Whaler: V březnu v Cheltenhamu zavládne „Mai“

Po krásném úterý to byla včera pěkná sprcha, když mým vybraným favoritům se vůbec nedařilo. Pořád je ale jen polovina Festivalu, takže dost času to napravit

Un de Sceaux včera podlehl pekelnému tempu, které na rychlé dráze nastolil spolu se Special Tiarou. Přece jen se tak vyplnili obavy odborníků, jak se tihle dva spolu v jednom dostihu srovnají. Ale tahle prohra tolik nebolí, protože způsob, jakým vyhrál Sprinter Sacre byl dech beroucí. Já jsem tomuto koni po trablech se srdeční arytmií a loňské sezóně už nevěřil, ale takový mu komeback mu ze srdce přeji. RSA Chase se zas sice odehrávala v pomalejším tempu, jak jsem předpokládal, jenže More of That celý dostih nemohl najít nějakou klidnou pozici a po dostihu prý krvácel. No, co se dá dělat, i takové věci se stávají. Budu mu přát, aby se z toho vyhrabal a do budoucna snad najde svojí parketu. Přece jen se mi včera zdálo, že z těch tří mílí má jeho tým strach. Nechme ale bilancování a pojďme se podívat na dnešek.

Pro ten už jsem předem avizoval tip na favorita World Hurdle, kterým je Thistlecrack. Dokonce kurz na něj mírně vystoupal, když „good ground“ by měl pomoci oživit obhájce Cole Harden. Já ale věřím, že „Crack“ to zvládne i na tak. A teď už k novým analýzám.

Cheltenham 17. 3., 14:30, Bristol de Mai @ 6:1 V, (bet 365), 1 bod

V úvodní JLT Novice´s Chase se na čtyřkilometrové trati postaví na start desítka nováčků a dá se říct, že se jedná o dost otevřenou záležitost. Mě tu ale přesto jeden z pole trochu „vykukuje“.

Začnu ale těmi druhými. Hobbsův Garde la Victoire (5:1) byl původně hlášen do dvou mílového dostihu pro nováčky, z kterého se ale uklidil, protože nechtěl nastoupit proti nepřemožitelnému Douvanovi. Možná trochu škoda, protože já věřím, že by ho trochu potrápit mohl. Na delší distanci už se mi ale tak nelíbí, přece jen, v úvodu bývá trochu chtivý a s žokejem se přetahuje. Tady by mu tak síly v konci mohly chybět. Jeho tým to zkouší i kvůli pevnějšímu podkladu, jaký panuje v Cheltenhamu od včerejška.

Stejný kurz má i rský Outlander, který běhal v aktuální sezóně jen na čtyřech kilometrech, kde dosáhl tří vítězství. Ono ale u nováčků se to obecně těžko odhaduje, jaké ty triumfy mají hodnotu. Každopádně distance by měla být ideální, trochu otazníkem je půda, když na „good“ podkladu se mu zatím tolik nedařilo. Vloni byl tady na podobné půdě šestý, i když to bylo na proutěnkách.

Trochu vyšší kurz má Black Hercules (6:1), kterého bych viděl spíš na třech mílích. Naposledy v irském Navanu na této distanci padl ve vítězné pozici na poslední překážce, ze stejné tratě je i jeho předchozí triumf z Warwicku. Určitě velmi talentovaný kůň, vloni ho ale sužovaly zdravotní problémy a tak možná proto jeho tým zkouší kratší trať. Mě se tenhle nápad moc nelíbí.

Z těch, co si můžou dělat jisté šance je tu i L´Ami Serge (9:1). Naposledy v roli velkého favorita poražen, to bylo ale na dvou mílích, kde měl problém akceptovat tempo. Čtyři kilometry by mu měly sedět určitě víc, a alespoň na zisk dotace tady může pomýšlet. Na vítězství by to ale stačit nemělo.

Tím největším adeptem na zisk trofej je pro mě Bristol de Mai. Ten se ze začátku sezóny trochu hledal, když také začínal na dvou mílích. V Kemptonu ale utrpěl drtivou porážku od „šílence“ Ar Mad (což ale jak se ukázalo později, zas takovou ostuda nebyla), a pak mu jeho tým distanci prodloužil. Také mu trochu změnili taktiku, když už ho nenutí se schovávat v poli, ale může si volně cválat. To se mu evidentně zalíbilo a zaznamenal tři vítězství v řadě, kterých dosáhl s pohodlným náskokem.

I když tedy má tak z okruhu favoritů nejvíc startů, únava by se na něm projevit neměla, protože v posledních startech si to v podstatě jen odcválal dokola. Nakonec dá se to prezentovat i tak, že má nejvíc zkušeností. Půda by možná mohla být trochu měkčí, ale ten good ground nevidím jako výhodu pro nikoho ze soupeřů.

Když to tedy shrnu, největšího soka vidím v Garde la Victoire, který už můj tip dokázal porazit v listopadu. To bylo ale na kratší distanci a tady jsou karty rozdány jinak. Black Hercules by nejspíš ocenil delší trať a Outlander nemá úplně nejlepší zkušenost s místním kopcem. Bristol de Mai je pro mě optimálním typem pro tuto distanci i dráhu, jeho trenér Twiston – Davies tady včera vyhrál dva dostihy. Je teda vidět, že stájová forma tam je, kurz bych viděl o bodík níž.

