Whaler: Silviniaco bude zase „King“
Jak jsem zde nedávno avizoval, čas povánoční a sváteční je na ostrovech takovým prvním vrcholem „jumps season“. Tipař neví kam dřív skočit, já se ale zkusím alespoň na některé vrcholy podívat blíže.
Já jsem zde už jistý vánoční plán zveřejnil dříve, takže kdo nechce prošvihnout ty nejdůležitější překážkové dostihy v nejbližší době, může se podívat zpět. U nás je tento čas sice pro turf obdobím klidu, kdo se ale věnuje rodinným povinnostem, tomu většinou už moc času na dostihy nezbývá. Proto se nebudu dále zbytečně rozepisovat a pojďme se podívat na to, co nás čeká v nejbližších dvou dnech.
Na Štěpána bude v centru pozornosti závodiště Kempton, kde hlavním dostihem je samozřejmě King Georgie VI Chase. Tam jak je patrné i z titulku jsem si tip našel, zdržím se ale předcházejícího dostihu přes proutěnky, tedy Christmas Hurdle. Start je krátce po půl čtvrté a sestava je víc než zajímavá, když v roli favorita nastoupí prozatím suverénní Mullinsův svěřenec Faugheen (1,45:1). Ten je v osmi dosavadních startech dosud neporažený a i naposledy v Ascotu si soupeře nenechal přijít moc k tělu, kurz tomu ale odpovídá. Ani soupeři ale nebudou žádná ořezávátka, když druhým favoritem bude Irving (5,5:1), polobratr nám známého Ivanhowe, šestého z nedávného Japan Cupu. O tom, že dostatek třídy i rychlosti má, nemůže být pochyb i z jeho dosavadní kariéry na ostrovech. Mě se ale při svém posledním představení líbil i Hendersonův Sign of a Victory (8:1), když v handicapu zvítězil v podstatě zadrženě. Kůň na tuto disciplínu tak akorát a měl by jít ještě nahoru. Opomíjet se nedá ale ani Purple Bay (19:1), jenž naposledy zvítězil ve Wincantonu v dostihu, kde na poslední hirdě utrpěl pád výše zmiňovaný Irving. Nebýt toho, asi by zvítězil Irving, jistý si tím ale úplně nejsem. Kde leží hodnota v Christmas Hurdle je tedy jasné, já to ale radši vynechám a zůstanu u „King George“.
26. 12., 16:10 Kempton, Silviniaco Conti @ 3,25:1 V (bet 365), 2 body
O tomto koni jsem se tady rozepisoval nedávno, před jeho vítězství v Betfair Chase. Tenkrát se šlo na „soft“ půdě, v Kemptonu je zatím hlášena o něco rychlejší dráha, tedy „good to soft – good in places“. Myslím, že právě tento faktor staví do role výraznějších rivalů, než by byli za jiných podmínek, největší protihráče. Pojďme se na ně tedy podívat.
Nutno podotknout, že ve valné většině se jedná spíš o koně, kterým svědčí kratší distance než tři míle, na nichž se půjde. Z Irska přicestuje Champagne Fever (4,5:1), za nímž stojí vyhlášený tým Mullins – Walsh. Je jasné, že koně z této stáje nelze nikdy podceňovat a přehlížet nelze ani jeho poslední výkon z Clonmelu, kde v Gd. 2 dostihu na čtyři kilometry snadno zvítězil. Podle mě je to ale právě kůň spíš na tuto distanci a otázka je i jak si poradí s poměrně technickou dráhou v Kemptonu.
Dalším v řadě je vloni zde druhý Cue Card (7:1). Tenkrát se šlo na měkké dráze a bylo vidět, že mu to moc nevonělo. Myslím ale, že i místní dráha pro něj není to pravé. V Kemptonu se hodně točí, cílová rovinka je krátká a on potřebuje své soupeře spíš „ucválat“ strojovým tempem. Navíc v aktuální sezóně mi nepřijde v takové formě jako vloni. Lépe je na tom momentálně asi Dynaste (9:1), který tady vloni dokončil pátý a v konci už se hodně trápil. I on by měl být určitě koněm na kratší trať a je otázkou, nakolik mu pevnější půda pomůže.
Největším soupeřem tak může být Menorah (9:1), který se tady vloni do cíle vůbec nedostal, to byl ale jeho první start v sezóně. I ve zbytku to nebyla žádná velká sláva, do té aktuální ale nastoupil v super formě. V Charlie Hall Chase ve Wetherby zvítězil, když porazil i Silviniaca o 8 délek. Tenkrát to bylo ale na „good“ podkladu, dostih se odehrával ve vlažnějším tempu a v Menorah byl v závěru nejrychlejší. V následujícím startu sice už mému tipu podlehl, držel se ale poměrně statečně až do poslední překážky. Myslím, že distanci by prostát měl, o tom, že ideální pro něj není, ale jistě svědčí i to, že v květnu to zkusil v rovinovém dostihu v Sandownu na 3300 metrů a za vítězem (kterým byl velmi slušný Brown Panther) zaostal o necelých 8 délek.
