Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Whaler: Tip do Kemptonu

Whaler: Tip do Kemptonu

Dnešní dostihy v Kemptonu.

Kempton 15:00, Surtee du Berlais @ 12:1 V/U (umístění 1-2 @ 3,75:1), 1 bod

V Kemptonu se dnes v OLBG Mare´s Hurdle na třech mílích utká sedm klisen. Favoritkou je Jessber´s Dream (2,5:1), která už je v těch větších dostizích zavedeným jménem. V Sandownu zvítězila v únoru v Gr. 2 dostihu, dobře se držela i v dubnu v irském Fairyhousu, kde byla druhá. Třídou tady z pole trochu vyčuhuje, zatím ale nejdelší trať na jaké běžela, bylo lehce nad čtyři kilometry. I když Kempton je rychlá dráha, je otázkou, jak se s tím popasuje. Co jsem viděl některé její běhání, připadalo mi, že v konci toho už měla celkem dost.

Tady ponese nejvyšší váhu, stejně jako loňská vítězka tohoto dostihu, Morello Royale (13:1). U té je jasné, že místní dráha a tato distance jí pasují, vloni ale nebyl tento dostih tak dobře obsazen a také měla nejméně kilo ze všech. V dalších startech se jí už moc nedařilo, což se promítá i na jejím kurzu.

Jako taková „jistota“ vypadá Rons Dream (3,75:1). Ta byla na březnovém mítinku v dostihu pro klisny devátá (z devatenácti startujících), při dalším startu ale zvítězila v handicapu v Ayru. To bylo na třech mílích, a za tento start je dokonce lépe hodnocená, než favoritka. Každopádně, u ní by z délky dostihu neměly panovat žádné obavy.

Své fanoušky má i Miss Crick (7:1), která běhala i v létě, takže už je rozběhaná (výše zmíněné klisny i můj tip sezónu teprve zahajují). Tato klisna ale vyhledává hlavně pevnou dráhu a dnes je v Kemptonu měkčí půda (oficiálně „good to soft, soft in places“ a odpoledne by mělo pršet). Vypadá jako rychlejší klisna, a většinou běhala na dvou mílích. I u ní je tedy otazník, jak prostojí takto dlouhou trať. Zbývají Run Ructions Run (9:1), která běhá hlavně přes velké překážky, a Magic Money (51:1), jenž by třídou stačit neměla.

Já si tedy vybral jednu z méně zatížených v poli, Surtee du Berlais. Také ona běhala zatím kratší dostihy, ale já si myslím, že o ty tři míle si vyloženě říkala. Většinou jí musel žokej podporovat téměř celý průběh, aby se rozběhla teprve v samém závěru. Nicméně v dubnu zaznamenala v Kemptonu vítězství v menším dostihu, takže je dobré, že už to tady zná. Na této úrovni se ukázala zatím jen jednou, když v Tauntonu koncem minulého roku doběhla třetí.

Tato forma je tady zajímavá i z jiného pohledu. V Tauntonu byla na startu i dnešní favoritka, Jessber´s Dream, která byla tehdy druhá, o pět délek před „Suritee“. To zas není tak moc, vezmeme-li v potaz, že nosily stejnou váhu. Dnes má můj tip oproti tomuto startu o 3,5 kg méně, takže čistě matematicky nevychází oproti favoritce vůbec špatně. Samozřejmě, jedná se o rok starou formu, takže se o to nedá opřít, jisté vodítko to ale být může. Podívám-li se na rozdíl kurzů mezi oběma klisnami, tak Surtee du Berlais musím za jednotku zkusit. Hodně štěstí!

Ferdinand Minařík