Cheltenham 17. 3., Village Vic @ 34:1 V/M (místo 9,25:1), 1 bod

Ve čtyřkilometrové Ryanair Chase je jasným favoritem loňský vítěz nováčkovského dostihu na této trati, Vautour (1,8:1), jenže začíná to okolo něj dost „smrdět“ (nakonec jeho jméno v překladu znamená Sup). Já ho mám rád a vloni, když to tady zválcoval o 15 délek, jsem ho hrál.

Do nové sezóny vstoupil ale jeho majitel Rich Ricci s vizí, že mu vyhraje Gold Cup. To jsem moc nepochopil, protože „Sup“ je podle mě na čtyři kilometry eso, umí nasadit ostré tempo a z něho ještě zrychlit. Moc jsem si ho tedy na třech mílích (a víc) nedokázal představit, nicméně ve vánočním v Kemptonu byl druhý. To bylo jeho první vystoupení na vytrvalecké distanci, takže se dá říct, že obstál se ctí. Myslím ale, že to dal spíš svojí enormní třídou, než vytrvalostí. Těsně před cílem ho totiž chytil Cue Card, u něhož také nejsem přesvědčen, že je nějaký „stayer“.

Ještě před necelými dvěma týdny prohlásil majitel Vautoura, že buď poběží GC nebo zůstane doma. Velkým šokem se tak stalo jeho další rozhodnutí, když v úterý sdělil, že „Sup“ nastoupí do Ryanair Chase. Už jsem si říkal, že by tak znenadání prozřel, jenže zdá se, že celá změna plánu má jiné pozadí. V Racingpostu stojí v analýze na tento dostih: „It´s a slight concern that VAUTOUR has not impressed in his recent work at home and therefore wasn´t thought capable of giving the Gold Cup his best shot“. Tedy, že poslední práce se asi moc nevydařila. Ono by to zas nebyl takový div, že občas když se koně natahují na delší distanci, než je jejich optimum, tak to může mít negativní dopad. Už podle té hlášky z RP je vidět, že na tom asi něco bude, když do dostihu nakonec nastoupí 15 koní. To je na takovou zkoušku velký počet, normálně to bývá tak kolem osmi. Ale asi cítí svou šanci, že „Sup“ nemusí být úplně ready, takže to chtějí zkusit. Projevuje se to i na kurzu na něj, který bych za normálních okolností odhadoval tak na 1,5:1.

Největší naděje na Supův skalp si můžou dělat vyslanci sponzora dostihu, Road to Riches (9:1) a Valseur Lido (13:1). Problém ale je to, že tohle jsou zrovna vytrvalci, kteří mají své optimum na třech mílích a možná i dál. Vždyť prvně jmenovaný byl vloni v Gold Cupu nedaleko třetí, ten druhý vypadal jako vítěz v nedávno konané irské edici, jenže na poslední překážce vysypal žokeje. Já jim teda moc nevěřím a zajímavé je i to, že v (byť nedlouhé) historii Ryanair Chase ještě nikdo z koní, patřících majiteli této letecké společnosti, nevyhrál. A to měli vloni na startu takové eso, jako Don Cossack.

Já jsem se tedy poohlédl po koních, kterým pasují ty čtyři kilometry a z nich je nejlepší asi Al Ferof (15:1). Je mu už 11 let, přesto zkraje sezóny zvítězil v Huntigtonu v takto dlouhé zkoušce. Jenže krom toho, že už není nejmladší, na jeho výkony se nedá moc spolehnout. Už od počátku kariéry ho pronásledují zdravotní komplikace, takže bude záležet, jak bude dneska fit. Pokud by tomu tak bylo, na nějakou dotaci si jistě brousit zuby může.

Další koně už jsou nabízeni v kurzech @ 20:1 a více. Taquin du Seuil (21:1) tu před dvěma lety zvítězil v JLT chase, od té doby se ale spíš hledá. Vloni tu byl za podobných podmínek devátý, takže mě nenaláká ani to, že naposledy vyhrál handicap ve Warwicku.

Z těch vyšších kurzů se mi celkem pozdává Josses Hill (25:1), kterému by tahle štreka měla pasovat. Problém u něj je ale je to, že má občas skáče překážky hodně „šejdrem“, což ho stojí spoustu sil. Minule sice vyhrál v Kemptonu, tam je to ale na druhou ruku, kde se mohl opřít o bariéru. Jeho tým mu tentokrát nasadil „beránky“, které by mu měly při skákání pomoci. Pokud by to zafungovalo, tak si myslím, že má velmi slušné šance, spolehnout se na to ale nedá. Trochu přehnaný kurz je na Vibrato Valtat (41:1), jenže tomu to s jeho drobnou postavou v Cheltenhamu nikdy moc nešlo.

Já jsem se tedy zastavil až na konci startovní listiny, kde se nachází Village Vic. Ten je takovým „skokanem“ roku, když po čtveřici handicapových vítězství vzrostl jeho rating o plných 32 liber. Dvojici posledních triumfů navíc získal na místní dráze, takže je vidět, že v Cheltenhamu se mu líbí. Samozřejmě, že to nebylo proti takové konkurenci, zas se z toho ale nedá usoudit, kde je jeho strop.

Prostě, já myslím, že v dostihu, kde trojice největších favoritů své soupeře třídou sice převyšuje, ale jsou u ní i značné otazníky, si to o nějaké překvapení přímo říká. Village Vic to tu umí, už zvítězil i na rychlé dráze, a těžko odhadovat, kam až to ve svém progresu může dotáhnout. Hodně štěstí!