Silviniaco Conti tady vloni zvítězil a i jeho poslední vítězný start v Haydocku napovídá, že za obhajobou má dobře nakročeno. Samozřejmě, že beru v potaz i vysychající půdu v Kemptonu, nemyslím si ale, že by to pro něj měl být problém. Dokázal už zvítězit i na podobném podkladu, spíš jde o to, že to nahrává koním, pro které je už distance trochu dlouhá. I když je to nebude stát tolik sil, pořád musí ty tři míle absolvovat. Dráha v Kemptonu je taková „placka“, na ostrovní poměry atypická, podle mě ale pro Silviniaca úplně ideální a i za výše zmíněných okolností by nemělo jeho obhajobě nic stát v cestě. A protože čas kvapí, podívám se hned na další den do irského Leopardstownu.
27. 12., Leopardstown 14:20, Hidden Cyclone @ 7,5:1 V (bet 365), 1 bod
I když irské dostihy sleduji dost zpovzdálí, povánoční program nemůžu opomenout a jeden z tipů jsem si našel i v dvoumílové Dial-a-bet Chase. Startovní listina ještě není uzavřená, ale myslím, že žádných zásadních změn už by doznat neměla (tedy kromě doplnění jmen žokejů, ale ty si lze domyslet).
Ani mě nepřekvapilo, že v rolích favoritů se překvapují nováčci z minulé sezóny, spíš, že v čele nabídky je anglický host Uxizandre (3,25:1). Ten v březnu na cheltenhamském festivalu po boji dokončil druhý v JLT Chase a následně v Aintree zvítězil v Gd. 1 dostihu. Oba dva ale byly na distanci čtyřech kilometrů, což by pro něj mělo být optimum. Pravda je, že naposledy zvítězil na dvou mílích v Cheltenhamu, i tam ale byli soupeři spíš z řad nováčků a tady ho bude čekat výrazně zkušenější konkurence.
I domácí Mullinsův Ballycasey (3,75:1) je podobný případ. Ten se na v březnu na Festivalu představil dokonce na třech mílích a v roli mírného favorita dokončil jako čtvrtý. Posledně se představil vítězstvím v přípravném dostihu v Gowranu, ale i to bylo na čtyři kilometry. Podle mě možná ještě o trochu „delší“ kůň než Uxizandre, ale určitě ne na dvě míle.
Zajímavá bude konfrontace s veteránem Sizing Europe (12:1), u něhož je neskutečné, že ve svých 12ti letech stále stíhá v této disciplíně. O tom přesvědčil v dubnu v Punchestownu, kde měl ale i trochu štěstí, když dva z favoritů (mimochodem i Hidden Cyclone) se do cíle nedostali. Tady zvítězil v roce 2012 a vloni byl čtvrtý, neříkám, že je nemožné, aby znovu netriumfoval, bez nějaké té souhry okolností si to ale představit nedokážu.
Hidden Cyclone v tomto dostihu vloni dokončil druhý, za poslední překážkou mu ale cestu zkřížil pozdější vítěz Beneficient. I když to komisaři dlouho rozebírali, nakonec nechali pořadí v cíli beze změny. Zmínit musím i třetího v cíli, jímž byl Arvika Ligeonniere, což byl velmi slušný dvoumílový kůň. Cyclone následně bral dvě druhá místa, když v lednu v Ascotu nestačil na krále této disciplíny, Sire de Grugy a v Cheltenhamu nastoupil v příliš dlouhé Ryanair Chase. Rozhodně to nebyly špatné výsledky, další dva starty jsou ale označeny varovným „F“ (tedy fell – spadnul). O tom prvním jsem se zmínil v předchozím odstavci (o Sizing Europe), byla to celkem nevinná chyba, skončila ale pádem. Další pád přišel při prvním startu v aktuální sezóně, když v Thurles šel skoro na čtyři a půl kilometru a k zemi šel na poslední překážce. Domnívám se tedy, že už mohlo jít i o důsledek únavy. Trenér Hanlon se ale dušuje, že v poslední době skákání („schooling“) hodně trénovali a že „Cyklón“ to zvládá velmi dobře.
Je pravda, že předtím neplatil za nějakého nespolehlivého skokana a já jeho poslední dva pády připisuji spíš nešťastné souhře okolností. I vloni si vybral v tomto dostihu dost smůly a věřím, že tentokrát to může otočit. Hodně štěstí!