Whaler: Zlomí Boscaccio prokletí rodiny Schiergenů?

Na naší scéně panuje období klidu, v příštích několika dnech se budou dostihy běhat jen na malých dráhách. Tuto neděli se ale odběhne v Hamburku Deutsches Derby, tak proč nevyužít volného času k nějakému tipu?

Dá se říct, že všechna známá Derby jsou letos hodně otevřená. Když vzpomenu třeba Kentucky Derby, to v Epsomu nebo třeba naše, všechna měla jednu společnou věc. A to, že výjimečný kůň na startovní listině chyběl. I když po doběhu může někdo říct, že Nyquist nebo Harzand z toho „koukali“. Jak se říká: „Po bitvě je každý generál“. Německé Derby v tomto ohledu není výjimkou, na startu je sice neporažený kůň, žádnou jistotu ale nepředstavuje.

Ještě než se pustím do tipování, chtěl bych trochu objasnit titulek tohoto článku. Vlastnit modrou stuhu z tohoto dostihu je snem každého majitele, trenéra či žokeje. Jsou ale tací, pro které je to doslova zakleté. Vzpomeňte třeba, kolik koní za vysněným cílem už vyslal dr. Charvát? Téměř vždy se jednalo o kvalitní koně, někdy měli i trochu smůlu, na vytoužený vrchol ale nedosáhli.

Stejné je to i u nás v rodině. Otec usiloval o vítězství v tomto dostihu řadu let, ale bezvýsledně. Bratrovi se tento triumf také vyhýbá, já jsem byl na startu Derby jen párkrát. I když s trochou ironie můžu říct, že jedno „Derby“ na kontě mám. Bohužel jen to, které je určeno polokrevným koním v Hannoveru. Toho jsem dosáhl v sedle koně, kterého jsem jezdil každodenně v práci, a kdo někdy s „halbbluty“ do styku přišel, ví že to není snadné.

Dalším „prokletým“ je Peter Schiergen. Je neskutečné, že jako žokej dosáhl evropského rekordu v jedné sezóně, jeho úspěchy ve velkých dostizích by zabraly několik stránek, na vytoužený „Blaue Band“ ale nedosáhl. Nakonec se mu to podařilo až v roli trenéra, jistě by ale viděl radši svoje jméno na listině vítězů mezi žokeji. V neděli může historii přepsat jeho syn Dennis, o tom ale už v tipu.

Hamburg, 10. 7., 17:10, Isfahan @ 15:1 V/M (místo 3,8:1), racebets, 1 bod

Favoritem 147. Deutsches Derby je Boscaccio (3:1), dosud neporažený kůň. Na kontě má zatím čtyři vítězné starty, když mezi ty nejhodnotnější patří triumfy v Derby trialu v Hannoveru a největší zkouška před samotným vrcholem (tedy jakási naše Velká červnová), Union Rennen v Kolíně. Podle všeho je to nejlepší kůň v poli, nějaké ty otazníky se nad ním ale přece jen vznášejí. Vypadá jako rychlejší zvíře a naposledy v Kolíně se dost taktizovalo. I když tedy zvítězil, nedá se říct, že by se jednalo o nějakou zkoušku vytrvalosti (další paralela s naším trialem). Podle všeho se v neděli půjde v Hamburgu na měkčí půdě, která už účastníky vrcholu sezóny prověří lépe. Startovní číslo 12 ale určitě úlohu mladému Dennisovi Schiergenovi v sedle favorita neusnadní, a když vidím kurz, v jakém je nabízen, tak jsem se raději poohlédl jinde.

