Whaler: V Drážďanech udeří „Blesk“

Česká sezóna už je minulostí a poslední šancí, jak vidět některé z našich koní, je výlet do nedalekých Drážďan. Tam je ve středu na programu tradiční Dresdner Herbstpreis (listed, 2200 m), kde se v zajímavé sestavě ukáže i dvojice našich vyslanců.

Protože jsem si po skončení naší sezóny dal na chvíli pauzu, vrátím se ještě na úvod k nedávnému dění na české dostihové scéně. Mám na mysli samozřejmě dopingovou aféru po Velké pardubické. Jak se dalo očekávat, na kauzu se po vyplutí prvních podezření okamžitě vrhl bulvár a veřejnost tak byla informována poměrně drastickým způsobem.

I když následné  prohlášení Jockey Clubu situaci trochu prosvětlilo, myslím si, že naše vrcholná autorita měla postupovat trochu pružněji. Přece jen, „Velká“ je něco jiného, o čemž svědčí i to, že o předchozích případech společnost v podstatě neví. Asi by bylo lepší, kdyby v takovémto případě přišla na světlo světa nejprve zpráva od JC, která by tak některým senzacechtivým pisálkům vzala trochu vítr z plachet.

Já k této události nechci vynášet žádné soudy a myslím, že bude lepší si počkat na vzorek „B“, i vyjádření postižených. Jako nejčastější varianta je zatím zmiňováno to, že zakázané látky se dostaly do těl koní z nějakého speciálního krmení, či energetických past. Já osobně jsem k těmto přípravkům poněkud skeptický, protože si myslím, že se dá jen těžko dokázat, jak jsou schopny přispět k lepšímu výkonu koně.

V tomto směru mě před pár lety zaujal článek, který nebyl publikován v odborném tisku (myslím, že se jednalo o přílohu Lidových novin). V něm byl popsán výzkum jedné z anglických univerzit, která zjistila, že vývoj anglického plnokrevníka se přibližně po druhé světové válce zastavil. S tím se možná dá polemizovat, ale podíváte-li se na výsledky třeba anglických klasických dostihů jako 2000 guineas nebo Derby, zjistíte, že už v poválečných letech dokázali koně vyběhnout časy v podstatě totožné s těmi dnešními. Těžko se dá ale předpokládat, že co se výživy týká, měli k dispozici něco jiného než oves, seno a vodu. Z toho mi vychází jediný závěr, a to ten, že buď ty „zázračné“ granule a pasty nefungují, anebo plnokrevník nejenže výkonnostně stagnuje, ba se spíše zhoršuje.

Nechme ale vědeckých úvah, když v Drážďanech se představí celá řada koní v českém tréninku a pojďme se pokusit alespoň zhruba nastínit jejich šance. Srovnání na tomto mítinku není pro naše vyslance příliš uspokojivé, přesto si myslím, že úplně nadarmo by vyjít nemuseli. Možná největší šance na nějaký zisk může být už v 1. dostih, který startuje v 11:15. Na distanci 1900 metrů se v ceně kategorie E představí trojice Gloryland, Qualiflier a Seep. U klisny je sice jistý otazník, který se týká posledního běhání, zbylí dva ale jedou k našim sousedům s dobrou formou. Mezi soupeři je pár koní, vlastnících německý GAG cca 67 kg, to je ale přibližně srovnatelné se známkami „našich“. U nich bude hodně záležet, jak si poradí s tamní dráhou.

Ta má sice dokola 1900 metrů, parametry oblouků jsou ale spíš srovnatelné třeba s Lysou, než s našimi „velkými“ drahami. No a právě skutečnost, že dvojice Qualiflyer a Seep má zkušenost se zmíněným závodištěm mě vede k přesvědčení, že tady by nemuseli být mimo hru (i když se běhá na opačnou ruku). Ze soupeřů je třeba zmínit ty nejvýše hodnocené. Niron zde byl v červnu čtvrtý v listed Sachsen Preis, It´s Tiger zas nedávno bojoval v podobném dostihu v Hannoveru o vítězství. Špatné vyhlídky nemusí mít ani klisna Attraction nebo Leo El Toro, i když tomu se dařilo spíš na písku v Dortmundu.

