Whaler: „Velká neznámá“ jarní cena

Whaler: „Velká neznámá“ jarní cena

Uplynulý týden byl pro turfmana velmi náročný. Zvládnout konec překážkové sezóny v Punchestownu, 2000 Guineas v Newmarketu, Kentucky Derby a naší Jarní cenu klisen nebylo snadné. V neděli je na programu v Chuchli Velká jarní cena, a proto je třeba být opět ve střehu.

.

Já jsem minulý týden tipování naší dámské klasiky vynechal z již výše zmíněných důvodů, hodně času mi sebrala zejména příprava komentování britské klasiky v Newmarketu. Nakonec jsem celý týden ve zdraví zvládnul a v Chuchli jsem se mohl kochat vítězstvím Dumnonie v dámské klasice. Nohatá klisna mě sice v padocku nezaujala tak, jako jiné návštěvníky, její výkon na centrální dráze už ale ano. Svojí konkurenci doslova rozdrtila a lze se těšit na její další představení. Delší trať by pro ní neměla být problémem a nebyl by žádný div, jestli se dočkáme její dohlášky do Derby.

Tuto neděli se tedy dočkáme další klasiky, ve které se představí ta „silnější“ část koňské populace. Už při pohledu na startovní listinu to vypadá, že o triumf se bude nejspíš více bojovat, než mezi klisnami. Na startu se sejde řada uchazečů o „modrou stuhu“, já se ale tipování opět raději vyhnu. Důvodem je zejména to, že téměř polovinu startovního pole neznám, někteří se zas představí poprvé po zimní pauze. Na některá zajímavá jména bych se ale přesto podíval alespoň z předběžného sázkového pohledu.

Jak se dalo očekávat, favoritem je vítěz trialu, tedy před třemi týdny naprosto suverénní Aldar (2:1). Dejme tomu, že s úlohou favorita se musí smířit, o kurzu na jeho triumf bych měl ale pochybnosti. Snad, kdyby se postavil stejným soupeřům jako v Michalově memoriálu, ale jak už jsem zmínil, tady bude na startu značné množství koní, které ještě nikdo „live“ neviděl. O tom, zda prostojí distanci o 200 metrů delší bych pochybnosti neměl, při svém vítězství v trialu od soupeřů v konci ještě odcházel. Jistým mínusem může být i jeho poslední startovní číslo z kterého není snadné najít si optimální pozici. Vždyť i jeho start – cíl jízda bylo spíš nouzové řešení. Pro mě jsou ale největším otazníkem právě ti neznámí soupeři.

Slušností je představit nejprve zahraniční hosty, ale i tak jsou právě oni těmi největšími vyzyvateli favorita. Z Francie přijíždí Peintre Elusif (7:1), vlastnící tamní handicapovou známku 32 kg. Jak už je z minulosti známo, podobné francouzské ocenění by tady mělo stačit když ne na vítězství, tak alespoň na nějaké přední příčky. Co mě trochu zaráží, je to, že v neděli už se postaví ke svému sedmému (!) letošnímu startu. Ale spíše z toho pohledu, že by se mělo jednat o potenciálního Derby favorita. Přece jen, je to trochu neobvyklá cesta za červnovým vrcholem sezóny, nejen z našeho pohledu. Co se ale týče jeho šancí tuto neděli v Praze, zas tak velký důraz bych na to nekladl. Je to jeden z nejzkušenějších koní v poli a předpokládám, že kdyby nebyl ve formě, tak dalekou cestu by jeho tým nevážil.

Možná ještě větší otazník je u německého hosta, kterým je Stafettino (8:1). Jeho německý GAG je momentálně 80,5 kg, což už samo o sobě by z něj dělalo jednoho z největších favoritů dostihu. Jeho původní kurz byl dokonce 10:1 a mohlo by se zdát, jaké je to tedy terno. Trochu překvapivé je tady jezdecké obsazení, když asi každý si řekne: „Proč německá stáj, která má velkou šanci na vítězství, obsadí českého překážkového jezdce?“ To není nic proti Ondřeji Velkovi, který má i na rovinách odježděno dost, ale právě tady bude nejspíš ten zakopaný pes. Stafettino je kůň, jehož předchází pověst psychicky labilního zvířete, který je nesnadno zvladatelný už v padocku. Kdo ví, třeba německý host bude úplně klidný, já bych ale raději počkal, až se předvede na slavnostní „parádě“.

Pak zde máme „francouzskou“ trojici trenéra Koplíka, Ideal Approach (5:1), Speed Machine (10:1) a Bukhari (7:1). Všichni tři disponují poměrně vysokými francouzskými handicapy a posledně jmenovaný už se ukázal v trialu. V padocku vypadal velmi dobře, výkonem na dráze ale zůstal za očekáváním. Možná to bude tentokrát lepší, já už jsem ale u těchto nákupů z francouzských prodejních dostihů opatrný. Přece jen, pár takových koní už se u nás objevilo a někteří z nich jakoby úplně zapomněli, co uměli dříve.

