkusil bych se podívat ještě na některé další. Doufám, že i pokud se někdo neinspiruje tipem, pomůže mu to v orientaci a aspoň si tak ušetří trochu času. V březnu hodně štěstí!