Whaler: „Yes“ pro Mary Yeats

Whaler: „Yes“ pro Mary Yeats

V uplynulých týdnech se toho na naší dostihové scéně moc nedělo, nadcházející víkend zas člověk neví, kam dřív skočit. Je to určitě ta lepší varianta, pojďme se tedy podívat, co na nás čeká.

Ještě než se k tomu dostanu, rád bych se trochu poohlédnul zpět. Máme za sebou pár Derby, z nichž některá byla pohlednější, některá už méně. Musím se jistě vrátit k tomu našemu, které by patřilo jistě do té druhé kategorie, kdyby to nezachránil svým typickým kouskem Jirka Chaloupka. Žokej, který za své počiny získal přezdívku „Mistr tempa“, by si podle mě za svůj výkon zasloužil spíš mezinárodně použitelnější „Stone cold“. V Derby, které se odehrávalo v počátečním pomalém tempu, mu totiž muselo být jasné, že pozice na které se v průběhu nalézal, má do optima daleko. Přesto ukázal ocelové nervy , za což byl nakonec odměněn těsným vítězstvím. Pro mě to byl jeden z nejpovedenějších kousků letošní sezóny a je jasné, že v anketě „Jezdecký výkon roku“ už má vstupenku zajištěnou.

Gratulace patří také Tomáši Lukáškovi, za jeho vítězství v polské edici nejprestižnější zkoušky pro tříleté koně. Tam to bylo sice výrazně víc vydřené, nicméně takové triumfy jsou jeho naturelu blíž. Tamní Derby dvakrát pohledné nebylo, když v průběhu to hezky vystihl komentátor hláškou: „Všecko jest to bárdzo zgrupované…“ (za nepřesnosti v polské gramatice se omlouvám), úspěch českého žokeje ale vše vylepšil. Je hezké vidět, jak se našim žokejům daří, i když čas od času nějaké to mrmlání o jejich úrovni člověk zaslechne. Samozřejmě, že špička na západ od našich hranic jsou někde jinde, je třeba ale vidět i to, kolik dostihů tamní žokejové odjezdí, a také to, jak jsou finančně ohodnoceni.

Tím se dostávám k Derby německému, kde stálý žokej favorita Sea the Moon, Andreas Helfenbein, byl vyměněn za jednu z největších současných „stars“, Christopha Soumillona. V německých médiích to bylo pár dnů velké téma a těžko říct, jestli by i s původním žokejem favorit Derby ovládl. Jistě by to ale nevypadalo tak, jak to nakonec dopadlo. Sea the Moon nejspíš nebude nejsnadněji ovladatelný, a tak se záhy ocitl na čele. Ještě větší šok ale připravil Soumillon majitelům, když po vytočení do cílové roviny zamířil na opačnou stranu, než zbytek pole. Sice to bylo po dostihu prezentováno jako „hledání lepšího podkladu“, já si ale myslím, že až takové bahno ten den v Hamburku nebylo. Sea the Moon dost bočil už při svém předchozím startu v Union rennen a tentokrát to spíš vypadalo, že svému novému belgickému partnerovi při vbíhání do cílové roviny „vzal ruku“. Ten to ale neřešil, opřel si ho o venkovní bariéru a poté, co se kůň srovnal už jen sledoval, jak se spolu vzdalují zbytku pole.

Pro mě jeden z nejlepších žokejských výkonů, jaké jsem viděl, a o kterém by se dala říct klasická věta, že : „…hranice mezi genialitou a šílenstvím je někdy tenká…“. Kdo dostih viděl si jistě všiml, že Soumillon neměl zdaleka „vyhráno“ ani za cílem. Tam mu jeho svěřenec povážlivě pokukoval po nějakém východu a nakonec byl odbržděn až o plastovou bariéru na konci dráhy.

Tak to na úvod několik nedávných Derby – postřehů, a teď k dění nadcházejícímu. V sobotu má Most velmi pěkný program, včetně vrcholu Oaks, v neděli je na řadě Bratislava se slovenským Derby. Měl jsem nějaké myšlenky i co se týče rámcových dostihů, nakonec jsem ale zůstal jen u vrcholů dne, s tím, ten bratislavský ponechám na zítra. Nakonec toho nebude tolik, a pak následuje na naší scéně opět menší pauzička…

Most 19. 7., 16:10, Mary Yeats @ 7:1 vítěz (betino), 1 bod

                                                              2:1 1-4, 2 body

Díky tomu, že se nejlepší klisny z trialu (bývalých „napajedel“) ukáží v neděli na Slovensku, je tady situace otevřenější, než se asi čekalo. Každopádně se dá souhlasit s tím, že favoritkou je tady Lužnice (2,75:1), která zaujala už v JCK a po menší pauze i před dvěma týdny ve Varech. Tam jsem jí viděl, a i když dostih v pomalém tempu určitě nebyl podle jejího gusta, určitě zanechala dobrý dojem. Říkal jsem si, že by to měla být velmi dobrá šance pro Oaks, myslím ale, že kurz je níž, než by měl být. Je třeba brát v ohled to, že půjde na start po 2týdenní pauze, což může být u klisny málo na odpočinek. Rovněž se Lužnice ukáže poprvé na místní dráze, a i když zde může trénovat, „na ostro“ to může být něco jiného. Za ní už je situace zamotanější, i když dobře vypadají třetí a čtvrtá z trialu, tedy Money for Danny (3,5:1) a Dally Hit (7:1). Původní kurz na prvně jmenovanou byl sice vyšší, teď už ale na ní nějaké „money“ leží a moc zajímavě už nevypadá. Asi by se dala zkusit spíš druhá v řadě, která už dokázala v Mostě dobře zaběhnout v Memoriálu Frankenberga, navíc půjde z dobrého startovního čísla. Pak je zde dvojice trenéra Luky, Basic Bara a Glosa (obě 6:1). Tady se i vzhledem k distanci a očekávanému progresu dá očekávat pokles u Glosy. Nechám na každém, jak s tím naloží a dostávám se k dalším z druhého sledu. Tam musím zmínit předsezónní naděje, které se ani po několika zklamáních nedají odepisovat. Navika (8:1) přijde nejspíš s jinou taktikou, Miss Kruk (6:1) se zas po zdravotních problémech prezentovala celkem dobře ve Varech. I v daných kurzech mi přijdou obě ale jako riskantní volba a proto jsem zvolil Mary Yeats (7:1). Ta už tady dokázala zvítězit vloni a slušně se ukázala i při vstupu do sezóny. Svůj standart ukázala i v JCK, když pro ní mílová distance nebyla to pravé. Jako dcera supervytrvalce Yeatse se ale neztratila a dobře se předvedla i následně v bratislavské dvojce. Od té doby se sice na dráze neukázala kvůli zdravotním problémům, předpokládám ale, že na tento dostih bude dostatečně připravena. Na klisny z této stáje je (i) letos dostatečně velký spoleh a v sedle bude mít Jana Ráju, který má už na svém kontě 3 triumfy z tohoto dostihu. Předpokládám, že nárůst distance a návrat na mosteckou dráhu jí pomůže potrápit favoritky a dosáhnout alespoň na čtvrté místo. Hodně štěstí!