I momentální favorit předběžných Derby sázek, Holčákův Dalewari (4:1), patří mezi koně, které jsme u nás ještě neviděli. Sice se představil v Bratislavě, z jeho tamního výkonu ale těžko něco usuzovat. Já myslím, že tentokrát na to půjde podobně, protože tempo by mělo být velmi svižné. Otázkou tedy je, kolik toho stihne koncovkou pochytat. Já věřím, že okolo té pomyslné „bedny“ by to měl stihnout, pokud ale bude dráha tak rychlá jako doposud, na vítězství mu moc nevěřím. Nakonec i jeho trenér se vyjádřil, že nějaké tréninkové manko tam ještě je.

No, a pokud mám ukončit seznam těch nejžhavějších kandidátů jarního triumfu, nemůžu vynechat „Zimního favorita“, Sirius Shine (8:1). Ten je už sice na našem území dostatečně znám, letos ale ještě k vidění na dráze nebyl. I to je jistý otazník, někteří koně se dokáží přes zimu hodně změnit. Ať v tom pozitivním nebo negativním slova smyslu.

Když to tedy dobře spočítám, kromě favorita tu máme sedm koní, o nichž nevím skoro nic. Samozřejmě něco se dá vyčíst z papíru, ale u tříletých koní na počátku sezóny to není nic, o co se člověk může opřít. A to je tu ještě dvojice „králíků“ Rabbit Mountnelson a Mondego Bay (oba 10:1) nebo Váňův Tamarind Cove (8:1). Ti sice naposledy za Aldarem zaostali o 3 a více délek. I když se dá předpokládat jejich progres, kurzy na ně v současné podobě jsou nesmyslné. Dalo by se o nich uvažovat v případě, že by se zde sešla přibližně stejná sestava jako v trialu doplněná tak dvěma „neznámými“. Tady je jich ale téměř polovina pole.

Myslím, že jsem uvedl dost pádných důvodů, proč se předběžných sázek vyvarovat, protože ale tato rubrika je hlavně o tipech, jeden přidám. Jedná se o druhý dostih dne, početně obsazený handicap.

VCH 10. 5., 13:45, Dilinger @ 8:1 V (betino), 1 bod

V tomto handicapu na 1800 metrů je favoritem tříletý Sheik Yerbouti (4:1). Ten před dvěma týdny zvítězil mezi nezvítězivšími, a i když se nejednalo o kdoví jak obsazený dostih, dá se u něj předpokládat jistý vzestup. V dostihu totiž působil dost zeleně a taky nárůst distance by mu měl prospět. Jako tříletý ponese proti starším přijatelnou váhu, ale obecně se dá říct, že touto dobou to mají mladší proti zkušenějším koním ještě těžké.

Z těch jsou v čele sázkové nabídky Petingo Dancer (5:1) a Winner Stars (6:1). O obou se dá říct, že i oni by měli mít ještě nějaký prostor k progresu. Později jmenovaný o sobě dal vědět vloni, a i když se mu poslední start nepovedl, nemusí to moc znamenat. Petingovi se povedl hlavně nedávný start, je to poměrně pěkný kůň a jeho vzestup se dal očekávat.

S podobnými kurzy je tu ještě Label Five a Nowitka (6:1). Ti už jsou podstatně víc prověření a Label Five naposledy dokázal, že dokáže zaběhnout i na pevnějším podkladu. Na to, aby mohl pomýšlet na vítězství by ale myslím měkčí dráhu potřeboval, a i když jsou hlášeny nějaké přeháňky, nejspíš se jí nedočká. To klisna je v podobných dostizích dost spolehlivá, o čemž přesvědčila i minule. Mám ale takový dojem, že v handicapu je momentálně podchycená a bude z toho zas „jen“ dotace.

Pak bych zmínil další dvě klisny. I Creola Tiger (10:1) byla vloni hodně spolehlivá a z posledního výpadku se může oklepat. Ponese ale 4 kg přes váhu a to v podobně vyrovnaném handicapu jistě není optimální. Apinoa (12:1) už má svůj věk, ale její podzimní formy se tu dají těžko zařadit a teď je na přijatelné známce.

Mojí volbou je ale Dilinger. Pravda, nepatří mezi nejspolehlivější, ale když mu to sedne, umí podat slušný výkon. Vloni se pohyboval téměř výhradně o kategorii výš a zmínil bych jeho druhé místo na této distanci v Chuchli, kterého dosáhl právě při svém druhém sezónním startu. Následně o sobě dal vědět třeba v Mostě, kde těsně nechytil Larana. Já myslím, že on potřebuje k optimálnímu výkonu svižné tempo dostihu, což by tady, v patnáctičlenném poli mělo být zaručeno. Nakonec, i jeho aktuální forma nevypadá vůbec špatně, když při vstupu do sezóny dokončil čtvrtý za Illuminatim, Byskovicem a Nee L´Amour. Když to tedy shrnu, myslím, že Dilinger tady má vcelku dobré šance na vítězství a jeho kurz bych viděl o nějaký bodík níž. Hodně štěstí!