Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Představujeme nejkvalitnější české dostihy sezóny 2020

Představujeme nejkvalitnější české dostihy sezóny 2020
Ignacius Reilly vítězí ve Velké dubnové ceně, foto: Bohumil Křižan

Na základě Klasifikace 2020 představujeme 10 nejkvalitnějších českých jedničkových dostihů, kterým vévodí 62. Velká dubnová cena.

Od roku 2015 vydává IFHA (Mezinárodní Federace Dostihových Autorit) vedle Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, také Longines World's Top 100 Group 1 Races. Jak už název napovídá, jedná se o hodnocení stovky nejkvalitnějších dostihů nejvyšší kategorie Gr.1. Letos premiérově vychází česká obdoba tohoto žebříčku, a to Klasifikace českých jedničkových dostihů, kterou naleznete v příslušné TABULCE.

Než se dostanu k představení samotných dostihů, popíšu, na jakém základě Klasifikace českých jedničkových dostihů vzniká, a co vlastně představuje. Při jejím sestavování platil stejný postup jako při sestavování její mezinárodní obdoby. Hodnocení jednotlivých dostihů je tedy průměrem klasifikačních známek koní na prvních čtyřech místech.

Jediná výjimka z tohoto pravidla nastává tehdy, pokud se v dostihu, který je otevřený i hřebcům, umístí na některém z prvních čtyř míst klisna. V hodnocení světových dostihů se v takovém případě přičítají ke klasifikační známce klisny čtyři libry, čímž je zohledněna úleva pro klisny. Ta se v různých částech světa liší, ale protože u nás je v dostizích pro tříleté a starší koně úleva pro klisny vždy 1,5 kg, při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů bylo kalkulováno právě s touto hodnotou.

Protože hodnocení dostihů vychází z průměru klasifikačních známek koní na prvních čtyř místech, není důležité, jakou formu vyběhl kůň v daném dostihu, ale jakou nejlepší formu vyběhl v dané sezóně. Z tohoto důvodu nelze při hodnocení dostihů vycházet pouze ze známek v české Klasifikaci. V té jsou totiž u koní v zahraničním tréninku zohledněny pouze výkony, které podali v Česku. Při hodnocení dostihu je ovšem nutné vycházet z jejich nejlepší sezónní formy, ať už jí vyběhli kdekoliv. Tato skutečnost ovlivnila například hodnocení dostihů, v nichž se mezi nejlepšími umístili Power Jack a Vivienne Wells, kteří nejhodnotnější formy vyběhli v Německu.

Stejně jako v mezinárodním žebříčku i pro ten český platí, že se týká pouze rovinových dostihů, v nichž mohou startovat tříletí nebo starší koně. Navíc nebyly hodnoceny všechny české dostihy. Zatímco mezinárodní žebříček se skládá jen z dostihů kategorie Gr.1, takže v něm nenajdete například dva ze tří nejbohatších dostihů světa, tedy Saudi Cup a The Everest, u nás byly hodnoceny pouze dostihy první nebo vyšší kategorie. Takových dostihů se loňském roce odběhlo 28.

Že se zároveň nejedná o hodnocení 28 nejkvalitnějších českých dostihů, dokládá například 32. Lázeňská míle Mikrop Čebín. Ta má totiž status II. kategorie, ale pokud spočítáme její hodnocení, dostaneme se k výsledku 80,875 kg. Za loňský rok se tedy jedná o jedenáctý nejlépe hodnocený dostih v Česku, což je mimo jiné signálem, že by Lázeňské míli slušel návrat mezi jedničkové dostihy.

Zasluhuje zdůraznit, že právě hodnocení jednotlivých dostihů je klíčovým podkladem pro jejich zařazení do evropského pattern systému. K zisku statusu Listed je totiž podmínkou, aby průměrný rating posledních tří ročníků dostihu činil minimálně 100 liber, jejichž českým ekvivalentem je 90 kg. U dostihů pro klisny je toto kritérium o 5 liber respektive 2,5 kg mírnější.

