Whaler: Tři mušketýři pro Velkou národní

Po pátečním super dostihu Melling Chase se v Aintree pomalu vše schyluje k samotnému vrcholu, sázkařskému šílenství zvanému Grand National. Na vyprodané závodiště se chystá 70 tisíc diváků, další davy to budou sledovat z domova a já samozřejmě nemůžu chybět.

Na úvod musím ještě poznamenat, že Melling Chase byl opravdu zážitek a kdo tenhle dostih neviděl, měl by na něj někde na internetu určitě mrknout. To co předvedl Sprinter Sacre se myslím vidí jen někdy za pár let, ale i zbývající trojka (Cue Card, Flamenstar i Finian Rainbow) mu vzdorovala hodně statečně a ještě teď z toho mám husí kůži…

Takže to na úvod a teď vzhůru na Grand National. Vybrat vítěze nebo jen šancového koně ve čtyřicetičlenném poli bývá někdy překvapivě snadné. Anglický systém handicapu skýtá občas zajímavé skulinky a pak stačí trocha štěstí a trefa je na světě. V roce 2008 Comply or Die (8:1), 2010 Don´t Push It (11:1) nebo vloni o nos druhý Sunnyhillboy (17:1), to byly tipy, které přišly tak nějak samy od sebe. Ale jsou ročníky, kdy je rozhodování pro toho správného koně opravdu těžké. Letos je to podobné, na úvod objasním proč jsem se některým koním vyhnul.

S nejvyšší váhou jde na start můj oblíbený Imperial Commander (18:1), ovšem i když se po dvouleté pauze uvedl víc než slušně, handicapy jeho parketou nikdy nebývaly, stejně tak jako dráha v Aintree. Největší přízni sázejících se zatím těší koně trenéra Teda Walshe, On His Own (9:1) a Seabass (11:1). Prvně jmenovaný padl loni v druhém kole na Bechers Brooku, když vypadal ještě plný sil, do cíle ale ještě zbývalo daleko. Seabass líp běžet nemohl, když dokončil blízko třetí, tentokrát ale nastoupí s vyšší známkou. To jsou důvody, proč se souboji Ruby vs. Katie Walsh radši vyhnu.

Z této centrály je i Colbert Station (12:1). Poté, co si ho vybral Tony Mc Coy, šel jeho kurz dolů a není se co divit, neboť měl jistě z čeho vybírat. Jeho sobotní partner ale neokusil ani místní specifické skoky, ani extrémní distanci. I u dalšího irského hosta, jímž je Chicago Grey (14:1), jsou jisté otazníky okolo toho, jestli maratónská trať je to pravé. Vloni druhý Sunnyhillboy (17:1) se bude muset vyrovnat s výrazně vyšší známkou a i velšské želízko v ohni, Teafortree (17:1) stojí v handicapu asi výš, než by potřeboval

Já jsem si po této selekci vybral nakonec jiné tři koně. Může to znít poněkud prapodivně, ale v podobném dostihu, jako je Velká národní (nebo i Velká Pardubická) to svůj smysl má. I při sebelepším výběru se může stát, že váš kůň jde k zemi na první překážce, je po zábavě a vy tak můžete čekat na další ročník. Navíc kurzy jsou v tomto dostihu opravdu vysoké, a tak i někdy pouhé místo může vyrobit mírný plus. Vybral jsem něco z širokého okruhu favoritů i jednu „šílenost“ (všechny sázky jsou u Bet 365, která tady vyplácí místo až na „tabuli“).

Aintree 17:15, Ballabriggs @ 21:1 V/M, 2 body

                        Cappa Bleu @ 13:1 V/M, 1 bod

                        Any Currency @ 101:1 V/M, 1 bod

Můj hlavní tip je předloňský vítěz Ballabriggs, příjde mi, že je tady až moc podceňován. Nemá sice v aktuální sezóně bůhvíjaké výsledky, ale ty neměl ani před dvěma roky, když tady zvítězil. Je to typ koně pro tento dostih jako stvořený a to jistě ví i jeho trenér Mc Cain, který tak radši obětuje celou sezónu jen pro Grand National. Vloni byl Ballabriggs šestý a to za celý rok absolvoval jen jediný start. Navíc byl tehdy v handicapu o 8 liber výš než letos, a tak nevidím důvod, proč by nemohl opět promluvit do boje o vítězství.

I Cappa Bleu může letos využít sníženého rankingu a i on vloni podal víc než slušný výkon, když dokončil čtvrtý s 12ti délkovou ztrátou na vítěze. Jednalo se o jeho první představení v tomto dostihu a nabyté zkušenosti by měl tentokrát zúročit. Vloni totiž nabral ztrátu na vedoucí skupinu po druhém překonání Bechers Brooku, když se před ním motala skupina volných koní a to už ve zbytku dostihu smazat nedokázal. K sázce mě láká i jakési „velšské prokletí“ v GN, nikdo z Walesu totiž nezvítězil od roku 1905. Tentokrát mají na startu silnou sestavu (kromě Cappa Bleu i  Teaforthree, Always Waining nebo Saint Are), někdy se to zlomit musí, tak proč nebýt tak trochu „při tom“.

Co se týče Any Currency, tak tady hraju především kurz. Desetiletý matador sice není bůhvíjaká hvězda (taky tady nastoupí s jednou z nejnižších vah), jinak ale splňuje všechny předpoklady, aby nebyl v Aintree jen do počtu. Vytrvalost ukázal koncem ledna v North Yorkshire Grand National, v průběhu pracuje nejlépe blízko čela dostihu a i místní specifické překážky si vyzkoušel letos v Becher Chase. Tenkrát se sice do cíle nedostal, když skončil na Canal Turnu, tento skok ale už nadělal problémy i jiným koním. Když vezmu v potaz, že jeho momentální rating přibližně odpovídá i jeho formě a schopnostem, přijde mi kurz na něj dost nesmyslný. Pokud zvládne záludnosti prvního kola, může to být zajímavé…

Přeju hodně štěstí, dobrý obraz a ostrý zvuk!

foto: Ballabriggs při svém triumfu v Aintree