Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Whaler: Simonsig ve stopách „Sprintera“

Whaler: Simonsig ve stopách „Sprintera“

Po včerejším galapředstavení Thistlecracka nabízí dnešní Cheltenham další zajímavé dostihy. Já jsem se kouknul na vrchol dne, Shloer Chase, ale i na nováčky.

Včerejší tip sice nedopadl moc slavně, v Cheltenhamu totiž dost pršelo, a tak původně ohlášená půda „good“ byla už ráno měkčí, a po třetím dostihu dokonce „soft“. Z toho bude vycházet tentokrát, musím se ale ještě vrátit ke včerejšímu dostihu, kde podle předpokladů své soupeře zválcoval Thistlecrack. Ten měl tentokrát roli obtížnější, když stáj Gigginstown a jejich Marinero se mu snažili znepříjemnit život na špici. Z toho vyplynuly i nějaké chyby, s kterými se ale předběžný favorit Gold Cupu vypořádal dobře. Co mě ale trochu zaujalo, že trenér Tizzard po dostihu prohlásil, že další start by měl být při Hennessy mítinku, kde se rozhodne, kam se vydají o vánocích. Cílem má být sbírání zkušeností, mám ale obavu, aby těch startů nebylo až příliš. Přece jen, riziko pádu či zranění se nedá nikdy vyloučit. Uvidíme tedy, jak této hvězdě „Road to Cheltenham“ vyjde, já mu budu každopádně držet palce a doufat, že se nic nestane.

Tolik tedy na úvod a teď už k dnešním tipům. Budu postupovat chronologicky a začnu s nováčky.

Cheltenham 13. 11., 14:20, Three Stars @ 8:1 V (bet 365), 1 bod

Arkle Trophy Trial Chase pro nováčky na dvě míle je favoritem Nichollsův Le Prezien (1,7:1). Což už mě dost zaujalo, že v dostihu, kde se představují koně přicházející z proutěnek, a s těžkými skoky mají minimum zkušeností, je na někoho takhle malý kurz. Já nepochybuji o tom, že tohle je určitě talent a do budoucna o něm uslyšíme. V poli ale vidím minimálně dva koně, o kterých se to dá říct taky.

Na kurzu se asi projevují dvě věci. Tou první je jeho druhé místo z minulé sezóny, když v Aintree v Gr. 1 proutěnkách prohnal výborného Yorkhilla. To bylo ale na čtyři kilometry, které si myslím by pro něj měly být lepší. To se ukázalo i při jeho prvním startu na chase, když na dvou mílích dokončil druhý. Sice to byl dobře obsazený dostih a rychlá půda pro něj nebyla, přesto by pár set metrů navíc ocenil.

Tou druhou věcí je to, že na ostrovech se hodně dá na statistiky. A trenér Nicholls v posledních osmi letech ovládl tento dostih pětkrát. To je jistě obdivuhodné, kůň ale o tom nic neví. Každopádně kurz na Le Prezien mi přijde opravdu malý.

Mezi jeho pěti soupeři vyčnívají hlavně dva od irského trenéra De Bromheada. Více důvěry má Some Plan (5,5:1), který minulou sezónu strávil právě u Nichollse. Temperament a rychlost z něj doslova čiší, možná ale až příliš. Ve svém starém působišti nosil pomůcku zvanou „hood“ (tedy kryty na uši, které koně uklidňují), při svém prvním startu na těžkých skocích jí ale neměl. V dostihu, kde se proti němu postavil jen jeden soupeř bez problému zvítězil start-cíl. Bylo ale vidět, že žokej Mullins někdy situaci neměl úplně pod kontrolou. I tentokrát od něj očekávám ofenzivní taktiku, možná to dotáhne až do vítězného konce, může se ale stát, že to přežene a dojdou mu síly.

