Whaler: Vzhůru na lov do Cheltenhamu!

Vícekrát jsem na tomto místě mrmlal, jak je letošní překážková sezóna na ostrovech poznamenaná počasím a hlubokou dráhou. Dnes jsem šťastný, že se téměř po dvou týdnech vůbec běhá…

Sníh a mráz v poslední době zrušily téměř všechny překážkové mítinky a tak to vypadá skoro jako zázrak, že se pořadatelům v Cheltenhamu nakonec podařilo uskutečnit tolik důležitý Trials Day (tedy den předzkoušek na březnový vrchol sezóny). Dostihy dostaly zelenou po osmé hodině ráno po poslední prohlídce dráhy a je skutečně na co se těšit. Tři vrcholy odpoledne jsou nabity kvalitou a hvězdnými jmény.

Jako první z hvězd se ukážou oba „svatí rychlíci“, tedy Sprinter Sacre (1,25:1) a Sanctuaire (8:1). Kurzy názorně ukazují, pro koho by tentokrát měl souboj vyznít. Já s tím souhlasím, do nějakých vkladů mě to ale neláká. Trochu „apetýt“ dělá v posledních pěti startech neporažený Wiliam´s Wishes (14:1), který ale nad skoky působí někdy nejistě. Možnou alternativou by mohla být i „sázka bez favorita“, kde se nabízí v kurzu 9:1 Kumbeshwar, jak už jsem ale řekl, radši tento dostih nechám být a podívám se na další dva vrcholy, Argento Chase a Cleeve Hurdle.

Cheltenham 15:25, Hunt Ball V/M @ 10:1 (bet 365), 2 body

V tomto dostihu se vrací po téměř dvou letech na dráhu hrdina Gold Cupu 2010, Imperial Commander (6:1), a jak je vidět podle kurzu, i po takové pauze má hodně příznivců. Favoritem je ale zatím letos „znovu narozený“ Tidal Bay (3,75:1), u něhož se ale zase stoprocentně neví, zdali ke startu nastoupí. To si myslím jsou dostatečné důvody, proč se této dvojici vyhnout. Na svoji šanci bude číhat i Grand Crus (5:1), který se ukázal naposledy třetím místem ve „vánočním“ Kemptonu. V konci už ale vypadal hodně unaveně a dělá na mě dojem, že cheltenhamský kopec pro něj nebude úplně to pravé. Naopak loňský vítěz tohoto dostihu Midnight Chase (14:1) je specialistou na místní dráhu a v uvedeném kurzu nevypadá jako špatná možnost. Vloni se ale v tomto dostihu nesešla taková konkurence jako tentokrát a já proto volím koně, kterého už jsem zde jednou doporučoval a tím je Hunt Ball.

Tenkrát to v Paddy Power handicapu s „Loveckým Plesem“ nedopadlo dobře, když na kratší distanci mu bylo tempo příliš rychlé a do cíle se nakonec nedostal. O tom, že z formy nevypadl, ale přesvědčil o svátcích v Kemptonu, kde finišoval druhý v Gd. 2 chase. Dělá na mě dojem koně, který ještě neukázal vše, co umí a distanci by prostát měl. Navíc v Cheltenhamu už vyhrál na loňském březnovém mítinku.

Cheltenham 16:35, Kentford Grey Lady V/M @ 16:1 (bet 365), 1 bod

Big Bucks je zraněný, Voler la Vedette (která ho v Cheltenhamu vloni asi jako jediná dokázala notně vyděsit) ukončila kariéru, a tak se hledá nástupce na trůn pro vytrvalé proutěnkáře. Já si myslím, že tady se nejspíš nenajde, i když Oscar Whisky (3:1) má velké zástupy fanoušků. Ten vloni ve World Hurdle dokončil až pátý s notnou ztrátou na vítězné duo a mojí důvěru nemá ani tentokrát. To Reve de Sivola (3,5:1), který se na proutky přeorientoval letos, se mi líbí víc, kurz vzhledem k početnému zástupu vyzyvatelů ale nijak závratný není. Už jen proto, že mezi soupeři jsou koně jako Kauto Stone (8:1), Walkon (11:1), kteří se objevovali nad těžkými skoky a těžko odhadovat, co od nich při přechodu na „hirdy“ očekávat, když potřebnou třídou disponují.

I vzhledem k tomuto faktoru jsem si vybral klisnu Kentford Grey Lady, která se proutěnkám věnuje pravidelně (i když převážně v dostizích vyhrazených slabšímu pohlaví). Vloni v březnu tady dokončila druhá v Gd. 2 Mares Hurdle za neochvějnou vládkyní těchto dostihů, kterými je Quevega. Jisté zkušenosti má i s třímílovou distancí, obávám se ale spíš jak se podaří průběh dostihu. Její tým totiž praktikuje zvláštní taktiku (nutno vidět), při které vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Myslím, že když by se jí dostih povedl, může tady pár koní překvapit, což v kurzu 16:1 za zkoušku stojí.

foto: Hunt Ball při loňském vítězství mezi nováčky (sportinglife.com)