Druhý dostih startuje v 11:45 a s nejnižší váhou bude na startu Old Beer. Distance 2200 metrů by mu měla pasovat, a mohl by jít ještě nahoru, bude ale záležet na tom, jak se popasuje s místními specifiky. Což se dá říct i o jeho mladé jezdkyni Hlubočkové, která bude i v sedle jeho polobratra o hodinu později. Troufám si říct, že právě dvouletý Old Spirit (snad kromě účastníků hlavního dostihu) narazí na nejsilnější konkurenci. Sice má za sebou už čtyři starty a je tak jedním z nejzkušenějších na startu, to ale může být zavádějící. Já jsem si tento dostih pro dvouleté už před rokem označil soukromým názvem „Východoněmecký zimní favorit“. To, že to není tak úplně od věci dokazuje, že loňský vítěz Space Cowboy byl na jaře v čele sázkové nabídky Deutsches Derby. I tentokrát je na startu řada koní, která vlastní přihlášku do této klasiky, a i když budou teprve debutovat, můžou být do budoucna velmi zajímaví. Trenér Schiergen vysílá Lichtblitze, další hvězdný trenér Wöhler bude mít na startu klisnu Kilifia. Na papíře vypadá dobře i dvojice Antares a Salasso. Ti už dostihové zkušenosti mají, když prvně jmenovaný podlehl naposledy soupeři, který se následně umístil v listed dostihu. Druhý v řadě sice poprvé dokončil čtvrtý, nebyl ale daleko od vítěze a Sport Welt označil toto pole za „velmi silné“.

Hlavní dostih jsem si vzal pod lupu ve svém tipu, zbývá tedy zmínit ještě dvě handicapové zkoušky s českou účastí. V pátém dostihu IV. kat. na 1900 metrů se ukáže A Dee Joe, v posledním sedmém na stejné distanci půjde na start Mystic Golfer. Ten půjde ještě o kategorii výš, záležet ale bude na tom, jak si oba poradí s nezvyklou distancí. Zdá se, že Kotábův svěřenec by potřeboval o trochu kratší, později jmenovaný je na tom zas naopak. Nicméně, v posledním dostihu je vypsaná garantovaná výhra ve „čtyřpořadí“ (pamětníci si asi vzpomenou na VEDOS) 25 tisíc euro, takže kdo by chtěl zkusit štěstí, asi by „Golfera“ z úvah vypouštět neměl. Přece jen, jeho poslední představení v Mostě nebylo zas tak špatné. Tím se dostávám k tipu, kde jsem si v hlavním dostihu vybral konzervativně jednoho „domácího“ borce.

18. 11., Dresden 14:10, Feuerblitz @ 5,5:1 V (racebets), 1 bod

Jak už jsem poznamenal v úvodníku, tato listed zkouška je pěkně obeslaná, což ještě okořeňuje kvalitní maďarský host. Nejdřív ale k domácím, jak velí slušnost. A jak se říká „Ladies first“, a protože tady je favoritkou klisna, tak nejprve k ní. Tříletá svěřenkyně trenéra Wöhlera Quenby (3,25:1) vstoupila do kariéry na místní dráze vloni hned vítězně, pak se ale téměř rok na dráze neukázala. Comeback se jí ale vydařil na výbornou, když ve dvou triumfech v cenách kategorie D konkurenci doslova zdemolovala. Dá se říct, že žokej od ní zatím v podstatě nikdy nemusel nic chtít, to ale může být i kámen úrazu. Přece jen, ten skok o několik tříd výš je dost výrazný a soupeři také nejsou žádná ořezávátka. V tomto kurzu bych tedy řekl, že jsou výrazná rizika i přes to, že na předpokládané měkčí dráze ponese jako tříletá klisna nejnižší váhu 53,5 kg.

Z těch, co budou proti musím zmínit asi největší hvězdu, kterou je šestiletý Girolamo (7,5:1). I když už šel s výkonností trochu dolu, pořád je vlastníkem německého GAG 94,5 kg. Našinec ho bude mít ještě v paměti z loňska, kdy v Langer Hamburger finišoval třetí za Holčákovým Autorem. Právě jeho směrování na ultra vytrvalecké distance je ale otazníkem, když v několika letošních startech bylo vidět, že rychlost mu trochu schází. Distance 2200 metrů už tak může být pro něj krátká.