Víc se mi tedy líbí druhý irský vyslanec, Three Stars. Ten už má na kontě v aktuální sezóně dva vítězné starty nad velkými překážkami. Já jsem viděl oba, obzvlášť v tom posledním ale působil velmi jistě. Je to takový silový typ koně, kterému by cheltenhamský kopec neměl dělat problémy, rovněž tak „soft“ půda. Je pravda, že kvůli svým dvěma úspěchům ponese nejvyšší váhu v poli, zas tak velký rozdíl oproti ostatním to ale není. Plus vidím i v tom, že do jeho sedla byl angažován šampión „Rudla“ Johnson, který místní reálie dobře zná.

Jak už jsem napsal, na startu budou koně, kteří s disciplínou chase teprve začínají, takže je zbytečné se rozepisovat o jejich předchozích kariérách. Já tady dám na osobní dojem, a Three Stars bych určitě v takovém kurzu nenabízel.

Cheltenham 13.11., 14:55, Simonsig @ 5:1 V (bet 365), 1 bod

V hlavním dostihu dne, Shloer Chase na dvě míle půjde na start osm koní, reálné šance by ale měli mít čtyři. Tady jsem váhal déle, zda-li se přiklonit na stranu nastupující generace nebo k těm zkušeným a prověřeným, a nakonec jsem zvolil tu druhou možnost.

O tom, že by mělo jít o vyrovnaný dostih svědčí i kurzy, když do role mírného favorita byl ustanoven Fox Norton (3,75:1). Ten si v minulé sezóně připsal dvě třetí místa na velkých mítincích tady a v Aintree, na závěr pak zvítězil v cl. 2 chase na místní dráze. To by z něj tady favorita jistě nedělalo, do té nové sezóny vstoupil ale víc než impozantně. Před třemi týdny si tady se soupeři v handicapu doslova pohrál, když v cíli měl náskok 11 délek. Jako šestiletý kůň by měl jít ještě nahoru, a je třeba dodat, že aby mohl pomýšlet na další triumf, bude to i potřebovat.

Druhý zástupce nové generace je nejvýše zatížený Top Gamble (8:1). Ten si připsal v únoru skalp bývalého vítěze Champion Chase, Dodging Bullets, který ovšem nebyl zrovna v top formě. Následně si poradil se soupeři v irském Fairyhouse v Gr. 2 dostihu, jenže tam zas nebyla konkurence nijak oslnivá. Právě za tyto úspěchy je tady penalizován a u sázejících moc populární není (open na něj byl okolo 4,5:1). Já musím přiznat, že na mě nedělá úplně dojem rychlíka na dvě míle, spíš bych ho viděl na delší distanci. Alespoň mu ale hraje do karet měkčí půda.

To Special Tiara (4:1) by si jistě přál pevnější podklad. On je zvyklý chodit start – cíl a vydržet jeho tempo není pro ostatní snadné. Je tedy jasné, že čím je dráha rychlejší, tím mu to „odsejpá“ lépe. To dokázal i v březnu, když byl třetí v Champion Chase, poté ale trochu zklamal v irském Punchestownu, kde byl nad jeho síly i můj tip.

Simonsig je kůň, který by jistě byl hvězdou této disciplíny, kdyby ho nepronásledovaly zdravotní problémy. V sezóně 12/13 neměl soupeře, pak ale zmizel ze scény a objevil se až vloni v listopadu. Comeback po takové době to nebyl vůbec špatný, když skončil druhý v proutěnkách na čtyři kilometry. Pak se ale zranil znovu a vrátil se až v dubnu, ve zmiňovaném startu v Punchestownu, kde porazil Special Tiaru. On tehdy byl třetí, a bylo vidět, že na pevném podkladu tu rychlost jako mladší už nemá. Právě měkčí podklad by se mu měl ale líbit, a je známo, že právě na takové dráze běhají lépe ti „opotřebovanější“ koníci.

Za zmínku stojí i to, že vloni v tomto dostihu zvítězil jeho stájový kolega, Sprinter Sacre, který měl za sebou také zdravotní komplikace. Sice ne takového rozsahu, ale je vidět, že trenér Henderson to s takovými koňmi umí. Já myslím, že šance, že tady Simonsig restartuje svojí kariéru je větší, než naznačuje kurz a za menší vklad ho podpořím. Hodně štěstí!