Whaler: Statistika nuda je…

Whaler: Statistika nuda je…

„… má však cenné údaje“, zpívá se v jedné pohádkové písni. A protože do zahájení cheltenhamského Festivalu zbývá nějakých deset dnů, proč se nepodívat na některé dostihy z trochu netradičního pohledu.

Možná někdo může namítnout, k čemu nějaká statistika. Kůň stejně neví, jakou má ten pán, co ho trénuje, úspěšnost v tom či onom dostihu. Ale ať chceme, či ne, každý kdo tipuje nebo sází, stejně se statistikami přijde do kontaktu. Na ostrovech je to jedna z nejpopulárnějších sázkových metod, a i když já nejsem úplně její zastánce, nějaké užitečné informace se ze statistik načerpat dají.

Co se týče těch sázkových metod, těch je samozřejmě vícero a asi by se o tom dala napsat kniha. Ti začínající se většinou chytají osvědčených žokejů nebo trenérů, postupem času se ale propracovávají dále. Hodně početná skupina je sázkařů „tutovek“, která sice mívá  množství úspěšných tipů, od svých stoupenců vyžaduje ale i značné finanční prostředky. Dále na dostizích potkáte lidi, kteří sázejí podle časů, podle původů, někteří měří i metry, které kůň naběhal a kalkulují s tím, o kolik délek by se posunul, kdyby… Možná si někdo vzpomene i na jiné zajímavé postupy, asi bude nejlepší si vzít od každého trochu, o tom jsem ale psát nechtěl.

Vraťme se tedy ke statistikám. Jak už jsem poznamenal, je tato metoda na ostrovech nesmírně populární a to nejen, co se týče dostihů. Stačí si na přečíst nějaké fotbalové preview (třeba na stránkách Sportinglife) k anglické Premier League. Nebudete se stačit divit, kolik údajů se tam dozvíte. Kolik zápasů na tom či onom hřišti tým nevyhrál, kolik gólů obdržel, kdo nejvíce skóroval jako první, v které minutě nejčastěji padne poslední branka zápasu atd.

Dostihy samozřejmě přinášejí takových údajů ještě více, je ale zajímavější, jak se statistika promítá do výsledného sázkového kurzu. Kolikrát jsem si říkal, jak je možné, že jistý kůň je v dostihu spolufavoritem, když v poslední době nic neukázal. A pak jsem se dočetl, že v trenér zvítězil v posledních deseti edicích tohoto dostihu šestkrát. Kůň o tom nic neví, ale přesto je schopen i zvítězit. Kdo sport na ostrovech sleduje blíž, jistě ví, o čem mluvím.

S blížícím se Festivalem na statistiky narazíte opět častěji a ve větší míře. Pro ty, kteří nemají čas ani chuť vyhledávat některé údaje na Wikipedii, uvedu zde některé zajímavosti těch největších dostihů pro starší koně. Ke každému z nich uvádím posledních pět vítězů (v závorce jméno trenéra a kurz v jakém odskakoval) a to, co podle statistik může hrát pozitivní nebo negativní roli (čerpal jsem ze stránek Attheraces). Kdo ví, třeba se to bude za necelé dva týdny hodit…

CHAMPION HURDLE

Ruby Walsh se stále nerozhodl, zda-li zvolí pro tento dostih nadějného Faugheen (2:1) nebo veterána Hurricane Fly (8:1). Zajímavé je i nedávné prohlášení trenéra New One (4:1), Twistona-Daviese, že jeho svěřenec by zde měl mít stejný kurz jako favorit Faugheen.

Posledních 5 vítězů: Jezki (10:1, Harrington), Hurricane Fly (2,6:1 f, Mullins), Rock on Ruby (12:1, Nicholls), Hurricane Fly (3,75:1 f, Mullins), Binocular (10:1, Henderson)

Pozitiva: na posledním Festivalu se umístil do čtvrtého místa; absolvoval Fighting Fifth Hdl nebo Kingwell Hdl; trenér Henderson nebo někdo z Irska

Negativa: věk 5 let nebo 11 a víc; vítěz International Hdl nebo Christmas Hdl; vloni se na Festivalu neumístil

MARES HURDLE

Možná může někdo namítnout, že tento dostih není tak významný, já ho ale mezi ně řadím. V týdnu byla škrtnuta Aurore d´Estruval, a tak momentální kurz na favoritku Annie Power je 1,6:1. Stále sice ještě není definitivní, jestli se „Anička“ nezúčastní World Hurdle, zdá se to ale velmi pravděpodobné. Trenér Fry prohlásil o „černém koni“ dostihu, Bitofapuzzle (17:1), že nastoupí jen v případě, že půda bude „really testing“.

Posledních 5 vítězů: šestkrát za sebou zvítězila Mullinsova Quevega (vždy jako favoritka, v kurzech 3:1, 2,5:1, následně okolo 1,7:1)

Pozitiva: nováček; trénovaná v Irsku; pro anglické klisny je nejzásadnější Warfield Mares Hdl v lednu v Ascotu, z něhož v posledních šest edicích vzešly čtyři druhé klisny; negativa nejsou uvedená žádná

CHAMPION CHASE

Žádné zásadní změny na trhu tohoto dostihu nenastaly, snad jen to, že trenér Hanlon prohlásil, že Hidden Cyclone nepoběží jako vloni Ryanair Chase a jeho kurz šel mírně dolů na 13:1.