Druhým favoritem je vyslanec z Irska, Landofhopeandglory (6:1), u něhož jsem dlouho bádal, proč byl do tohoto dostihu dohlášen za 65 tisíc euro. Svěřence trenéra Aidana O´Briena nelze podceňovat, ale kůň kterého sem vysílá, vypadá spíš jako ultravytrvalec. V Royal Ascotu byl v Queens Vase na dvě míle čtvrtý, za dalších devět dnů to zkusil v Curragh Cupu. To byl sice o trochu kratší dostih (2800 m), ale i tak slušná porce. Druhé místo má svojí hodnotu, ale pouhé dva týdny odpočinku vzbuzují také otazníky. Do toho se musí započítat i náročné přesuny, takže mám takové podezření, že tady je to od Coomoru trochu marketingový tah. Jejich vyslanec má totiž mateřskou stranu z německé krve, takže proč se trochu neukázat? Když vyhraje, bude to dobrá reklama, když ne, „tmavomodří“ to pravděpodobně ustojí…

Třetím šancí je Wai Key Star (6:1), který opanoval trial v Baden baden. Tenkrát nešel na start v roli favorita, jelikož tím byl El Loco (10:1). Ten byl následně druhý v Union Rennen, ale jelikož panují pochyby ohledně jeho vytrvalosti, na kurzu se to příliš neprojevilo. Prvně jmenovaný závěrečný trial vynechal a jelikož je v péči zkušeného trenéra Wöhlera (v sedle u nás populární „Eddie“ Pedroza), může si určitě dělat slušné naděje na vítězství.

Zmínit musím i ostatní z tamní „Červnové“. Dschingis Secret (10:1) tenkrát dokončil třetí a jako obvykle útočil zezadu. V šestnáctičlenném poli bude ale potřebovat notnou dávku štěstí, i když mu může do karet hrát měkčí půda. V tomto trialu doběhl pátý Savoir Vivre (21:1), a i když tehdy žokej ztratil bič, velký dojem na mě neudělal. Před něj se dostal i Berghain (26:1), který ale z konce pole předbíhal jen unavené soupeře. V poli poražených dokončil Bora Rock (51:1), jenž dostih odvodil. Podle mého názoru určitě není tak špatným koněm, jak naznačuje kurz, že v jeho sedle ale prolomí „prokletí“ bratr Filip, si taky nemyslím.

Jestli tedy mám zmínit některého z koní, který má zajímavý kurz, musí být jím Larry (12:1). Ten dosáhl na své domovské dráze v Hoppegartenu dvou lehkých vítězství, když hned na debut dokázal pokořit i Wai Key Star. Z tohoto pohledu by se jednalo o logickou volbu, jenže Larry se měl zúčastnit i trialu v Hannoveru, kde ale nevstoupil do startovacích boxů. Co jsem viděl jeho starty, tak je trochu hektičtějším koněm, takže i když do dostihu odskočí, bude mít žokej nejspíš plné ruce práce. Celkem mě udivuje, že těsně před uzavřením startovní listiny změnil majitele, když částka zveřejněná nebyla, podle neoficiálních zdrojů se ale jednalo o slušnou „raketu“.

Zabývat se zbytkem pole by zabralo hodně času, takže už se budu věnovat jen svému tipu. Isfahan je vítězem německého Zimního favorita, následně pak zkusil štěstí i v Critérium de Saint Cloud. Tehdy musel ale hodně obíhat a do podstatného dění se nedostal. O tom že se nejedná o nějakou „rychlokvašku“ ale přesvědčil v květnu letošního roku v Mnichově, kde v Bavarian Classic na 2000 metrů zvítězil celkem přesvědčivě. O tři týdny později ho jeho tým vyslal na start Derby Italiano, kde v roli favorita ale dokončil pouze pátý.

Na rovinu je třeba říct, že v Římě tehdy nebyl vidět, šlo se ale na pevné půdě a možná i pauza od posledního startu byla moc krátká. Isfahan ukázal své nejlepší formy na měkčí dráze, která se dá v Hamburku v neděli očekávat. Distanci by prostát měl a možná jeho nynější kurz je dán i tím, že jeho trenér Wöhler má na startu „lepšího“ koně. Každopádně, už tady k nějakému dropu došlo, když Racebets otvírali dokonce na 34:1. Pokles na sebe nenechal dlouho čekat, já tam ale pořád nějakou hodnotu vidím. V neděli v Hamburku (nebo někde na dovolené) hodně štěstí!