To může být případ i dalšího spolehlivce, kterým je Night Wish (10:1). Ten od loňského osmého místa v mnichovské Gr. 1 pauzíroval a na dráhu se vrátil slušným třetím místem v Kolíně (o nos za Girolamem). Jeho další dva starty už ale tak vydařené nebyly. Z Mnichova přijede i klisna Lili Moon (12:1), která je tady možná neprávem podceňovaná. Na listed scéně sbírá úspěchy pravidelně, i když se jedná většinou o dostihy vyhrazené právě slabšímu pohlaví. Že se nemusí bát i ostatních ale ukázala v červenci na domácí dráze, když opanovala Bavaria Preis na dva kilometry. Poslední start se jí sice úplně nepovedl, to šlo ale na vrub zejména nevydařenému průběhu dostihu.

Pozornost si zaslouží i maďarský host Thunder Teddington (7,5:1) a jak je patrné z kurzu, mají z něj pořadatelé respekt. Vloni druhý v Magyar Derby letos zvítězil překvapivě v Grand Prix Avenches, obdiv si ale vysloužil zejména běháním v Baden baden. Ze třetího místa neztrácel na vítězného Trip to Rhodos mnoho a chvílemi se zdálo, že mohl pomýšlet i výše. Jeho poslední běhání je z domácí Budapešti, kde v dostihu na 2200 metrů dokončil druhý. Nabízí se tak otázka, zda-li tato distance není pro něj příliš krátká. Třídu na tuto konkurenci jistě má.

Z vyrovnaného středu pole nelze opomíjet Pistolero (10:1). Ten na místní dráze dosáhl vítězství v handicapu III. kategorie, což by tady asi nestačilo, jeho následné francouzské starty ale vypovídají o zlepšení. Vlastní dokonce tamní handicap 42, zatímco v Německu je hodnocen „pouze“ 77 kg. Zajímavostí je start polokrevníka (!) v tomto listed dostihu, což je u nás věc nepředstavitelná. Apoleon (21:1) bude mít v sedle Filipa Minaříka, tady dvojice je ale jedním z outsiderů. Úplně mávnout rukou nad ním ale nejde, vždyť stáji se v létě podařilo zvítězit ve stejně hodnocené Sachsen Preis, když Alberto Hawaii měl ještě vyšší kurz (25:1).

Co říci o naší dvojici? Logicky lépe vidí bookmaker šance Azteka (18:1), já si ho ale na této distanci a dráze s ostřejšími oblouky nedokážu moc dobře představit. Pokud mám použít přirovnání, tak asi jako Gleneaglese v BC Classic. Do not by mu mělo hrát alespoň rychlé tempo, na kterém by se měl podílet Hidden Flame (26:1). V paměti je ještě jeho úchvatná sólo jízda z Ceny JC ve Varech. Těžko si ale představit, že mu němečtí soupeři dopřejí takový klid na špici, jakého si mohl užívat v lázních.

Tím se dostávám ke svému tipu, kterým je Feuerblitz (původně byl na něj kurz dokonce 7,5:1). Ten jako tříletý zvítězil v italském Derby, o rok později v Římě na dvou kilometrech porazil Shamalgana. Vloni už to sice taková sláva nebyla, pořád ale triumfoval v listed dostihu v Hoppegartenu a sezónu zakončil v Mnichově sedmým místem v Gr. 1. Na míli a půl byl ještě na distanci na vedoucí pozici, pak mu ale došly síly, trať na které se půjde v Drážďanech by mu měla ale pasovat. Letos má na kontě jen tři starty, to ovšem může být na konci sezóny i výhodou. O tom, že v něm pořád ještě něco je nakonec přesvědčil koncem září v listed ve Strasbourgu, kde jako outsider 39:1 bral čtvrté peníze.

Jako takovou perličku beru fakt, že letos Feuerblitz změnil majitele a barvy stáje Rennstall LA brala v Dresdner Herbstpreis vítězství vloni, zásluhou Perplexe. Na výletě nebo u streamu na internetu hodně štěstí!