Posledních 5 vítězů: Sire de Grugy (3,75:1 f, Moore), Sprinter Sacre (1,25:1 f, Henderson), Finians Rainbow (5:1, Henderson), Sizing Europe (11:1, De Bromhead), Big Zeb (11:1, C.A. Murphy)

Pozitiva: běžel Tingle Creek Chase nebo vloni Champion Chase; do druhého místa vloni v Arkle; zvítězil v Desert Orchid Chase; kurz maximálně 6:1; odchovaný ve Francii

Negativa: nevyhrál Gd. 1 dostih, neumístil se vloni na Festivalu, věk 11 a víc, kurz 13:1+; obhájce; neběžel v tomto roce

RYANAIR CHASE

Do pozice jednoho z největších hráčů tohoto „mladého“ dostihu se posunul po nedávném vítězství v Ascot Chase Balder Succes (7:1). Naopak tuto pozici oproti začátku sezóny vyklidil Taquin du Seuil (15:1), který by měl směřovat do některého z handicapů.

Posledních 5 vítězů: Dynaste (4:1 f, Pipe), Cue Card (4,5:1, Tizzard), Riverside Theatre (4,5:1, Henderson), Albertas Run dvakrát (15:1 a 7:1, O´Neill)

Pozitiva: běžel King George Chase; do třetího místa v Ascot Chase; běžel vloni Ryanair Chase; prověřený na třech mílích

Negativa: nevyhrál v Cheltenhamu; nevyhrál Gd. 1 dostih; není mezi prvními třemi favority; vyhrál Petersborough Chase; zatím (od roku 2005) nevyhrál žádný Ir

WORLD HURDLE

Před týdnem jsem psal, že je krajně nepravděpodobné, že se loňský vítěz More of That vydá za obhajobou. Téměř okamžitě poté se ale objevilo prohlášení manažera stáje, který prohlásil, že kůň sice v práci krvácel, poslední testy ale vyšly dobře, takže by měl do dostihu nastoupit. Následně se ale vyjádřil trenér O´Neill, že situace až tak dobrá není, a momentálně už ho v nabídce pro tento dostih nenajdete. Zajímavý posun zaznamenal i Zarkandar, který se kurzově vyrovnal stájovému kolegovi Saphir du Rheu (oba okolo 5:1). Prvně jmenovaného má jezdit Noel Fehily, když stájové jedničce, Samu Twistonu-Daviesovi byla naposledy v Ascotu vytýkaná nedostatečná trpělivost (kdo dostih viděl, udělá si obrázek sám). Rock on Ruby (8:1) tak momentálně na jezdce čeká.

Posledních 5 vítězů: More of That (8,5:1, O´Neill), Solwhit (9,5:1, Byrnes), v letech 2009 -2012 zvítězil Nichollsův Big Buck´s (poprvé 7:1, následně okolo 1,8:1 f)

Pozitiva: obhájce nebo druhou sezónu na proutěnkách; běžel Cleeve Hdl, Long Walk Hdl nebo vloni World Hdl; poslední start vyhrál; zvítězil v pattern dostihu na tři míle

Negativa: věk 5 let nebo 10+, chodí start – cíl; není mezi prvními čtyřmi favority; vloni ve World Hdl neumístěný; poslední start nebyl do druhého místa; trénovaný v Irsku

GOLD CUP

Ještě nedávno se zdálo, že irský mág Willie Mullins „nebude“ mít pro tento dostih koně, když jeho dvojka On his Own (34:1) a Boston Bob (26:1) příliš pozornosti nepoutala. Mezi velmi široký střed pole tohoto dostihu se ale posunul Djakadam (13:1), tak že by teda přece jen? Zajímavé je i to, že poměrně bez zájmu stále zůstávají Bobs Worth (17:1) nebo Nichollsova „dvojka“ Sam Winner (26:1). Majitelé Coneygree (11:1) se stále nerozhodli, zda Gold Cup nebo RSA…

Posledních 5 vítězů: Lord Windermere (21:1, Culloty), Bobs Worth (3,75:1 f, Henderson), Synchronised (9:1, O´Neill), Long Run (4,5:1 f, Henderson), Imperial Commander (8:1, Twiston-Davies)

Pozitiva: běžel King George Chase nebo Lexus Chase; druhá sezóna na těžkých skocích; vloni byl na Festivalu do druhého místa; 1. – 3. favorit; neběžel v tomto kalendářním roce

Negativa: nikdy nevyhrál Gd. 1 dostih; nemá rating 166+; nevyhrál v aktuální sezóně; při posledním startu nebyl do druhého místa; šestiletý nebo 10+

Doufám, že se vám z toho nezamotá hlava a v březnu hodně štěstí!