Při prvním pohledu na Klasifikaci českých jedničkových dostihů se tedy může zdát, že status black-type je pro české dostihy daleko. Nicméně v minulých letech se odběhly ročníky EJC Leram Million, jejichž obsazení bylo na úrovni kategorie Listed. Například v roce 2018 rating dostihu vycházel na 95,25 liber. Pátý Gordon Lord Byron přitom ztrácel pouhý nos na čtvrtého Borsakova, a kdyby jejich pořadí bylo opačné, rating dostihu by činil 101,25 liber.

Po obecném úvodu přichází na řadu představení Top 10 českých jedničkových dostihů.

62. Velká dubnová cena (84,25 – M) se loni netradičně konala až koncem května, což zapříčinilo posunutím sezóny kvůli pandemii nového typu koronaviru. Ta měla za následek také to, že během jarních měsíců nebylo možní startovat v zahraničí, díky čemuž se na startu Velké dubnové ceny sešla výborná společnost. Koneckonců na prvních deseti místech se v ní umístili pouze jedničkoví vítězové. Triumf slavil Ignacius Reilly, který se mezi nejlepšími umístil hned ve třech nejlépe hodnocených českých dostizích. To při pohledu na „koňskou“ Klasifikaci není zas tak překvapivé. Ignacius Reilly je totiž nejlépe hodnoceným koněm, který v loňském roce startoval v Česku, což se pozitivně odráží na hodnocení samotných dostihů.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

17. Tattersalls Mile (83,8 – M) se tradičně koná v rámci derby dne, který loni připadal až na začátek září. Také v tomto dostihu zvítězil Ignacius Reilly, jenž po nádherném souboji udolal Mr Righta a Torque Powera. O tom, že Tattersalls Mile není vůbec nejlépe hodnoceným dostihem za loňský rok, v podstatě rozhodla její cílová fotografie. O čtvrté místo se totiž podělili Black Canyon a Mormill, takže hodnocení dostihu je průměrem klasifikačních známek pěti nejlepších koni. Kdyby ale Black Canyon (klasifikační známka 84 kg) Mormilla (79 kg) porazil, s klasifikační známkou Mormilla by nebylo kalkulováno, a Tattersalls Mile by získala hodnocení 85 kg.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

EJC Lokotrans Middle (83,75 – M) je třetím českým dostihem, ve kterém se loni představil Ignacius Reilly. Roli favorita sice nesplnil, ale protože skončil třetí, na hodnocení dostihu to nemělo vliv. Finišem z konce pole se tehdy prosadil Cape Freedom, díky němuž trenér Arslangirej Šavujev získal čtvrté jedničkové vítězství v průběhu jediného víkendu. Připomeňme, že během posledního zářijového víkendu se v Chuchli odběhlo hned osm jedničkových dostihů, což patří k důvodům, proč vrcholy EJC nejsou hodnoceni ještě výše. Špičkoví koně se tak totiž rozptýlily do několika dostihů. Vůbec nejvíce na to zřejmě doplatila Velká cena Prahy, která obvykle patří k nejkvalitnějším dostihům roku, ovšem její poslední ročník patří mezi jedničkovými dostihy do průměru.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

EJC Leram Million (83,375 – M) býval v minulých letech nejkvalitnějším českým dostihem, k čemuž přispívala i účast zahraničních black-type koní. Ti měli být na startu i tentokrát, konkrétně svěřenci trenéra Bohumila Nedorostka Jin Jin a Power Jack, ale kvůli nesplnění veterinárních podmínek nebyli ke startu připuštěni. Pokud by byli na startu a mezi nejlepší čtveřicí vystřídali třetího Mr Righta a čtvrtou Sweeticon, hodnocení dostihu by stouplo na 87,875. I pokud by se mezi nejlepší vešla pouze Jin Jin, hodnocení 87,375 by stačilo na pozici suverénně nejkvalitnějšího českého dostihu. To jsou ale pouze kdyby. Realita byla taková, že dostih stylem start-cíl ovládl Politicum, který nejlepšímu ze soupeřů nadělil 8 délek.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

71. Velká květnová cena (83,125 – M) byla rovněž dostihem, v němž se žádné drama nekonalo. Vítězný Black Canyon totiž utekl soupeřům o 4 délky, přičemž ho z druhého místa „jistil“ stájový druh Sagar. Vysokému hodnocení získal dostih i díky tomu, že se v posledních metrech na čtvrté místo dostal Raging Storm, který na podzim podal hodnotný výkon v Prix Dollar. Každopádně i bez jeho umístění by Velká květnová cena patřila bezpečně mezi Top 10 českých dostihů.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

99. Velká jarní cena (82,75 – M) je nejlépe hodnoceným dostihem vyhrazeným pouze tříletým koním. Vítězství v ní získal Rate, který na jaře kraloval klasickému ročníku, ale výraznější zásluhu na vysoké známce mají klisny umístěné na druhém a třetím místě. Zariyannka a Eternity se totiž v dalším průběhu sezóny kvalitně prezentovaly na black-type scéně.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

99. Vršanská uhelná Svatováclavská cena (82,625 – S) je nejlépe hodnoceným dostihem, který nespadá do mílařské kategorie. Už podruhé v ní zvítězil Mr Right, který v tradičním sprinterském vrcholu získal také dvě druhá místa. Vůbec nejlépe hodnoceným koněm mezi kvartetem nejlepších je ale v Listed umístěný Power Jack. Kdyby byl z dostihu vyloučen jako při EJC, čtvrtá by skončila Manolla. Hodnocení dostihu by v takovém případě spadlo na 79,625 kg, což by znamenalo až patnácté místo pro Svatováclavskou cenu.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

100. České derby (82,5 – L) sice těsně prohrálo s Velkou jarní cenou boj o pozici nejkvalitnějšího klasického dostihu, nicméně mu patří pozice nekvalitnějšího vytrvaleckého klání. Zásluhou mohutné koncovky ho ovládl loni neporažený Opasan, který následně porazil kvalitní starší soupeře v Kincsem Díj. Nutno ovšem dodat, že v maďarském vrcholu mají tříletí výrazně větší váhovou výhodu, než je evropský standart. Matematicky vyšší hodnotu tak mají výkony, které předvedli v derby druhá Vivienne Wells a třetí Troop Commander na black-type scéně. Celkově hodnocení klasických dostihů vypovídají o dobré kvalitě loňského ročníku tříletých. Dodejme, že v pořadí světových Gr.1 dostihů se žádný dostih vyhrazený tříletým nevešel do Top 15.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

15. Memoriál Jaroslava Maška (82,25 – M) patří k dostihům, na jejichž kvalitě se pozitivně podepsalo, že na jaře bylo obtížné cestovat do zahraničí. Ve vyrovnané koncovce se prosadil slovenský Chilli Chocolate, který se zásluhou tohoto výkonu podělil s Opasanem o první místo ve slovenské Klasifikaci. O vysoké hodnocení dostihu se ale ještě výrazněji zasloužil čtvrtý Politicum.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

Memoriál Vlastimila Smolíka (82,25 – L) je dalším dostihem, v němž bral nejlépe hodnocený kůň čtvrtou příčku. Tuto pozici totiž obsadil Boomboom Kiss, který sice na českých drahách nikdy nezářil, ale cenné výsledky vozil ze zahraniční. V „koňské“ Klasifikaci tak skončil čtvrtý jako druhý nejlépe hodnocený kůň, který loni startoval v Česku. Vítězství ve Smolíkově memoriálu vybojoval Portorikos, který se také umístil v nekvalitnějším loňském dostihu, tedy Velké dubnové ceně.

ANALÝZA

VÝSLEDEK

KLASIFIKACE 2020 - dostihy

(Jaroslav Fabris)